.
ВЪПРЕКИ ЧЕ СМЕ НАСЛЕДНИЦИ НА ТРАКИТЕ
В помагалото по история, което подготвям (и което де факто е източник на алтернативна информация), съм дал обяснение защо името траки е изчезнало и се е наложило названието българи.
Помолих доста хора да прочетат обяснението ми и да си кажат мнението. На едни текста се хареса, но бе допълнено, че нивото е малко високо за читатели на 12-16 години. Други сметнаха, че са дадени твърде много примери, а те биха могли да доведат до объркване. На трети допадна всичко, а дори и децата на тези хора споделиха, че са разбрали всичко.
Реших да поискам мнението на повече хора по отношение на обяснението, което съм дал. Приемам съвети, приемам и критика, нека само да е културна и аргументирана.
Ето го и обяснението:
Възникването и налагането на имената на народите е бавен и сложен процес. В далечното минало дедите на гърци, римляни, келти, германи и др. не са били една общност, намиращата под властта на един владетел. Различни групи са обитавали различни земи и всяка група си е имала свой водач и свое отделно име.
С течение на времето, най-силното и най-голямо племе започва да разширява своята власт, покорявайки първо съседите си, а после и други свои роднини. Така най-силното племе нараства на брой, а имената на покорените роднини се изгубват. Този процес протича с различна скорост при различните народи.
Докато на римляните е нужно половин хилядолетие от основаването на Римската република до основаването на Римската империя и покоряването на всички сродни народи на Апенинския полуостров, то при китайците процесът е по-дълъг – около 2000 години (първото царство Ся възниква през 2200 г. пр. Христа, а за обединен Китай можем да говорим едва по време на царството, династията Цин – 221 г. пр. Христа).
Съществува и друг начин на налагане на едно име. В този случай се касае за доброволното избиране на названието на едно племе, което се радва на голям престиж.
Точно така се налага името елини в Гърция. Преди Троянската война – 1194 година пр. Христа, хората, познати като елини, не са били познати нито на хети, нито на асирийци (народи, обитавали земите на днешните Турция, Сирия и Ирак в древността), или пък на египтяни. Причината за това е, че в този период елините са малко племе, което е живяло край Додона – град в западните покрайнини на Стара Гърция.
Понеже елините са известни като пазители на храма на Зевс в Додона, то тяхното име е престижно, уважавано и бива прието от съседите им. По-късно названието елини се разпространява върху още по-голяма област и в крайна сметка става колективно име на южните ни съседи, които днес наричат държавата си Елада.
Подобен е и процесът на налагане на името българи. По време на Бронзовата епоха няма единна тракийска държава под властта на един владетел. Фриги, мизи, пеони и др. са създали свои царства и държат на своите имена. Първите, които успяват да се наложат над своите съседи и над други свои роднини, са мизите. Херодот разказва как мизите с помощта на тевкрите покорили цяла Тракия – от Босфора чак Адриатическо Море и река Пеней на запад.
Сред самите мизи са съществували различни групи, една от тях е носила име болги – древен вариант на името българи. Понеже в ирландски предания се разказва за идване на народ болги ту от Тракия, ту от Гърция, това навежда на мисълта, че старите болги са обитавали територия, която в една епоха е принадлежала на Тракия, а в друга на Гърция. Най-добър кандидат са земите между Тесалия, където тече имащата българско име река Пеней – пенливата, и древния град Орбелос (Балакрос), който е бил в близост до планината Беласица.
Понеже мизите, към които принадлежат болгите, се преселват дори на север от Дунава, че и в Централна Азия, то и името българи, в по-късни времена се среща в много други региони. В периода IV-VII век, най-силни са отново хората от семейството на мизите, към които спадат болгите, чието име е престижно и се приема от всички племена на мизите. С течение на времето името болги, вече развито в българи, се приема и от останалите тракийски племена като бесите, гетите, познати като славени, и т.н. Това е причината след 680-681 година нашата държава да получи името България.
.
.