.
Това видео е първо от поредица, в която ще бъдат представени хора – визионери с нови идеи. Те ще ни запознават със своите предложения и рецепти за бъдещето на България. (Повече информация ще намерите в края на видеото.)
В първия разговор от поредицата, който е на тема „Необходима ли е национална идея и доктрина на България и каква да бъде тя?“ участват Петър Стаматов, основател и редактор на българския интернет портал Еврочикаго, и Румен Байчев – инженер-физик изследовател със свои новаторски идеи.
.
.
Участниците във видеото достигнаха до следните предложения за национална идея:
Румен Байчев: Свобода и справедливост за българите, съхраняване на българските традиции и култура.
Петър Стаматов: Просперираща* България, осигуряваща свобода и справедливост за българския народ, пазеща родния език и културно наследство.
А какво е Вашето предложение? Според Вас необходима ли е национална идея и доктрина на България и бихте ли участвали в дебат по нея?
–––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Най-прост и вероятно единствен несубективен критерии за просперитет е нарастващият брой на населението (бел.авт.)
.
Байчев говори и за народовластие:
НАРОДОВЛАСТИЕ (народоволие). КАКВО ОЗНАЧАВА ВЛАСТ НА НАРОДА?
Мечтана от мнозина система, заради справедливостта си. На практика народовластието може да бъде реализирано само в развито обществото, чрез електронен парламент и електронно правителство, като се прилагат принципите на Доверителната демокрация.
При народоволието властта в държавата се осъществява чрез два основни инструмента: 1. чрез правила (закони) 2. чрез персонал (държавни служители).
Народовластие е такава система, в която всеки гражданин може постоянно, равноправно и пряко да участва в процеса на създаването на законите и тяхното приемане (т.е. народът определя правилата, по които да живее). А също така гражданинът участва в процеса на предлагане, избор и контрол над държавните служители, ръководещи отделните институции, чрез гласуване на доверие. Доверието може да бъде отнето по всяко време и делегирано към друг.
Участието в прякото управление на държавата не е задължително, но е препоръчително, тъй като всеки от нас най-добре познава своите интереси и има желание да ги реализирате на практика в обществото.
Моето предложение е:
Свобода на душата и силата на духа на българите. Съхранение на българския език, обичаи и култура за всички българи по света.
Предложения за подобряване на възприятието на вашите предложения:
1. Избягвайте монотонност в четенето на това, което поднасяте на зрителите.
2. Текстът, който предлагате трябва да е на еднотонен фон, а не на фона на вашите образи. Така би се възприемал по-добре.
3. Байчев говори за първи порядък, втори порядък и т.н. Тези понятия мисля, че не са много добре познати за по-широката публика.