.
Днес времето е кризисно. От ЕС звучат призиви за съкращения на разходите и за големи икономии. Не само България, но и Европа ще се къпе по-рядко, ще се топли по-малко. Икономиите удариха и културата.
Classic FM е любимата станция за класическа музика в Обединеното кралство. По-долу Ви представяме техен видео-разказ за това как в различните музиканти, певци и артисти посрещат трудностите.
.
Първо чуйте и вижте омагьосващото изпълнение на Barcelona Guitar Trio & Dance, които използват само една единствена китара за парчето „Били Джийн“ на Майкъл Джексън.
.
.
И от следващия видеоклип си личи, че китарите са кът. Някъде на другия край на света Кен Джеймс Кубота свири на виолончелото си като на китара.
.
.
Проблеми има и с дървесината, слоновата кост и клавишите за пиано. Някои музиканти са принудени да свирят на клавирни инструменти без клавиши. Във видеото – чуйте как звучи пиано без черни клавиши.
.
.
Заплашени от големи съкращения и дори закриване, членовете на хора на Английската национална опера пяха пред Arts Council England – офиса на съвета по изкуствата в Лондон. Във видеото по-долу можете да протестното им изпълнение от миналия понеделник. Водени от хормайстора Марк Бигинс, певците изпълниха прочувствено „You’ll Never Walk Alone“.
.
.
Но вижте какво се случва след съкращенията! Във следващото видео ще видите флейтистка да свири в зловещо координиран органен дует със себе си. Danse Macabre (в превод: Танц на смъртта) от Камий Сен-Санс е тонална поема, която разказва историята на смъртта, която кара мъртвите да стават от гробовете си на Хелоуин и да танцуват под зловещата му мелодия.
Първоначално написана за цигулка и оркестър, тоналната поема е преаранжирана от Андреа Фишър (известна като Fluterscooter в социалните медии) за флейта и орган, като тя изпълнява парчето като дует сама.
.
.
И все пак, не всичко е само в тъмни краски. От Германия научаваме добра новина – до края на годината около 750 хиляди младежи ще получат безплатен „културен паспорт“ от правителството за през 2023 г., за да бъде засилен интереса към културата и изкуствата (вж. снимката).
.
.
„KulturPass“ е пилотна програма, която ще предложи на тези, които навършат 18 години през следващата година, ваучери на стойност €200, които да похарчат за културни дейности, включително в театри и концертни зали.
Схемата бе обявена на съвместна пресконференция между министъра на културата на Германия Клаудия Рот и министъра на финансите Кристиан Линднер миналия петък.
На събитието Рот обясни, че схемата KulturPass цели „да накара младите хора да се вълнуват от многообразието на културата в нашата страна“, както и да даде тласък на културната икономика, която все още се възстановява от пандемията Covid-19.
Подобни схеми са въведени и на други места в Европа. През октомври миналата година Испания обяви, че тийнейджърите, навършили 18 години през 2021 г., ще получат 400 евро за култура, която да похарчат за всичко – от книги до билети за концерти. Франция и Италия също имаха подобни схеми, но Испания беше първата, която беше приложена като реакционна мярка срещу пандемията Covid-19.
След прилагането на испанската схема тяхното правителство съобщи, че към 60% от населението на страната, което е навършило 18 години през 2022 г., се е регистрирало за схемата.
Смята се, че схемата на Германия ще струва на тяхното правителство 100 милиона евро и, ако KulturPass е успешна, се съобщава, че програмата за ваучери може да бъде въведена в по-широка демографска група, вероятно за възраст над 15 години.
Предвидливо има ограничения върху размера на индивидуалните покупки, за да се насърчат 18-годишните да похарчат своите 200 евро за най-различни дейности, вместо само за един билет.
По-малки организации, като независими книжарници, театри и кина, също се подкрепят като места за прекарване на KulturPass. А онлайн търговците на дребно като Spotify и Amazon бяха изключени от схемата.
.
И още – вижте десетте инструмента, на които Gunhild Carling свири в това видео. Те представляват малка част от цялата колекция музикални инструменти, на които тя може да свири!
fb.watch/gWSb0ZjdnY/