Правозащитникът Стефан Стойков изпрати в редакцията на Еврочикаго интересни, за историците ни и не само за тях документи, свързани с регистрацията на „Движението за права и свободи“. Правозащитникът кратко ни пише: Опитвам се да разкажа с факти, защо преходът продължава вече 30 години.
По-надолу публикуваме тези документи по реда, по който Ст. Стойков ще ги обнародва първо на своята страница във Фейсбук.
Според документите, на 26.04.1990 г. Меди Доганов Доганов регистрира НПО, а не партия.
За да има право на участие в изборите през 1991 г., Ахмед Демир Доган се обръща с молба за регистрация на партия „Права и свободи“ (вж. снимката долу).
.
.
Стефан Стойков се обръща към Ахмед Доган с думите: „Догане, защо през 1991 г. поиска регистрация на партия? Нали твърдиш, че още през 1990 г. си регистрирал партия, или заблуждаваш, вече 30 години всички и участваш в политиката с НПО-то!“
И наистина – ако Движението за права и свободи е било регистрирано още година по-рано като партия, то защо ще им трябва нова регистрация?
Това доказва и актуалното състояние на ДПС. В документа по-долу се посочва, че делото е същото – 2574/1990 г. и първото решение е от 26.04.1990 г. и то е за регистрация на Сдружение с идеална цел.
.
Стефан Стойков продължава: Регистрацията през 1990 г. по ф. дело № 2574 е във връзка с чл. 37, ал. 3 от Закона за избори за Велико Народно събрание и параграф трети от Закона за политическите партии (ЗПП).
Тази регистрация, въпреки че се вписва в Регистъра на партиите, не прави организацията партия.
В стенограмата от 03.04.1990 г. от заседанието на Деветото обикновено Народно събрание изрично е записано, че организациите, регистрирани по чл.37, ал.3 и параграф трети от ЗПП, не стават партии. Това може да се види и в бр.35 от 2 май 1990 г. на“Държавен вестник“.
Съгласно тогава приетите правила, освен партии като БКП (която същия ден – 3 април – се преименува на Българска социалистическа партия), и най-различни организации ад-хок са били регистрирани в СГС и са вписани в регистъра на партиите. Има много такива организации – например такова сдружение е „Организация на сърдечно болните и социално слабите граждани в България“ със седалище в гр. Варна. Но това е било единствено за изборите за ВНС. И разбира се ако си регистиран като организация за изборите за Велико Народно събрание, не може да се „пререгистрираш“ като партия по същото дело.
Ето защо Доган се обръща в началото на август 1991 г. с молба за регистрация на партия.
Но СГС и ВКС отказват вписването.
Резонен е въпросът: Как така тогава според Регистъра на политическите партии в България ДПС има регистрация от 26.4.1990 г., направена от VI-12 състав?
Правозащитникът отговаря: Може да се предположи, че тази подмяна очевидно е допуснaта от фирмено отделение. Има и други доказателства за това, като документите от НС от 20 август 1991 г., в които се коментира казуса с ДПС, непосредствено след молбата за регистрация на партията от 09.08.1991 г. в СГС – ФО. Но много от другите документи са били класифицирани, защото така са преценили депутатите от ВНС.
Вижте ТУК продължението на разкритията Стефан Стойков, които повдигат горещия и до днес въпрос: Кой помогна на ДПС да участва в изборите през 1991 г. и във всички последващи избори в България и в техните последствия?
.
Преход под управлението на ДС…ДС…ДС… ДПС…