.
Миналата седмица под заглавие Правозащитник с изненадващи разкрития: Какво е всъщност ДПС? на страниците на Еврочикаго публикувахме първа част от документите, които ни предостави г-н Стефан Стойков.
Според думите на правозащитника, той се опитва с факти да ни покаже, защо преходът продължава вече 30 години и не се вижда краят му.
В първата част вж. ЛИНК г-н Стефан Стойков се обръща към Ахмед Доган с думите: „Догане, защо през 1991 г. поиска регистрация на партия? Нали твърдиш, че още през 1990 г. си регистрирал партия, или заблуждаваш, вече 30 години всички и участваш в политиката с НПО-то!“
И обосновано изказва предположение, че е възможно във фирменото отделение на съда да е допусната подмяна на документи, така че ДПС да се яви на избори.
По-нататъшният текст повдига горещия и до днес въпрос: Кой помогна на ДПС да участва в изборите през 1991 г. и във всички последващи избори в България, и в техните последствия?
Читателите могат сами да изтеглят две стенограми Стенограма-1 и Стенограма-2 от заседание в НС на 20 август 1991 г., съответно сутринта от 11:00 ч и следобед от 16:30 ч.
Ето какво обяснение за тях написа в своята ФБ страница Стефан Стойков:
В петък публикувах на стената си документи, с които поставих началото на опит за обяснение защо НЯМА ПАРТИЯ „ДПС“ и след коментарите се налага да обясня хронологията на събитията.
На трети април 1990 г. се провежда последната сесия на Деветото обикновено Народно събрание. На тази сесия се приемат решения за промени в Конституцията, Приемане на Закон за изборите за Велико Народно събрание, Приемане на Закона за политическите партии. След което събранието се разпуска.
Стенограмата от това заседание е публично достъпна на сайта на Народното събрание, като напишете в „Гугъл“ „Стенограми от пленарни заседания на Народното събрание“ Ви излизат по години, търсите 1990 г., месец април. (Може да я изтеглете от ТУК.)
В пленарно заседание е разгледан Законопроектът за Закон за избори за Велико Народно събрание. В това заседание докладчикът Борис Спасов съобщава, че има промяна в чл. 37 на проекта. В първоначалната редакция има една алинея и тя гласи: „Кандидати за народни представители се посочват и предлагат за регистриране от ръководствата на партиите или изборните партийни коалиции“. Именно сега се появява предложение, което гласи: „Когато организации и движения, които не са партия, желаят да участват със свой кандидати в изборите за ВНС или да участват в предизборни коалиции, за участието си в изборите те следва да се регистрират по реда, предвиден в Закона за политическите партии. В този случай по отношение на тях се прилагат разпоредбите на Закона за политическите партии.“
Стенограмата продължава със следния много важен текст, записан на лист 248, а именно: „ИДЕЯТА НА ТЕКСТА Е, ЧЕ ТЕЗИ ОРГАНИЗАЦИИ НЕ СТАВАТ ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ, НО АКО ИСКАТ ДА УЧАСТВАТ В ИЗБОРИТЕ И ДА ЛАНСИРАТ СВОИТЕ КАНДИДАТИ, ТЕ ТРЯБВА ДА ПРИДОБИЯТ АД ХОК, С ОГЛЕД НА КОНКРЕТНИТЕ СЛУЧАИ, ПРАВНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ, ПОРАДИ КОЕТО СА ДЛЪЖНИ ДА СЕ РЕГИСТРИРАТ ПО РЕДА, ПО КОЙТО СЕ РЕГИСТРИРАТ СЪОТВЕТНИТЕ ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ.“
Тази добавка в Закона за избори за ВНС се възпроизвежда и в параграф трети на преходните и заключителни разпоредби на Закона за политическите партии, който е приет на същата сесия и Деветото Народно събрание.
Този текст е дал възможност на няколко организации да подадат документи в Софийски градски съд и да се регистрират по ПАРАГРАФ ТРЕТИ от Закона, НО НЕ КАТО ПАРТИИ И САМО ЗА ИЗБОРИТЕ ЗА ВНС. Въпреки, че всичките са вписани в регистъра на политическите партии при СГС.
С тази регистрация, като организация по параграф трети, и ДПС участва в изборите за ВНС. Така е записано и в ДВ бр. 35 от 02.05.1990 г., че регистрацията е във връзка с параграф трети на Закона за политическите партии.
Вижте и още един пример за по-голяма яснота, че и други организации, подобно на ДПС, са записани по параграф 3.
.
След изборите Меди Доганов става велик депутат.
ВНС работи около година, от лятото на 1990 г. до късното лято на 1991 г., като след приемането на Конституцията продължава работа като обикновено Народно събрание. Именно през лятото на 1991 г. се приема Законът за избиране на народни представители, общински съветници и кметове, обнародван в ДВ, бр. 69 от 22.08.1991 г. Именно този Закон е накарал Меди Доганов, които вече си е върнал старото име Ахмед Доган, да подаде в началото на месец август 1991 г. молба до СГС за регистрация на ПАРТИЯ „Права и свободи“. Защото е знаел текста на чл. 41, ал. 4 „Организации и движения, които не са регистрирани като партия, не могат да участват в предизборни коалиции и да издигат свой кандидати за народни представители, за общински съветници и кметове“.
От качените решения се разбира, че регистрацията на ПАРТИЯТА е отказана.
Ще продължа изследването с документи в близките дни – КАК и ЗАЩО едно регистрирано движение по параграф трети /КОЕТО НАУЧИХМЕ НЕ СТАВА ПАРТИЯ/ остана в политиката на България и не само.
Това Движение /ТОЙ или КОЙ/ управлява Прехода и подтиска Демокрацията и разделението на властите.
Стефан Стойков
21.11.2022 г.
.