.
Днес, 8 ноември, американците гласуват. Изборите ще решат кой ще спечели мнозинството в двете камари на Конгреса. Гласува се за всичките 435 места в Камарата на представителите и за 35 от 100-те места в Сената. Ще бъдат избрани и губернаторите на 36 щата. Резултатите от тези избори ще определят политическия пейзаж на САЩ до президентските избори през 2024 г. и не е случайно, че са наричани най-важните избори за последните години, тъй като могат да доведат до пълен обрат.
В момента демократите държат всичко – от Президентството до Камарата на представителите.
Те имат и 48 от 100-те места в Сената, като двама независими почти винаги гласуват с тях. В случай на равенство решава вицепрезидентът, в момента демократът Камала Харис.
В Камарата на представителите републиканците имат дефицит и са с 212 места срещу 220.
Ако републиканците спечелят властта в Камарата на представителите, те вероятно ще направят това, което вече обявиха. Разследващата комисия за 6 януари 2021 г. и за щурмуването на Капитолия може да бъде прекратена. Републиканците може би биха на свой ред започнали разследване срещу членовете на комисията от 6 януари, както и да подхванат процедура по импийчмънт на Джо Байдън и разследване на сина му Хънтър Байдън за данъчни измами.
Републиканците биха могли да направят съкращения в социалните плащания или Medicare.
За подкрепата за Украйна обаче, и демократите, и републиканците като цяло имат съгласие.
Поради влошената икономика, високите цени на бензина и инфлацията, консерваторите сега имат значително по-добри шансове в социологическите проучвания. Те обаче са атакувани заради позицията им за абортите и прогнозните резултати са много близки.
Въпреки че много хора предричат заслужена победа за републиканците, то до днешния ден са гласували 40 милиона избиратели предварително и по пощата. А всички още помним, че Тръмп победи в изборния ден (и в урните на избирателните секции), но загуби президентството си заради гласовете от дистанционния вот.
И този път резултатите от изборите няма да бъдат ясни в изборния ден и окончателните резултати ще се събират за „няколко дни“, заяви прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер в понеделник.
Ето две снимки от моята квартална секция, която ще отвори врати в 6:00 сутринта и ще приключи в 19:00 ч.
.
А ето и как е към днешна дата разпределението на местата в двете камари по партии за нашия щат Илинойс.
.
Следва списък за кого ще гласуваме, като на първо място в списъка е референдум за изменение на Конституцията на щата, а след него са и изборните позиции и имената на кандидатите, и от коя партия са – вижте сами списъка.
Illinois Amendment 1 Right to Collective Bargaining Measure
Illinois US Senate — Tammy Duckworth (incumbent Democrat), Kathy Salvi (Republican), Bill Redpath (Libertarian)
Illinois Governor — J.B. Pritzker (incumbent Democrat), Darren Bailey (Republican), Scott Schluter (Libertarian)
Illinois Attorney General — Kwame Raoul (incumbent Democrat), Thomas DeVore (Republican), Daniel Robin (Libertarian)
Illinois Secretary of State — Alexi Giannoulias (Democrat), Dan Brady (Republican), Jon Stewart (Libertarian)
Illinois Comptroller — Susan Mendoza (incumbent Democrat), Shannon Teresi (Republican), Deirdre McCloskey (Libertarian)
Illinois Treasurer — Michael Frerichs (incumbent Democrat), Tom Demmer (Republican), Preston Nelson (Libertarian)
US House District 9 (Cook County residents) — Janice Schakowsky (incumbent Democrat), Maxwell Rice (Republican)
State Senate District 27 (Cook County residents) — Ann Gillespie (incumbent Democrat), Bill Robertson (Republican)
Senate House District 54 (Cook County residents) — Mary Beth Canty (Democrat), Michelle Hunter (Republican)
U.S. House District 10 (Lake County residents) — Brad Schneider (incumbent Democrat), Joseph Severino (Republican)
State Senate District 30 — Adriane Johnson (incumbent Democrat)
State House District 59 — Daniel Didech (Democrat), Charles Roeske (Republican)
И нека Ви обърна внимание на въпроса на референдума Right to Collective Bargaining Measure – ето превод на написаното в бюлетината.
Неуспешното гласуване в тази бюлетина може да бъде еквивалентно на отрицателен вот, тъй като изменението ще влезе в сила, само ако бъде одобрено или от три пети от гласувалите по въпроса, или от мнозинството от гласувалите на изборите. (Това не трябва да се тълкува като указание, че вашият глас трябва да бъде в полза или в противовес на съдържащото се тук предложение.) Независимо дали гласувате с тази бюлетина или не, трябва да я върнете на изборната комисия, когато напуснете кабината за гласуване.
ПОПРАВКА КЪМ КОНСТИТУЦИЯТА НА ИЛИНОЙС 1970 г. (ОБЯСНЕНИЕ НА ИЗМЕНЕНИЕТО)
Предложената поправка ще добави нов член към раздела на Закона за правата в Конституцията на Илинойс, който ще гарантира на работниците основното право да се организират и да се договарят колективно, за да договарят заплати, часове и условия на труд, както и да насърчава тяхното икономическо благосъстояние и безопасност на работа. Новата поправка също така ще забрани приемането на всеки нов закон, който пречи, отрича или намалява правото на служителите да се организират и да се договарят колективно относно своите заплати, часове и други условия за работа, и безопасност на работното място. На общите избори на 8 ноември 2022 г. ще бъдете призовани да решите дали предложената поправка трябва да стане част от конституцията на Илинойс.
Yes – Да на мярката
Гласуването „за“ подкрепя установяването на конституционно право за служителите да се организират и да се договарят колективно чрез избрани от тях представители за договаряне на „заплати, часове и условия на труд, и за защита на тяхното икономическо благосъстояние и безопасност на работното място“.
Не – Против мярката
Гласът „не“ се противопоставя на установяването на държавно конституционно право за служителите да се организират и да се договарят колективно чрез избрани от тях представители, за да договарят „заплати, часове и условия на труд и да защитават своето икономическо благосъстояние и безопасност на работното място.“ (Source).
Вместо заключение: Сега, когато виждате как се провеждат народни референдуми в САЩ, при това по време на всички избори, се надявам да се съгласите с предложението ми от миналата година за бъдещ референдум, което бях описал в отделна статията ТУК:
Предложението е следното – изборите (национални и местни) да се използват за задължителни допитвания по най-важните въпроси до суверена, т.е. народа. Представяте ли си ефекта от тези референдуми и от това, че през тази година на много места хората не само щяха да са си дали гласа за техни представители, но и биха гласували и по най-животрептящите въпроси, които ги вълнуват.
Например на парламентарните избори от 11.07.2021 г. и 04.04.2021 г., и на частични избори за кметове на кметства и на общини на 27 юни 2021 г. и на 28 февруари 2021 г. гласът на гражданите би могъл да се чуе практически без почти никакви разходи. Достатъчно е само под дългите списъци за депутати и кметове да се допишат два-три реда с въпрос(и) с отговор ДА или НЕ.
Нека стане задължително да се дописва поне един въпрос за референдум на всяка изборна бюлетина! Нима са малко темите, по които има нужда да се чуе мнението на суверена?
И така, да завърша. Аз практически не гласувам на избори без избор (защо, съм обяснил ТУК), но на референдумите си давам гласа. Така ще направя и днес.
А Вие на какво мнение сте?
П. Стаматов
.
П.С.: И накрая една снимка от вчера, доказваща силата на пропагандата…