.
В България много партии, организации, личности и граждани заявяват, че са за разширение на участието на народа при вземане на жизнено важни решения за България. Тази седмица се очаква да се свика инициативен комитет за пореден референдум. Но провеждането на такъв, според българското законодателство, е дълго и скъпо занятие.
А не може ли да се поучим от демокрацията в Америка, която често се сочи за пример?
При отминалите на 8 ноември 2022 г. избори в САЩ във всяка изборна бюлетина имаше един (или повече) въпроса за щатски или местен референдум. Както писахме вече ТУК, в бюлетината за Илинойс бе записано допитване за изменение на Конституцията на щата (Proposed Amendment to the Illinois Constitution), което засягаше правото на колективно договаряне и профсъюзите.
Вижте снимка на цялата бюлетина ТУК, а ето и как изглеждаше въпросът върху нея.
След преброяване на резултатите се разбра, че повечето от гласоподавателите в Илинойс гласуваха с ДА и одобриха предложението за промяна*, защитаващо правото им за такова договаряне и присъединяване към синдикат. Така само с едно вписване на няколко реда в бюлетината и без почти никакви държавни разходи се постигна голяма победа за работниците в щата.
ТУК може да прочетете повече за различните референдуми от миналата седмица по щати, свързани със заплатите и правата на работното място.
Може ли в България да се поучим от тази изборна практика в САЩ, след като виждаме как в САЩ се провеждат референдуми, при това по време на всякакви избори – национални и местни?
Вероятно вече сами се досещате за предложението, а именно – изборите в България да се използват за задължителни допитвания по най-важните въпроси до суверена, т.е. народа.
Достатъчно е само под дългите списъци за депутати или за кметове да се допишат няколко реда с въпрос(и) с отговор ДА или НЕ. А Вие съгласни ли сте да стане задължително в България преди избори да се дописва поне един въпрос за референдум на всяка изборна бюлетина? Нима са малко темите, по които има нужда да се чуе мнението на суверена?
Поради тази причина от името на редакцията на българския интернет портал „Еврочикаго“ се обръщам с анкета от три въпроса, на които очакваме отговор. Ето трите въпроса:
1. Съгласни ли сте, че референдумите и допитванията до народа имат (и биха имали) положително влияние за България?
(Ако отговорът Ви е НЕ, обяснете защо е такъв.)
2. Одобрявате ли, при всички избори, да се провежда и допитване до избирателите по важни за обществото теми, чрез вписване в бюлетината на поне един въпрос/референдум?
(Ако отговорът Ви е НЕ, обяснете защо е такъв.)
3. Бихте ли инициирали/участвали в иницииативен комитет на подобен референфум за задължителните допитвания в изборната бюлетина?
(Ако отговорът Ви е ДА, напишете датата, от която бихте се включили в подобен инициативен комитет, името си, името на организацията или партията, която представлявате, и контактен имейл за връзка.)
Очакваме Вашите отговори на анкетата на редакционния ни имейл (линк).
П. Стаматов
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Мярката в Илинойс изисква 60% от гласувалите по въпроса да гласуват с „да“, за да бъде приет, или 50% от всички подадени гласове да са в полза на въпроса. Т.е., ако на въпроса са отговорили 1 милион човека, от 4 милиона гласували в изборите, то за да се приеме, с ДА трябва да са гласували поне 600 хиляди души, а с НЕ – не повече от 400 хиляди. Мярката се приема и ако с ДА са гласували над 2 милиона, дори ако гласувалите против са с един глас по-малко.
.
В момента тече подписка за напускане на ЕС. Ако изпуснете този шанс да се подпишете до 22.2.23
Няма да имате друг такъв шанс до 22.8.23 а може и по-нататък ниkога http://vns.bg