.
От ФБ стената на Манол Пейков:
.
Звънна ми Жана Суслина – началник на департамента за култура, туризъм и спорт в Болград.
Не знаех предварително на какъв език ще си говорим, но се оказа, че българският й е абсолютно безупречен – като изключим лекия акцент, граматическото му и лексикално ниво беше като на всеки образован българин, който живее в границите на Отечеството.
Жана ми разказа за ситуацията в Болград – макар да са встрани от военните действия, постоянната липса на ток пречи както на учебните занятия в гимназията, така и за нормалното функциониране на всички училища и държавни институции в града.
В понеделник ще ми изпрати пълен списък с нуждите от генератори за основните им институции.
И, понеже не сте длъжни да знаете – ето ви малко информация за Болград и прочутата Болградска гимназия (взета основно от Уикипедия).
* * *
Болград – неофициалната столица на бесарабските българи – се намира в Одеска област и има население от около 15,500 души. Въпреки активния процес на русификация през почти целия ХХ век, близо 80% от населението му говори български език.
Болградската гимназия „Георги Сава Раковски“ е първата българска гимназия от [епохата на] Възраждането и се намира в Болград, Украйна. Днес тя има над 500 ученици – и почти всички (по изискванията на украинската конституция) изучават българския език като роден.
Проектът за българско средно училище в Бесарабия е разглеждан от руската администрация от средата на 1840-те години, но не получава развитие, заради руската политика за създаване на централизирана образователна система.
Развитието му става възможно след Кримската война, когато Болград с около 40 български колонии е присъединен към Молдова.
През януари 1858 година делегация на българските колонии представя в столицата Яш подписка за откриване на училището на княз Никола Конаки–Богориди, самият той от български произход. Съдействие им оказва и Георги Раковски, който по това време се намира в Яш и се познава с княза от ранна възраст.
На 10 юни 1858 година княз Никола Богориди издава хрисовул (грамота) за създаването на Народно централно училище в Болград, която подробно урежда неговия статут, финансиране и управление.
То трябва да е достъпно за всички колонисти, независимо от материалното им положение, както и за всички православни, независимо от поста им, а преподаването по всички предмети става на български и румънски език. Грамотата прокламира, че преподаването в началните училища в колониите ще става на преобладаващия език в съответното селище.
През 1861 година Болградската гимназия създава своя собствена печатница, която функционира до 1878 година. В нея са отпечатани повече от 70 книги, главно учебници и учебни помагала, използвани в много български училища.
Там се печатат и различни брошури и периодични издания, като „Общ труд“ и открито политическия „Български глас“. От печатницата на Болградската гимназия излизат и първите издания на няколко художествени книги, като „Ловчанският владика“ на Теодосий Икономов и „Изгубена Станка“ на Илия Блъсков.
След възстановяването на руската власт в Южна Бесарабия през 1878 година в гимназията се засилват процесите на русификация.
През 2001 г. се подписва протокол между образователните министерства на България и Украйна, съгласно който обучението в гимназията следва да се осъществява основно на български език.
* * *
Кампанията за събиране на средства за генератори продължава до понеделник по обед:
с/ка Манол Костадинов Пейков
BG39DEMI92405000305527
Търговска банка Д
BIC: DEMIBGSF
Основание – Генератори за Украйна
или PayPal: [email protected]
В зависимост от събраното се надявам да успеем да отделим поне пет малки генератора (5-7 кВт) за градските институции, плюс един голям (50-100 кВт) за Болградската гимназия „Георги Сава Раковски“.
.