.
Днес в Изпълнителната агенция за българите в чужбина се състоя пресконференция, обявена под наслов „30 години Агенция за българите в чужбина – подобряване на образа, приемственост и ново начало“. На брифинга бяха засегнати няколко важни теми, сред които:
– Възстановяването и развитието на контактите и взаимодействието с българските общности в чужбина, които са много важни в работата на Агенцията, призвана да координира и предлага политики в тази сфера. „Много от нашите общности се притесняваха да работят с Агенцията. Проблемите на Агенцията от 2018 г. повлияха на нейния имидж, както и двете ковидни години.“ – каза на брифинга изпълнителният директор, г-жа Райна Манджукова.
– Работата на Агенцията след нейното преименуване от държавна на изпълнителна и преминаването й към министъра на външните работи. За взаимодействието с българските дипломатически представители по света г-жа Манджукова каза, че в Агенцията получават подкрепа от нашите консули по места, които са в непосредствен контакт с нашите общности там. Както и, че взаимодействието с различните отдели и служители на Външно министерство е станало като цяло по-улеснено.
– Законодателни несъответствия и административни въпроси, свързани с установяването на български произход, което след промените в Закона за българското гражданство от април миналата година ангажира Агенцията в частта установяване на такъв произход за кандидат-студенти и желаещи статут на постоянно пребиваване в България;
– Несъздаденият все още Консултативен съвет към Агенцията, за който г-жа Манджукова каза, че всички стъпки във връзка с неговото създаване, зависещи от Агенцията, са направени, внесени са в правния отдел на Министерството на външните работи и се чака решение на Министерски съвет за конституирането на този съвет. И това, че Консултативният съвет има правомощия да разглежда случаи с български произход, когато става въпрос за придобиване на българско гражданство, но не и когато доказването на такъв произход е свързан със следване в България или постоянно пребиваване.
Т.е., и тук са нужни някои законодателни промени и синхронизиране на законодателството. За състава на този съвет Райна Манджукова поясни, че в него е предвидено да има представители на институциите, както и на академичните среди – специалисти по отношение на българските исторически общности в различните страни и региони.
– Проблемите на нашите сънародници в Украйна, на българските неделни училища в Украйна, свързани с войната, както и на българските неделни училища в окупираните територии, като например в Запорожка област, където в някои градове и селата от тях вече не се преподава български език. Причината за това е, че след окупацията руските власти са постановили, че в училищата може да се изучава единствено руски език и никакъв друг.
Според г-жа Манджукова, не е нужно всичко, което прави и се опитва да прави Агенцията в помощ на нашите сънародници в Украйна, обезателно да се афишира. „Поддържаме контакти с всички български общности и организации в Украйна, и с частни лица“ – каза тя. Както и, че всеки, който се е обърнал към Агенцията с конкретна молба, е получил помощ.
– Проблемите на наши сънародници от Украйна, избягали от войната в България, сред които има и такива с българско гражданство, но и те, въпреки че са такива граждани, също се нуждаят от помощ от българската държава;
– Традиционни конкурси, инициативи, отличия на Агенцията, сред които детските конкурси и отличието „Българка на годината“, за поредното издание на което г-жа Райна Манджукова изрази надежда, че ще бъдат изпратени повече номинации от различни страни по света;
– Взаимодействието с представители на медиите, за които г-жа Манджукова се надява, че ще проявят повече интерес в отразяването на работата на Агенцията и огласяването на проблемни въпроси. (Като например този със законодателните несъответствия, които спъват работата по доказването на български произход на наши сънародници, нямащи по една или друга причина документ, доказващ такъв произход.) „Вярвам в четвъртата власт и моето желание е да Ви привлека на моя страна.“ – апелира Райна Манджукова.
Освен на място, в Изпълнителната агенция, брифингът се проведе и онлайн, чрез платформата Zoom.
.
А имат ли нйакаква рольа по служебна длъжност, Държавните архиви и Воено историческите архиви на РБ за потвърждение на българският произход. Там има всичко потребно Г-жа Райна и как що някога често казваше покойният Георги Младенов от Канада „да спреме да се правим на абдали“