.
В горите е истински празник! По последни данни, шестте държавни горски предприятия посрещнаха Коледа с 60 млн. лева неочакван приход за борба с незаконната сеч, който бе постигнат с няколко вълшебни административни мерки!
Тази впечатляваща сума е част от близо 300 млн. лева приходи от продажбата на дървесина през 2022 г. от държавата, които приходи са с над 50% повече спрямо 2021 г. Внимание! В тези 60 милиона лева обаче не се включва инфлацията от 30% от ръста на цената на дървесината, а са чист резултат от административните мерки срещу източването на горската система.
Реално тези 60 млн. лв. са част от едни между 100 и 150 милиона лева, които трябваше да се откраднат и през тази година, сходно на десетките милиони, които с разследвания на bTV Новините и Биволъ доказахме, че годишно се източват от държавните гори, и заради което бе уволнен зам-министърът по горите Атанас Добрев. Кражби, които са стотици пъти по-големи от незаконната сеч в България, но кражби, които помпат финансовия ресурс в няколко големи „наши фирми“, за да си купуват политически чадър и да крадат на воля и чрез незаконна сеч!
Неслучайно през 2022 г. показахме как се случват незаконните сечи в сечища на копривщенската фирма „Дип Богдан“, ихтиманската „Експрес 79“, самоковските фирми „Пириев лес“ и „Родопа Форест“, свогенската фирма „Виксан рай“ и разни карловски фирми над Каравелово.
И кои са тези вълшебни административни мерки, за които се борихме през цялата 2022 г., за да се спре финансовото напомпване на дървената мафия (вж. https://www.parliament.bg/bg/ns_acts/ID/164153), и които са единственото оръжие срещу незаконната сеч в България, при липса на работеща съдебна система и зависими горски контролни органи (няма човек, който да не е получавал отговор на сигнала си: „Няма открити нарушения“, а гората я няма, нали?):
1. Въвеждането на 100% електронни търгове – ограничи ефективно възможностите за нагласени търгове без наддаване (водещи до продажба на начална цена) чрез наговаряне или сплашване на участници в търговете! При реално наддаване цената скача с близо 100%.
2. Повишаване на началната продажна цена на дървесината спрямо пазарните нива – тази мярка доведе до значително намаляване на загубите за държавата при продажбата на дървесина, дори да е нагласен търгът чрез договорки.
3. Ограничаване дела на продажбата на дървесина чрез концесия (т.нар. процедура „на корен“) от 55% до 35% – при продажбата на корен се губи близо 25% от реалната продажна цена на дървесината.
4. Ограничаване на дела на търговете с ограничително условие „Местни търговци“ от 30% до законовия минимум от 10% – от това ограничение се възползват предимно „наши фирми“, като то ограничава конкуренцията, в резултат на което 90% от тези търгове за местни търговци са без наддаване, т.е. при тях държавата губи 50% от реалната пазарна цена.
5. Ограничаване на дългосрочните договори за продажба (те са целесъобразни единствено за добив) и големите пакети от над 5-10 хил. м3 – процедури, при които ограничават конкуренцията до участието на 1 участник и продажба на стотици хиляди кубици с 50% под реалната пазарна цена.
За съжаление тези мерки бяха само частично приложени и, въпреки спасените 60 млн. лева през 2022 г., държавата допусна други над 80 млн. лева все пак да бъдат източени – най-вече поради липсата на ефективни мерки за наговаряне/сплашване на участниците в търговете (вж. приложения ексел). Битката за тези загуби от 80 млн. лева я оставаме за 2023 г.
Наздраве!
Ексел с обобщени данни за ползите от мерките и продължаващите загуби от източването на държавните гори – ТУК
Разследването на бТВ – ТУК
Разследването на Бивол – ТУК