.
На 30.11.2022 г. се проведе онлайн семинар „Български общности в Аржентина: институции и културно наследство“ по научноизследователския проект „Културно наследство и институционализация на българските исторически и съвременни мигрантски общности отвъд Европа“, който се реализира от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей и е финансиран от Фонда за научни изследвания към Министерството на образованието и науката.
Събитието беше открито от проф. д-р Владимир Пенчев, директор на ИЕФЕМ – БАН и ръководител на проекта, и от Негово превъзходителство г-н Стоян Михайлов, извънреден и пълномощен посланик на Р България в Р Аржентина.
По време на семинара бе представена част от проведено теренно проучване сред българските общности в Аржентина на изследователски екип на ИЕФЕМ – БАН в състав: гл. ас. д-р Лина Гергова и гл. ас. д-р Валентин Воскресенски.
Гл. ас. д-р Валентин Воскресенски запозна участниците с изследователския си интерес по темата за българските общности в Аржентина и с проведеното от него теренно проучване през месец май 2022 г. в провинция Чако – градовете Пресиденсия Роке Саенс Пеня, Лас Бреняс, Сан Бернардо и в град Комодоро Ривадавия в провинция Чубут.
.
В семинара взеха участие председателите на няколко български дружества от Аржентина. Г-н Педро Маркофф, председател на българското дружество „Христо Ботев“ в Пресиденсия Роке Саенс Пеня (провинция Чако), чиито родители са родени в България, разказа значими моменти от историята на българската организация, която на 22 февруари 2023 г. ще навърши 70 години от своето основаване. Във връзка с предстоящия юбилей дружеството полага усилия за осъществяване на ремонтни дейности по историческата сграда на пощенската станция в града, в която се помещава. Днес към дружество „Христо Ботев“ в Пресиденсия Роке Саенс Пеня членуват близо 220 души и има създадена танцова група „Здравец“, която участва в различни фестивални събития както в Аржентина, така и в съседните страни от Южна Америка.
Г-н Хорхе Николофф, внук на българи от Плевен, представи дейността на българското дружество „Васил Левски“ в град Лас Бреняс (провинция Чако). Организацията е регистрирана официално пред съдебните власти едва през 2022 г., но има дългогодишна история, която датира още от 70-те години. Г-н Хорхе Николофф разказа за това как са се провеждали първите срещи между българските емигранти в зоната на град Лас Бреняс и за това как първите опити за създаване на българско дружество са били инициирани от индустриалеца Инко Инкофф. Към българското дружество функционира танцова група „Родина“, училище за български език, на събиранията се приготвят традиционни български ястия, а на площад „Република България“ през 2006 г. е издигнат бюст-паметник на Васил Левски.
От град Комодоро Ривадавия се включиха г-жа Ценка Генова, председателка на българското дружество „Кирил и Методий“ в Комодоро Ривадавия (провинция Чубут), и г-н Серхио Ариас (вицепрезидент на българското дружество). Дружество в Комодоро Ривадавия е най-южното българско дружество в света. Създадено през 1989 г. от Тодор Генов (баща на г-жа Ценка Генова), който е бил и сред съучредителите на Федерацията на чуждестранните дружества FedeComEx в Комодоро Ривадавия. Днес дружеството притежава собствена сграда, която в миналото е била известен бар „Петролоработникът“ (Ел Петролеро). Към дружеството съществува танцов състав „Кирилчета“ и музикална група „Орфей“, а сред дейностите на организацията е провеждането на изложби за популяризиране на българската история и култура, чествания по случай 3 март и 24 май и приготвянето на традиционни български ястия.
.
Г-жа Ружка Николова (председателка на Аржентино-българската фондация в Буенос Айрес) представи учредената през 2022 г. първа по рода си Федерация на българските дружества в Аржентина, на която е избрана за първи председател. Във Федерацията към момента членуват българското дружество „Христо Ботев“ в Пресиденсия Роке Саенс Пеня, българското дружество „Васил Левски“ в град Лас Бреняс, българското дружество „Кирил и Методий“ в Комодоро Ривадавия и Аржентино-българската фондация. Г-жа Ружка Николова изясни, че необходимостта от създаването на Федерация на българските дружества идва в резултат от желанието на българските общности да участват по-активно в институционалния живот на Конфедерацията на чуждестранните дружества в Аржентина, което може да се случи единствено ако те са обединени във федерация. Сред целите на тази нова организация е да обедини повече български общности и техните дружества в Аржентина, което да им даде повече възможности за реализиране на техните собствени културни събития и инициативи, включително да се работи за по-добро популяризиране на България в Аржентина.
В рамките на семинара се проведе дискусия. С коментари, мнения и въпроси се включиха проф. д-р Владимир Пенчев (ИЕФЕМ – БАН), Негово превъзходителство г-н Стоян Михайлов, г-жа Милена Димитрова (експерт от екипа на вицепрезидента Илияна Йотова), доц. д-р Благовест Нягулов (Институт за исторически изследвания към БАН), доц. д-р Катя Михайлова (ИЕФЕМ – БАН), гл. ас. д-р Валентин Воскресенски. По време на обсъждането бяха поставени въпроси, между които относно политиката на аржентинската държава към етническото и културно разнообразие в страната, състоянието на връзките между старите български емигранти и новата българска емиграция, ролята на църковните институции в живота на българските общности в Аржентина, ефективността на държавните механизми в сферата на образованието и възможностите за подкрепа на обучението в България на младежи с български произход и самосъзнание.
През следващите месеци в рамките на научноизследователския проект „Културно наследство и институционализация на българските исторически и съвременни мигрантски общности отвъд Европа“ се очаква провеждането на допълнителни семинари от вече проведени теренни проучвания на изследователски екипи на ИЕФЕМ – БАН.
.
Гл. ас. д-р Валентин Воскресенски,
ИЕФЕМ – БАН
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Видеозапис на семинара:
.