.
ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА НАУЧНОТО ДРУЖЕСТВО НА БЪЛГАРИСТИТЕ В РЕПУБЛИКА МОЛДОВА НА ПОСЕЩЕНИЕ В ТАРАКЛИЙСКИЯ РАЙОН
Председателят на Научното дружество на българистите в Р Молдова (НДБ в РМ), доктор на историческите науки Иван Думиника, се срещна с администрацията на редица населени места на район Тараклия. Основната цел беше обсъждане подготовка на отбелязването 150-годишнината от обесването на Васил Левски и 145-годишнината от Освобождението на България.
.
.
По този повод в районната администрация се състоя заседание на Организационния комитет, в рамките на което бяха обсъдени основни дейности за участието на българската общност в района в отбелязването на тези две събития от българската история.
.
Също така, от името на Научното дружество, за приноса в развитието на българистиката и активно съдействие за съхраняването и развитието на българската история и култура в Република Молдова, д-р Думиника награди с диплома председателя на район Тараклия – г-н Иван Паслар, завеждащия външните връзки на район Тараклия – Степан Карамалак, кореспондента на Българската телеграфна агенция в Тараклия Ирина Богоева, а също и Наталья Артьомина, учителка по български език и литература в Теоретичен лицей „Иван Вазов” в Тараклия.
.
В Кортен се състоя среща с директора на Теоретичен лицей „Паисий Хилендарски”, г-жа Светлана Дерменжи, която също беше удостоена с Диплома за активно участие в литературни конференции, организирани от Научното дружество. Беше обсъдено за възможността и това учебно заведение да започне процедурата по разработване на своите официални герб и знаме.
.
Заедно с заместник-председателя на район Тараклия (отговарящ за образование и култура) Александър Боримечков, д-р Думиника посети гр. Твърдица. Тук се състоя среща с кмета – г-н Георги Попов, където беше съгласувано това, че на 18 февруари тук, пред паметника на Левски, ще започне ритуал на отбелязването на 150 години от гибелта на Апостола на свободата.
.
Беше посетен и местният Теоретичен лицей. В съпровождение на директора Мария Смирнова, г-н Боримечков и д-р Думиника имаха възможност да видят как върви учебният процес в това училище. Гостите посетиха класната стая, където тази година се планира да бъде устроен кабинет по история. Като историк, д-р Думиника обеща да подпомогне информационно и технически на този кабинет.
.
На състоялото се събрание на учениците и преподавателите д-р Думиника подари на лицея от името на НДБ в РМ нов принтер. Също така с дипломи бяха наградени и учителите-българисти Людмила Попова, Лилия Желяпова и Мария Смирнова, за активната им дейност в популяризирането на българската история и култура в Молдова, чрез участие в мероприятията, организирани от Научното дружество на българистите.
.
В рамките на същото събрание, д-р Думиника връчи диплом със стипендия „Попечител Иван Инзов” на ученичката от 12 клас Анастасия Фердешли, която показа големи успехи в образованието.
.
Ще отбележим, че стипендията е изцяло финансирана благодарение на спонсорската подръжка на бившия абсолвент на този лицей – Георги Паскалов.
.
На връщане към Кишинев д-р Думиника спря в българо-гагаузско село Кирсово, Комратски район, където се срешна с кмета Сергей Сапунжи. Двамата обсъдиха участието на Научното дружество в изработването на официалните символи (герба и знамето) на Кирсово. Също така кметът благодари на учения-българист за това, че през февруари тази година, в рамките на местната Публична библиотека, ще бъде отворен филиал на НДБ в РМ, което по негово мнение „ще допринесе за запознаване с българската история на местното население”.
.
Текст и снимки:
Пресслужба на Научното дружество на българистите в Р Молдова
Източник: ndb.md
.