.
На 7 януари Православната църква чества паметта на свети Йоан Кръстител. Той е наричан още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята и подготвя пътя на Месията с проповедите си. Св. Йоан Кръстител /Предтеча е последният от старозаветните пророци.
Йоан Кръстител (старобългарски: Іоаннъ Крестѧи) е братовчед и предшественик на Иисус Христос. Родил се е половин година преди него. Син е на свещеник Захария от рода на Аарон и на праведната Елисавета от рода Давидов. Според Евангелието на св. Лука, архангел Гавраил се е явил на баща му Захария в храма и е възвестил зачеването на сина му, след като Закария водил благочестив живот до преклонна старост, но бил лишен от това да има дете.
Когато младенецът Йоан се ражда, той избягва участта на хилядите убити младенци във Витлеем и околностите му. Водил е отшелнически живот в пустинята. През 29 година започва своите проповеди. Бог му заповядал да проповядва, че вече се е родил предреченият Иисус Христос, който скоро сам ще започне да учи хората. И Йоан започнал да говори на хората. Нарекли го Предтеча, защото вървял преди Христос и разказвал за него. Йоан кръстил в река Йордан много хора, които се разкаяли и приемали кръщението.
Когато при Кръстителя дошъл Христос, той познал пратеника на Бога и го посочил на своите съвременници: “Ето Агнецът Божи, който взима върху си греха на света”. Йоан бил заловен и по-късно обезглавен по нареждане на цар Ирод Антипа, вероятно през 30 година от новата ера.
Народни традиции
Свети Йоан /Иван Кръстител се почита в българската народна традиция като покровител на кумството и побратимството. На Ивановден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната здравеносна сила на водата. Къпят се булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден; къпят се всички именници; къпят се годените моми и ергени. На Ивановден на обед младоженците отиват на гости в дома на своите кумове и им носят кравай, млин, ракия и вино. Кумовете ги канят на тържествена трапеза.
В тракийските земи на Ивановден или по-късно – на Бабинден или зимния Атанасовден, се предприемат обредите за побратимяване на момците – “хващане на арътлици”. Ако трима другари искат да станат побратими, в този ден те последователно се събират в дома на всеки от тях, като започват от дома на най-възрастния. В Ямболско момците или женените мъже, които ще станат арътлици, стъпват символично с десния крак едновременно върху живи въглени, след което си раздават специални обредни хлябове и отпиват последователно от паница с червено вино. В Родопите на Ивановден сгодените ергени отиват тържествено на гости заедно с родителите си и свои роднини в дома на своите годеници.
Именници на този ден са: Ваньо, Bаня, Еньо, Енчо, Жан, Жанa, Жанета, Ивайла, Ивайло, Иван, Ивана, Иванкa, Иванинa, Ивелин, Ивелина, Ивета, Иво, Йоан, Йоанa, Йовка, Йовко, Йонка, Йонко, Йончо, Йото, Калоян.
ЧЕСТИТО НА ВСИЧКИ ИМЕННИЦИ!
.