.
Българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421), който тръгна от Варна на 27 декември м. г. (вж. тук), е стигнал до военната база в Мар дел Плата, на атлантическия бряг на Аржентина, откъдето е отплавал на 5 февруари т.г. Той продължава дългото си плаване до българската база на о. Ливингстън в Антарктида, напускайки атлантическите и навлизайки в антарктически води.
Както съобщи БТА, пристанището в Мар дел Плата е било втора междинна спирка на плавателния съд по пътя му към българската антарктическа база на о. Ливингстън.
„В церемонията по изпращането на плавателния съд участваха българският посланик в Аржентина Стоян Михайлов и военнослужещи от ВМС на Аржентина, в това число контраадмирал Марсело Тарапов, генерален директор на обучението и подготовката на Военноморските сили на Аржентина и участник в 12 полярни експедиции до Антарктида.“ – пише репортерът на БТА Костадин Карагьозов, който пътува с кораба „Св. св. Кирил и Методий“ и придружава българската експедиция.
„Най-трудното за НИК 421 тепърва предстои, но корабът и екипажът са добре подготвени“ – казва в интервю за БТА контраадмирал Марсело Тарапов.
„Плаването в антарктически води е много по-различно от плаването из останалите части на Световния океан. Най-вече защото налице е рискова съвкупност от различни природни явления. Най-лошата част няма да са бурните води или силния вятър, а това, че ще се наложи да се плава в среда със силно намалена видимост, вероятно и между малки късове, отчупени от айсберги, които лесно могат да повредят корпуса и най-вече лопусите. Полярната околна среда предоставя сложни метеорологични условия – понякога ще има и слънчеви дни, но в по-голямата си част времето няма да бъде приятел на кораба и екипажа“ – казва още контраадмирал Тарапов в това интервю.
.
Гл. ас. д-р Иван Димитров от Института за космически изследвания и технологии при БАН, който следи с интерес цялото пътуване на българската експедиция и метереологичните условия, изпрати на нашето издание и сателитна снимка на брега, където се намира българската база на о. Ливинстън. От снимката се вижда, че пред българската база има плаващи парчета лед.
Надяваме се, че сложните метереологични условия няма да попречат на българския кораб да стигне успешно до базата ни в Антрактида. Желаем здраве и шанс на екипажа и успех на научноизследователската мисия.
.