.
Политическата криза кара по-непримиримите сред нас да търсят изход. Все повече хора желаят властта да бъде върната от политиците на гражданите. Противници на референдума за президентска република предлагат иновативни модели за включване на суверена в законодателния процес и вече събират единомишленици (вж. линк).
Сред тях е Румен Байчев (на снимката) – инженер-физик, изследовател, автор на идеята за „Доверителната демокрация„.
Какво е народовластие? В българската Уикипедия не е посочен отговор на въпроса (вж. линк). По-надолу ще намерите обяснение в една страница на идеята и принципите на народовластието от г-н Байчев.
НАРОДОВЛАСТИЕ. КАКВО ОЗНАЧАВА ВЛАСТ НА НАРОДА?
.
Над кого властва народът?
Властта в държавата се реализира чрез два основни инструмента:
Първо (чрез правила): Обществен договор. Конституция. Правила и закони, по които функционира обществото. Създават се децентрализирано.
Народовластие е такава система, в която всички граждани властват, като равноправно участват пряко и постоянно в процеса на създаването на законите и тяхното приемане. Това означава, че народът (а не подкупните депутати и партии) определя правилата, по които да живее.
Второ (чрез персонал): Държавни служители. Държавна администрация. Функционира като йерархическа структура – пирамида на властта.
Държавата се управлява от институции, а институциите се управляват от хора. Всички държавни служители действат в рамките на правилата и законите, приети в държавата, които пък са следствие на основния закон – Конституцията.
Народовластие е такава система, в която всички граждани властват, като предлагат, избират и контролират държавните служители, които ръководят отделните институции, чрез гласуване на доверие. Доверието може да бъде отнето по всяко време и делегирано към друг държавен, служител – ръководител или чиновник. Това реализира възможността за постоянен контрол над държавните служители и помага на принципа за разделение на властите.
На практика Народовластието може да бъде реализирано в обществото чрез електронен парламент и електронно правителство, като се прилагат принципите на Доверителната демокрация. Доверителната демокрация, освен прякото участие на гражданите в управлението на държавата, предлага и възможността за делегиране правото на глас към личности, на които се доверяваме.
Участието в прякото управление на държавата не е задължително, но е препоръчително, тъй като всеки от нас най-добре познава своите интереси и има желание да ги реализирате на практика в обществото.
Извоюването на това право фундаментално ще измени алгоритмите, по които се управлява обществото, и ще ги адаптира към новите възможности за комуникация чрез интернет.
Власт: https://youtu.be/lVIzOJg5vPE
Доверие: https://youtu.be/DcJAV9MjXr4
Доверителна Демокрация: https://youtu.be/ee-o2ZgzQH8
Ако имате въпроси, заповядайте в групата в Telegram: https://t.me/zaedno
.