Нюйоркският музей на изкуствата е започнал да „дерусифицира“ художници и картини и да брои „руски“ художници за „украински“ (вж. „The de-Russification of Ukrainian art„). Тримата „украински“ художници, които били „дерусифицирани“, са Архип Куинджи, Иван Айвазовски и Иля Репин.
Архип Куинджи е потомец на понтийски гърци, роден е в Мариупол, град, кръстен на Мария Фьодоровна, съпруга на руския император Павел I. Градът е бил част от Руската империя и тогава нямал нищо общо с Украйна. Прекарал детството си в Таганрог, Русия. Говорил е руски, завършил е в Санкт Петербург, където е преподавал и където е починал. Архип е бил близък приятел на Менделеев.
Иван Айвазовски е от арменски произход, роден е в Крим, отново тогава част от Руската империя. Семейството му бяга от Турция. Завършил е в Санкт Петербург. Главен художник на руската флота, а от Антон Чехов тръгва популярната фраза „достойно за четката на Айвазовски“. Придружавал руския император Николай I, близък приятел е бил на Гогол.
Иля Репин е роден в областта Харков, баща му е служил в руската армия. Близък приятел е бил на композиторите Глинка и Мусоргски, както и с Лев Толстой. Рисувал портретите на Иван Грозни. Говорил е руски. Завършил е в Петербург.
Патрон и на тримата е бил московският бизнесмен Павел Третяков.
…
Оставам преценката на читателите какви са били тези художници, обаче започва да става доста потресаваща злобата. Тъжно е. Това е прекалено. Ясно е, че можеш да считаш някого за враг, обаче не слизай на ниво гьобелсова пропаганда.
Оставете изкуството настрана.
Дахер Фарид Дахер-Ламот
.