.
Българският интернет портал Eurochicago.com се обърна с традиционната* си анкета към политическите партии и коалиции, участници в предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 април 2023 г.
Целта на въпросите, събрани в тази анкета, е българските избиратели в чужбина да могат сравнят основни акценти от програмите на партиите, касаещи милиони сънародници зад граница.
Първи отговориха от ПП БНО (вж. линк1) и от Коалиция „Левицата!“ (вж. линк2). Вижте и други отговори, подредени по реда на постъпването им – линк3, линк4, линк5.
Редакцията на Еврочикаго подготви същата анкета и за читателите и гласоподавателите– може да я откриете на адрес: https://forms.gle/6GSHFXk4s7mgN5oj7 или да я попълните най-долу на страницата под този текст.
В нея може да дадете своето мнение по поставените 9 въпроса, както и да оставите своите послания към политици и избиратели. Отговорите Ви ще обобщим и публикуваме, а най-интересните послания ще изпратим до политическите партии.
Още първия ден в анкетата взеха участие 101 човека. Бройката ни позволява да покажем лесно и практически точно процентното отношение между гласовете „ДА“ и „НЕ“.
Ето и въпросите и процентното съотношение на отговорите към този момент (процентите са окръглени). Попълнете анкетата и Вие, за да станат резултатите по-представителни.
1. Необходима ли е нова Конституция на Р България, към днешна дата?
ДА – 40%
НЕ – 60%
2. Да се намали броят подписи за предизвикване на референдум?
ДА – 75%
НЕ – 25%
3. Да се намали кворумът за признаване резултатите от референдума?
ДА – 65%
НЕ- 35%
4 Бихте ли подкрепили следното предложение – при всички избори у нас, да се провежда и допитване до избирателите по важни за обществото теми, чрез вписване в бюлетината на поне един въпрос/референдум?
ДА – 95%
НЕ – 5%
5. Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?
ДА – 85%
НЕ – 15%
6. Подкрепяте ли произвеждането на избори за Велико Народно събрание, което да реши въпросите за промени във формата на държавно управление от парламентарна република в президентска република?
ДА – 30%
НЕ – 70%
7. След евентуално свикване на ВНС ще подкрепите ли предложението (вж. повече подробности по предложението ТУК) да се създаде втора камара на българския парламент, избирана на наборен принцип сред всички граждани?
ДА – 65%
НЕ – 35%
8. Трябва ли да се върне задължителната военна служба?
ДА – 70%
НЕ – 30%
9. Да се въведе ли мажоритарното гласуване в изборите за НС?
ДА – 65%
НЕ – 35%
И накрая, две предложения към политиците, данени в отговорите на анкетата от попълнили я граждани:
„Господа и дами политици, очаквам от Вас публичен отчет за свършената от Вас работа в ежеседмично видео! (Например, на личния Ви профил или страница във Фейсбук .)“
„При влизане в парламента, от която и да е партия, да минават през детектор на лъжата, тестове за грамотност и освидетелстване от психиатър, че са годни за изпълнение на задълженията си!“
Както и две мнения на попълнили анкетата граждани, които са насочени към избирателите:
„Скъпи сънародници, нека помислим за по-голям контрол за свършената работа от нашите политици! Спрете да си търсите спасители и започнете да си търсите правата!“
„Референдумите, за които мечтаят ИТН и „Възраждане“, отварят широко вратата за авторитарен режим, дори за диктатура, защото повечето българи не са активни граждани, не познават правата и задълженията си, съответно не се борят за правата си, което ги прави лесни за манипулиране и податливи на популистки послания. Съответно, търсят лидер, който с размах да реши всички техни проблеми, без тяхно участие, а това е рецепта за диктатура.“
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Интернет порталът Еврочикаго е носител на наградата на СБЖ за най-добра българска медия зад граница за 2015 г. и прави предизборни интервюта и анкети (линк към последната) с партии и политически лидери вече повече от 15 години. Няма българска парламентарна партия, която да не е питана по различни въпроси за бъдещето на страната ни. Няма и значима партия извън парламента или от опозицията, която да не е била отразявана на страниците на портала.
.
Следва анкетата, като само имейлът ви е задължителен. Т.е. можете да пропуснете въпросите, на които се колебаете или не знаете как да отговрите.
.
🙂