.
Вучич: Сърбия ще забрави за агресията на НАТО от 1999 г. само когато всички сърби изчезнат
.
Вчера, 24 март 2023 г., Сърбия отбелязва 24-ата годишнина от началото на бомбардировките на НАТО срещу СР Югославия, съставена тогава от Сърбия и Черна гора.
На 24 март 1999 г. НАТО предприе кампания на въздушни удари срещу СР Югославия, за да сложи край на репресиите над косовските албанци – първата такава кампания срещу суверенна държава за 50-годишното съществуване на алианса.
По това време Косово, населено с над 90% етнически албанци, бе сцена на сблъсъци между силите на режима на Слободан Милошевич и стремящите се към независимост бойци от Армията за освобождение на Косово (АОК).
Оправданието на НАТО е, че те се опасявали от разширяване на конфликта, който можеше да обхване Балканите само три години след Дейтънското споразумение, сложило край на войните в Босна и Хърватия.
Преди 24 години, на 24 март вечерта, първите крилати ракети на НАТО удариха Югославия.
Това бе първата кампания от този вид в историята на алианса, водена без изричното съгласие на ООН. Русия, историческият съюзник на Сърбия, и Китай се противопоставяха на всяка резолюция, позволяваща военна намеса.
Ударите продължиха няколко седмици.
„Сърбия ще забрави за агресията на НАТО от 1999 г. само когато всички сърби изчезнат! – каза президентът на Сърбия Александър Вучич на възпоменателните събития по повод 24-ата годишнина от агресията на НАТО срещу Югославия.
Изявлението на Вучич беше отговор на думите на американския посланик в Белград Кристофър Хил, който изрази надежда, че „сърбите ще забравят негодуванието си“ от агресията на НАТО.
„Наше задължение е да се опитваме да прощаваме. И ще можем да забравим (агресията на НАТО) едва, когато ни няма. Няма да можете да разбиете тази страна, тя ще живее„, каза Вучич.
„Бомбардировката не предотврати хуманитарна катастрофа. Едната причина за бомбардировките беше да покажат, че са най-силните и че могат всичко, а другата – да откраднат Косово от Сърбия. Нека не си измислят други причини. Казвам това всеки ден на представителите на страните, участвали в бомбардировките“, каза президентът на Сърбия, цитиран от БГНЕС.
В същото време лидерите на дясната опозиция и техни привърженици поискаха пред сградата на сръбското правителство оставката на президента Александър Вучич за това, че е приел европейския план за Косово, като скандираха „Предателство, предателство!“ и „Оставка, оставка!“, съобщава вестник „Данас“.
Блокадата започна символично в 12.44, какъвто е и номерът на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН – 1244. Резолюцията сложи край на конфликта от 1998-1999 г. между сръбските сили и албанските бунтовници в Косово. В нея бе отбелязано, че тогавашната област, населена предимно с албанци, ще бъде под администрацията на ООН, но ще остане под суверенитета на Сърбия.
Гюнтер Фелингер, австрийски икономист, известен със силната си подкрепа за НАТО, предизвика бурни реакции от сръбската общественост, след като публикува в социалните мрежи свое видео, в което позира със знамето на НАТО в комплекс в Белград.
До снимката на знамето на НАТО имаше надпис „Благодаря ви за освобождението на Сърбия “, което предизвика възмущение сред сръбската общественост.
.
.