.
На 1-ви април, събота (6-9 pm), на закриващото събитие на изложбата на Кина Бъговска “Irregular time” („Неравноделно време“) в Галерията на A+C Architects в Чикаго, Благомира Липари ще изнесе концерт. Повече за професионалното развитие и впечатляващите постижения и изяви на талантливата музикантка разказва публикувания по-долу материал.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
ЛЮБОВТА КЪМ ЦИГУЛКАТА НА БЛАГОМИРА ЛИПАРИ
.
Тя е чаровно, сияещо създание, изтъкано от усмивка, доброта и талант, и когато засвири, усещаш радостни вибрации около себе си. Вглъбена в диалога между цигулката и музиката, Благомира Липари сякаш става безплътна, остава само музиката, вълшебният звук, с който омагьосва публиката.
.
.
„Моята баба беше учителка и можеше всичко – дирижираше хор, преподаваше цигулка, беше хореограф, създаваше театър, шиеше костюми, рисуваше декорите. Всичко идва от баба Райна. Много съм й признателна. Тя обичаше музиката и, когато ме заведе да слушам цигулковия концерт на Бетовен, бях на 6 години. Не можех да откъсна очи от цигуларката, която беше с прекрасна рокля. Пеех си с дни темата от последната част на концерта.” – споделя Благомира Липари.
Това е! Цигулката! Така Благомира тръгва на уроци в Шумен, на 6 години, при Веселин Спиров, прекрасен педагог и цигулар, завършил във Виена. По-късно, в София тръгва по стълбата нагоре – първо в музикално училище, след подготовка при Евелина Арабаджиева. Като ученичка има много награди, печели златен медал и извънредна награда на международен конкурс за камерна музика в Neerpelt, Белгия, била е цигулар в Европейския младежки оркестър и многократно е изнасяла концерти в цяла Западна Европа. Следва в Консерваторията при нейната учителка, Евелина Арабаджиева, и за кратко време – при Евгения-Мария Попова. И двете са били студентки в класа на професор Христосков. Петър Христосков написва 24 капричии за Попова, две от които Липари ще изпълни в Чикаго, на 1-ви април, на изложбата на Кина Бъговска. Влияние на Благомира оказват уроците при дългогодипния цигулар от Софийски солисти, Митко Георгиев-Тури. И тя като всеки музикант търси път, за да усъвършенства таланта си, и пристига като стипендиант в State University в Батон Руж, щата Луизиана, в класа на изтъкнатия професор и музикант Кеворк Мардиросян. Като превъзходен педагог, Мардиросян създава плеяда от български и международни музиканти в Луизиана и се бори да осигури стипендия на всеки един от ”децата си”, както сам казва.
.
.
В САЩ Липари завършва магистърска степен и докторат през 2004 г. на тема: “Влиянието на българските фолклорни музикални ритми в сюитите и рапсодиите за Соло цигулка на Петър Христосков“. В Чикаго Благомира прекарва 12 години със семейството си и двете си деца. Успява да създаде иновативен камерен оркестър, New Millennium Orchestra of Chicago, и е негов концертмайстор, който работи с Кенеди център и редовно участва в световни фестивали, като Равиния, Sonar i Green Fest – Chicago. Благомира Липари е отличена с награда от политически лидери за нейния обществен принос към екологията на Чикаго. Тя записва и изнася концерти c много съвременна музика по радиото, преподава в Sherwood/Columbia College, William Smith College в Syracuse, Ню Йорк. През 2015 г. Благомира създава нови концертни серии на Society for New Music в детски и ракови болници, както и болници за ветерани от войните в щата Ню Йорк.
.
В Ню Йорк Липари изнася концерти в Българското консулство и е в ръководството на Български Kонцертни Bечери, а също така и в National Music and Global Culture Society, в които участват музиканти с концерти в Карнеги хол и Lincoln Center. Била е и солист на много оркестри и в ръководство на много музикални организации. Благомира тъгува за Чикаго, смята, че тук българската общност е много сплотена и организираna, както никъде другаде. Спомня си с вълнение за музикалните вечери в Културен център „Магура“, където, заедно с музикантите Деси Танчев, Петя Бъговска и Камен Петков, направиха Коледата на 2019 година романтична и незабравима. Тя има и други запомнящи се музикални изяви, посветени на българската общност. През 2006 г. заедно с Петя Бъговска изнасят концерт в Сити хол на трежъра Мария Папас, в чест на медийната среща на български журналисти от целия свят, организиран от БТА. През същата година, отново в квартет от български музиканти, свири в Чикагския културен център, концерт, посветен на 3 март в Чикагo.
.
.
Поводът да е отново в Чикаго е изложбата на художничката Кина Бъговска, където Благомира Липари е неразделна част от един съвместен проект. Проект, посветен на асиметричното ритмично време в уникалната българска музика. Изложбата „Неравноделно време”, съчетава в себе си визуално изкуство, поезия и музика.
.
.
Сигурно защото тя самата е свързана много с музиката на гениалния цигулар и композитор Петър Христосков, по чиято музика защитава дисертация и когато видя картините възкликна: „Много се радвам, че ще осъществим този проект заедно, много ми е на сърце.” Самите картини са базирани на традиционните ръчни бродерии и ръкоделия, където шевиците се предават от поколение на поколение и моделите се изграждат от ритмични фигури и орнаменти. Този визуален език в творбите на изложбата още по-силно въздейства, когато се интегрира с поезия и музика. Благомира усеща в картините на Бъговска и в поезията на Здравка Владова-Момчева, която художничката включва в експозицията, пълното съзвучие на музиката на Петър Христосков, чиито капричии, сюити и рапсодии за соло цигулка съдържат уникалната българска, народна мелодична структура и импровизационен стил на Шопската област на България.
Добре дошла отново в Чикаго, виртуозна наша цигуларка Благомира Липари! За твоя музикален принос и талант ти си оценена и в България и по света. Твоята цигулка разнася славата на българската музика по световните сцени.
Ние в Чикаго ти поднасяме нашата любов в знак на благодарност за музиката, която носиш в душата си, за радостта и енергията, която ни даряваш. Честит юбилей, скъпа Благомира!
.
Благомира Липари е многостранен солов, камерен и оркестров музикант. Компакт диск, в който участва и Благомира, спечелва предварителната номинация за Грами – 2018 г., за запис за съвременна класическа музика за компактдиска ”Music Here and Now”, Society for New Music, на форума на американските композитори. Липари е основател на New Millennium Orchestra of Chicago и е негов концертмайстор. Музикантката е член на изпълнителния борд на National Music & Global Culture Society в Ню Йорк. Като солов и камерен музикант тя свири на много световни премиери, в престижни концертни зали като: Symphony Center Chicago, Stanford University, Chicago Cultural Center, Roosevelt University, Colgate University, University of Chicago, Columbia College Chicago, Syracuse University, Pritzker Pavilion, Harris Theater, Paris Conservatory. Благомира Липари е сътрудничила с музиканти от Чикагския симфоничен оркестър, Метрополитън опера, с носителя на четири номинации Grammy, ансамбъл „Eight blackbird”, Spectral Quartet, хип-хоп артиста Lupe Fiasko, с три пъти номинирания за ГРАМИ – 2020 г. и златен медалист от международния конкурс „Чайковски“, Сергей Антонов. Отдаден и посветен педагог, Липари е работила като професор по цигулка и директор на музикален ансамбъл във факултета на Sherwood/Columbia College в Чикаго и Hobart and William Smith Colleges в Geneva, New York. Тя е била част от музикалния живот на Колорадо, свирила е с Boulder Philharmonic Orchestra и е участвала в Colorado Mahler Fest. В момента живее и работи в Лос Анджелис, и започва да преподава в Pierce college, част от Los Angeles City Colleges District. През дванадесетгодишния си престой в Чикаго, Липари е била част от културния живот на българската общност и е участвала активно във важни културни събития като: Камерен концерт през 2019 г., посветен на Коледа, в Културен център „Магура“, изнесен с участието на Деси Танчев, Петя Бъговска, Камен Петков и Камен Вачев. Същият квартет свири през 2006 г. и в Preston Bradley Hall в Chicago Cultural Center, по случай честване на 3-ти март в Чикаго. През 2006 г. Благомира Липари изнася концерт, заедно с Петя Бъговска, на откриване изложбата на български художници в Сити Хол на трежър Мария Папас, както и по време на Втората среща на българските медии по света, организирана от БТА в Чикаго. Благомира Липари има докторска степен за цигулка и с допълнителна специалност „Оркестрово дирижиране“.
Петър Христосков (1917-2006) е сред най-добрите български цигулари, педагози и композитори на 20 век. Композициите му са повлияни от уникалните български национални фолклорни интонации, съставни ритми, орнаменти, мотиви и характеристики на традиционните вокални и инструментални стилове, съчетани със западноевропейските и руски класически музикални традиции. Сюитите, рапсодиите и капричиите за соло цигулка на Петър Христосков съдържат уникалната българска народна мелодийна структура и импровизационен стил на шопската област.
.
.
В програмата, която ще изпълни Благомира Липари на 1 април, на закриващото събитие на изложбата „Неравноделно време“, са включени следните произведения на Петър Христосков:
1. „The Short Toccata“ Capriccio No 10 for Solo Violin, from „12 Capriccios“ for Solo Violin, opus 1.
2. „Suite No 2“ for Solo Violin, opus 13.
3. „Village Rhapsody“ from „Three Rhapsodies“ for Solo Violin, opus 21.
4. „Rachenitza“ Capriccio No 5 for Solo Violin, from „12 Capriccios“ for Solo Violin, opus 1.
.
Кина Бъговска
Снимки: Кина Бъговска и личен архив на Благомира Липари
.
С благодарност, поклон и благослов към Благомира Липари! Тя създава красота и очарование чрез цигулката и въздига духовността на хората по Земята!