.
Прекрасен предмартенски шоколадов уикенд в Българско училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция, в дните между 25 и 26 февруари!
По повод предстоящата българска традиция, свързана с честванията на Баба Марта, деца и родители от двата града се събраха, за да отбележат и пресъздадат стария български обичай, който символизира идващата пролет. Тази година обаче празникът беше сладко обогатен от присъствието на шоколадовата продукция на един български производител, разработил уникални шоколадови продукти в сърцето на Тоскана!
.
.
Истинска гордост за всички българи в Италия е успехът на наши сънародници като Красимир Желязков, който представлява една от т.нар. „eccellenze bulgare“ по света! От 2020 г. в Уцано (Пистоя) неговата шоколадова фабрика „Тускани чоколато“ (https://www.tuscani-cioccolato.com/) произвежда уникални шоколадови изделия, които се нареждат до най-добрите световни производители в сектора.
.
.
Красимир Желязков попада почти случайно в шоколадовото производство, но когато човек повика неволята и ако успее да разбере нейните съвети, тя помага! „Тускани чоколато“ поема по малко по-различен маршрут: директно към Никарагуа, срещайки се с хората зад какаовите зърна, за да провери сам качеството и да установи директни, надеждни и дълготрайни отношения с тях. „Ето как започнахме директна търговия с Никарагуа за производство на шоколад от зърна до блокче“ – казва основателят на „Тускани чоколато“.
.
.
Красимир Желязков проявява интерес към Никарагуа още през 2013 г., но не и към какаото. Благодарение на личен приятел и общи връзки, той има шанса да пътува до Никарагуа за първи път и остава очарован от страната, от радостния начин на живот и добрия характер на хората, от спиращите дъха фауна и флора. Така българският предприемач решава да продължи връзката с тази красива страна и да започне бизнес. „Какаото не беше първата идея, която ми хрумна, но след като изпробвах други бизнеси, видях възможност във високото качество на какаовите зърна, отглеждани в някои региони“. Разучавайки пазара в Европа за никарагуански какаови зърна, Желязков разбира, че за тях има голямо бъдеще. Така през 2018 г., на важния европейски панаир Sigep Rimini в Италия, фокусиран върху производството на сладкиши, хлебни изделия, сладолед и шоколад, италианските производители откриват изключително високото качество на никарагуанските зърна.
.
.
През 2019 г. Красимир Желяков отпътува отново до Никарагуа с основна цел да заздрави направените преди това запознанства и да се фокусира върху износа на какао към Европа. Никарагуа е пълна с диви и добре запазени сортове какао, а фермерите са едни от най-осведомените. Директната връзка с плантациите в Матагалпа, Матигуас, Естел и Ла Далия естествено в началото носят много предизвикателства, основани на езикови и културни различия, но българският предприемач чувства изключително близки никарагуанските производители на какао и техния скромен начин на живот.
„Те са далеч от бързия ритъм на живот, с който сме свикнали. Те гледат на света от съвсем различен ъгъл. Когато ме посрещнаха в къщите си, почувствах истинско човешко приятелство. Те се отнасят с вас като със специален човек, когато оценявате работата им и им се отплащате с достойнство.“
.
.
И ето как човешките ценности и античните традиции на два толкова различни народи като българския и никарагуанския се преплетоха в едно като червената и бялата нишка на мартеницата и на италианска земя намериха своята реализация. „Мартеници и шоколад“, може би това е началото на една нова традиция с дъх на пролет и с какаов отенък!
.
Текст и снимки:
Венета Ненкова,
БУ „Асен и Илия Пейкови“
.