Националната изложба на Каракачански кучета ще се проведе днес, в Деня на Земята, в софийското село Железница, арена „Фермата 6“, местност Усади. Събитието ще започне от 11 часа местно време. Повече за изложбата, за самата порода и за това, че най-много български каракачански кучета извън страната има в САЩ разказва председателят на Международна асоциация „Каракачанско куче“, зооинж. Веселин Динчев.
–––––––––––––––––––––––––––––––––
За дванадесети път Международна асоциация „Каракачанско куче“, в партньорство с кметство Железница, организират в полите на Витоша национално представяне на тази стара българска порода.
Порода, прочула се в миналото с безстрашния си дух. Описвана от майстори на перото и четката като Йордан Йовков, Георги Райчев, Поп Минчо Кръстев, Златю Бояджиев.
Въпреки геноцида, осъществяван върху породата през втората половина на ХХ век, тя оцелява благодарение на отделни овчари и любители. В наши дни Каракачанското куче отново се възражда. А благодарение на съхранените му превъзходни качества на пазач на стадата много екземпляри вече охраняват ферми и стада по света. Най-много каракачански кучета извън България живеят в САЩ. Американските фермери са изключително доволни от качествата на породата и тя набира все по-голяма популярност сред тях. Основана е и американска асоциация на Каракачанското куче, American Karakachan dog Association (AKDA), която е основен партньор на Международна асоциация „Каракачанско куче“ (МАКК) в съхранението на тази безценна българска порода.
По време на събитието ще бъде разказано за научните проучвания на USDA (Американската агенция по селско стопанство) и Utah State University, целящи намаляване щетите на фермерите от нападения на едри хищници (гризли, вълк, койот, пума, рис) и свързаните с това огромни финансови загуби. Обект на проучването е ефективността на породи кучета пазачи на стада. Сред тях и българските Каракачански кучета. Ще бъдат представени и получените резултати при тестовете на българската порода и защо тя е по-ефективна в сравнение с другите изследвани породи.
Ще бъдат показани и истински работни Каракачански кучета, докарани от стадата си в Пирин, Витоша, Стара Планина, Родопите, Рила. Кучета, влизали в битки с вълци и прогонвали мечки.
.