.
Митрополит Павел, игумен на прочутата Киево-Печорска лавра, е записал видеообръщение до украинския президент Володимир Зеленски, във връзка с изгонването на 220 монаси от прочутия манастир. Обръщението е качено в You Tube и с български субтитри вчера от Православен видеоканал ХРАМ.
.
.
В обръщението си митрополит Павел казва:
„Ще Ви кажа, г-н президент, и на всички Ваши хора, че нашите сълзи няма да паднат на земята, а те всички ще паднат върху Вашите глави. След като дойдохте на власт, на наш гръб и с нашата набожност, днес Вие мислите, че можете да постъпвате така с нас. Господ няма да прости нито на Вас, нито на Вашето семейство за тази постъпка. Защото днес Вие изхвърлихте на улицата 220 души, братството на манастира. Защото Вие не пожелахте да приемете Киевския и украински митрополит Онуфрий, заедно със Синода, нито можахте да обуздаете министъра на културата, обзет от злоба, омраза и дяволски бяс, което означава, че той прави всичко това с Вашето позволение. Тежко Ви! Бойте се!“
––––––––––––––––––––––––––––––––––
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Правителството в Киев от седмици се e опитвало да изхвърли около 200 православни монаси и 400 семинаристи от манастирския комплекс Киево-Печорска лавра – информира Дойче веле. На 29 март министърът на културата Олександър Ткаченко е прекратил договора му за наем. А на 3 април полицията е претърсила и дома на игумена митрополит Павел (Павло), който е под домашен арест.
.
Киевско-Печорската лавра се намира в Киев, на гористите склонове по р. Днепър. От основаването си като пещерен манастир през 1051 г., Лаврата се смята за един от водещите центрове на православното християнство в Източна Европа и за духовна люлка на украинския народ – пише в Уикипедия.
Както и, че „Киевско-Печорската лавра съдържа множество архитектурни паметници: подземни пещерни системи, използвани като монашески килии и параклиси, крепостни стени, църкви, камбанарии. Основните забележителности на Лаврата са Голямата камбанария, катедралата „Свето Успение“ (Успенски събор), ограбена и взривена през Втората световна война, но напълно реконструирана през 1998–2000 г., Трапезната църква, Църквата „Вси светии“, Църквата на Спасителя в Берестове, Църквата на Берестове, Църквата „Възхвала на Кръста“, Църквата „Света Троица“, Църквата „Рождество на Дева Мария“, Църквата „Зачатие на Света Анна“, Църквата „Животворен източник“. В Лаврата се намират и много други сгради, в това число Манастирът „Свети Николай“, Киевското богословска академия и духовна семинария.“
Игуменът на Киево-Печорската лавра, Вишгородски и Чернобилски митрополит Павел, е отслужил последната си служба зад стените на манастира още на 29 март, информира „Фокус“. На УПЦ е било наредено да напусне обекта до края на същия ден.
Лаврата е или е била, поне досега, седалище на Украинската православна църква – Московска патриаршия (УПЦ-МП). Украинската православна църква се е отделила от Московската патриаршия след започването на военните действия от страна на Русия миналата година. Според украинските власти, някои от висшите духовници са поддържали връзки с църквата в Москва, което от УПЦ отричат. Били са извършени няколко обиска в Лаврата, при които е била намерена руска литература.
Украинското правителство, което притежава историческия манастирски комплекс, е заявило по повод изгонването, че решението е било взето, след като комисия е открила множество нарушения на договора за наем на комплекса, който е обект от световното наследство на ЮНЕСКО. А ръководителят на пресцентъра на УПЦ, митрополит Климент, е заявил, че няма „никакви правни основания“ за това изгонване, което е обявено по-рано през м. март.
В същото време предстоятелят на Православна църква на Украйна (ПЦУ), митрополит Епифаний, е назначи архимандрит Авраамий (Лотиш) за временно изпълняващ длъжността викарий на Киево-Печорската лавра, съобщава „Фокус“, позовавайки се на сайта на ПЦУ.
Църковният разкол в Украйна, впрочем, не е от вчера, а от години. Но, както изглежда, православните и канонични въпроси, свързани с този разкол, сега не са особено важни. Ужасната война в Украйна предопределя по някакъв начин и съдбата на прочутата Лавра и това кой ще я управлява. А войните обикновено отключват бесове… Дано Бог се смили не само над прогонените монаси, но и над самата Украйна, която има нужда повече от всякога от Неговата помощ, от молитвите на искрено вярващите, от силата на духовните обители. Киево-Печорската лавра не бива да се превръща в музей на православната вяра.
„Пещерският манастир, наречен днес Свето-Успенската Киево-Печорска лавра, е основан през 1051 г. при Ярослав Мъдри от монах Антоний и неговия ученик Теодосий. Княз Святослав II Ярославич подарява на манастира плато над пещерите (откъдето всъщност идва и името на манастира), където по-късно израства голям манастирски комплекс. От 1592г. до 1688 г. е ставропигиален (самоуправляващ се, директно подчинен на Константинополския патриарх). През 1688 г. манастирът получава статут на лавра (голям православен привилегирован манастир) и става „царска и патриаршеска ставропигия на Москва“. През 1786 г. лаврата е подчинена на Киевския митрополит, който става неин свещен архимандрит. Мощите на православни светци са погребани в Близките и Далечните пещери на Лаврата, което прави комплекса един от най-посещаваните места за поклонение на вярващите.“ – пише още в материала на „Фокус“.
.