.
Питали ли сте се как от „Consolatio Philosophiae“ на Боеций нашата цивилизация е стигнала до „Felatio Philosophianec“ на Кобилкина?
Как от простички въпроси за щастието сме се заринали от лукави организатори на селф-хелп семинари за лийдършип и екзекютив лайф коучинг, тренинги за себерефлексия и други модерни фъшкии?
Всичко започва от Боеций преди цели 1500 години, с публикуването на творбата „Утешението на философията“. Първата истинска селф-хелп книга. Повлияла на Данте и Чосър, стигнала до захарните Коелю и Букай, та чак до още по-модерни хубавци с екзотични имена.
За разлика от модерните му последователи, Боеций написва творбата в своята килия, където очаква екзекуцията си, осъден несправедливо на смърт.
Съгласете се, че не е същото, когато броиш последните си дни, след които те пребиват и обесват едновременно, и когато взимаш пари от слабохарактерни кандидат-буржоа, с които после да си разхождаш сутиените (Кобилкина) или веждите (Тонкин) на Малдивите.
В „Утешението на философията“ Боеций описва своите разговори през прозореца на килията си с Дама Философия, представена като ефирна и умна жена.
Тя му казва, че силният и умен човек не бива никога да се оплаква и предава, когато среща премеждия и трудности, защото те са възможност за него да разбере стойността на щастието, да го направят по-силен, да докаже мъдростта и добродетелите си. Премеждията и изпитанията служат да потиснеш пороците и да докажеш добрите ти качества.
Щастието не можеш да откриеш в материалното, то може са ти донесе стрес и нещастие, движещата сила на щастието е любовта, семейството.
Да ви звучи познато?
Прости неща, които днес се повтарят от 1500 години с модерни англицизми, за да звучат сложно и модерно. Срещу пари.
П.С. Тук обяснявам на кварталната котка какво е екзекютив лайф коучинг, май се съгласи да се запише на уебинар по себерефлексия.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел. ред.: Заглавието е на редакцията.
.