.
Среща „на живо“ с Кирил и Методий и учениците им в Първо българско училище „Елин Пелин“ – клон Остин, Тексас
.
.
На 21 май 2023 г. в ранния неделен следобед, Първо българско училище „Елин Пелин“ – клон Остин, Тексас, отвори врати да посрещне родители и гости за провеждане на годишното тържеството за завършване на учебната година и за отбелязване на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
.
Тържеството започна с приветствени думи и обобщение на постигнатото за 3 години на това „младо“ училище в Остин, щастливо, че от тази учебна година е вече част от опитното с повече от 10 години, доказало се с отлична организация и професионализъм, Първо българско училище „Елин Пелин“, Тексас, което е под опеката на фондация „Елин Пелин“, Тексас, начело с председателя, г-жа Гергана Аракчиева, и директора на училището, г-жа Райна Левакова. Фондацията е основана през юни 2012 г., за да поддържа българската култура, традиции и национално наследство, като популяризира българските обичаи и език из цялата общност.
.
Първи на сцената пред гостите излязоха най-малките. Децата от Предучилищната група на г-жа Десислава Еванс впечатлиха присъстващите с оригинално решение за изпълнение на Вазовото стихотворение „Аз съм българче“ под формата на песен.
.
След това към тях се присъединиха и учениците от първи клас на г-жа Вилияна Любенова и от класа на г-жа Нели Рабб за разширено изучаване на български език. В чест на празника на азбуката, децата представиха стихчета за всяка една от българските букви. Накрая първи клас поздравиха присъстващите с вечното стихотворение на Ран Босилек „Родна реч“ и с гордост заявиха, че „Вече са грамотни“.
.
Неочаквано за всички, на сцената се появиха „на живо“ славянските братя Кирил и Методий, които разказаха на присъстващите своя живот и пътя, който са изминали за създаването на глаголицата. Третокласниците от класа на г-жа Цветомира Любенова успяха да пренесат всички в далечния 9 век и да разкажат историята на това велико дело.
.
.
Приказната атмосфера продължи с изключителната театрална игра на учениците на г-жа Рабб, които представиха под формата на етюди пристигането при княз Борис на Кирило-Методиевите ученици: Климент Охридски, Наум и Ангеларий, благодарение на което славянската азбука се съхранява и въз основа на която Климент създава кирилицата, кръстил я на своя учител Константин-Кирил Философ. Представени пред зрителите бяха папируси, съдържащи грижливо изписани буквите от двете азбуки: глаголица и кирилица.
.
.
След тази ретроспекция на просветното дело на славянските братя, дейността на техните ученици и далновидния и съдбоносен исторически ход на княз Борис, приютявайки учениците в България и съхранявайки славянската писменост, последва и тържественото връчване на удостоверенията за завършен клас, одобрени от Министерство на образованието и науката на Р България.
.
Празничното настроение се повдигна под ритъма на прекрасните български хора, които представиха танцува група „Здравец“ от Остин, неразделна част от всички тържества на Българското училище в Остин. Гости, учители и ученици се включиха в последвалите хора.
.
.
С много цветя и подаръци за учителите и почерпка за всички завърши празничното тържество, пожелавайки си всички „Весело лято и до нови срещи през септември!“.
.
Повече информация за Първо българско училище “Елин Пелин“ – клон Остин и за фондация „Елин Пелин“, Тексас, може да намерите в страницата на фондацията: https://elinpelin-houston.org/ и във ФБ групата на училището: Bulgarian School in Austin, Texas / Българско училище в Остин, Тексас.
.
Офелия Цицкова
Снимки: ПБУ „Елин Пелин“ – Остин
.