.
Тази година традиционното поклонение пред равноапостолите св. св. Кирил и Методий в Микулчице, Чехия, се извърши на 27 май. Денят – слънчев, с ведър полъх на вятъра, а зеленината на поляните и гората – наситена, щедра. Прекрасен декор за един толкова трепетно очакван празник на българската диаспора в Чехия.
Всяка година на обявения ден (съботен – преди или след 24 май) българи от различни точки на страната се насочват към великоморавското селище Микулчице. Едно селище, което се превръща в символ на славянството и делото на Кирил и Методий. В околностите на това селище се намират важни археологически находки. Учените изказват предположения, че в историческия ареал край Микулчице е вероятно да се намира гробът на Методий. Затова родолюбиви българи се заемат с един значим проект – в околностите на Микулчице да се изгради паметник на светите братя, посветили живота си на борбата за зачитане правото на славянските народи да имат своя писменост, отговаряща на особеностите на езика на тези народи. Така на 23 май 2009 г. тържествено бе открит монументален паметник на Кирил и Методий, висок 3,65 м, дело на българския скулптор Емил Венков (живял и творил в Словакия). Реализацията на тази грандиозна идея става възможна благодарение на финансовата и моралната подкрепа на Българската културно-просветна организация и българите в Чехия, и на българската държава.
.
.
От четиринадесет години паметникът на равноапостолите св. св. Кирил и Методий край Микулчице е силен притегателен център. Българи от различни поколения в Чехия, а така също и гости от съседни страни и от България, се отправят да отдадат почит към великото дело на светите братя при провеждането на събора. Така Микулчице се превръща в едно от трите най-важни места в Европа, свързани със славянските просветители – паметникът на Кирил и Методий пред Народната библиотека в София, България, който е най-голям по размери паметник на светите братя, гроба на Кирил-Философ в Рим и Микулчице, където се предполага, че е гробът на Методий, а от 2009 г. тук е издигнат и монументален паметник на великите братя.
.
Освен българи, които наброяваха над 300 души, сред мнозинството имаше, както чешки граждани, така и чуждестранни туристи, защото мястото е важен туристически обект с музей и останки от историческо градище.
И тази година отдаването на почит към славянските просветители започна с поставянето на цветя върху паметна плоча, намираща се в историческия ареал, символизираща предполагаемия гроб на Методий. Съвсем наблизо се провеждаше тържествена литургия в чест на светите равноапостоли от православни свещеници от различни селища на моравския район. Тази религиозна церемония се провеждаше върху останките на църква, за която пише в пояснителното табло: „Третата микулчицка църква е единствената многокорабна сакрална постройка в Микулчице и е същевременно най-голямата открита до момента великоморавска църква. … Между находките има предмети с християнска символика, например кръстчета.“
.
.
Шествието се насочи след това към паметника на светите братя. Там вече всичко беше подготвено за откриването на празничната програма – поставените пейки, озвучителните устройства, приканващата народна музика и хорото, което се виеше от участници в програма, облечени в народни носи и гости. Тържеството започна с българския химн, ставане на крака и поднасянето на цветя пред паметника на светите братя. Първи цветя поставиха деца от детската танцова група от Бърно, заедно със своя ръководител Георги Жилев, после официални гости, ръководители на сдружения и председателя на Асоциацията на българските сдружения (АБС) в Република Чехия, Кирил Беровски. Водещият на тържеството, д-р Иван Белков – председател на Сдружението на българите в Бърно, представи официалните гости на тържествено поклонение: д-р Жана Гомбарова, представител на Министерство на културата (PhDr. Jana Gombárová, Ph.D. – odbor regionální a národnostní kultury, Ministerstvo kultury České republiky); маг. Ирена Хованчикова, директор на Масариковския музей в Ходонин (Mgr. Irena Chovaniková – ředitelka Masarykova muzea v Hodonině); маг. Габриела Дреслерова, завеждаща клона на Славянското градище в Микулчице (Mgr. Gabriela Dreslerová – vedocí poboky Slovanskě hradiště, Mikulice); инж. Дворжачек, кмет на Микулчице (Ing. Dvořaek – starosta obce Mikulice ); Габриела Примова – завеждащ консулска служба към Българското посолство в Братислава.
.
.
Всички официални гости поднесоха поздрав към присъстващите, говориха за делото на Кирил и Методий и за културните връзки между двете страни. В края на официалната част на тържеството председателят на АБС в РЧ, г-н Кирил Беровски, произнесе много вълнуващо слово във връзка с празника – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност:
„Това е празникът, който има ключово значение в българската история – той е стимул за дискусиите за църковна независимост от началото на 18 век, служи като обединител на българите преди Освобождението през 1878 г. и демонстрация против асимилацията на българите преди Съединението през 1885 г. Светите братя Кирил и Методий са обявени за съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II през 1980 г. Те са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и разпространяването на християнството. Гордост е за всеки българин, че през 2007 г. кирилицата е призната за третата официална европейска азбука, наред с латиницата и гръцката азбука, а химнът на Деня на българската просвета и култура „Върви народе възродени“ е преведен на 21 езика.“
.
Художествената част от тържественото поклонение започна с изпълнението на фолклорен състав „Китка“ към Сдружение на българите във Виена, Австрия. Групата е подготвяна от двама ръководители, като в Микулчице беше само Нина Василева. Тя живее от 27 години в Австрия, но започва да се занимава с фолклорно изкуство преди 10 години и става един от ръководителите на фолклорната група във Виена. Прекрасните изпълнения на певческата и танцовата група плениха присъстващите на събора. Магията на българските народни танци въвлече и много от присъстващите в общо хоро, заедно е изпълнителите от фолклорните групи.
.
В художествената част на поклонението имаше и участие от страна на жители от моравска Чехия. Колоритната народна носия и добрата подготовка на мъжка певческа група от Микулчице изненадаха приятно присъстващите. Финалът на художествената част бяха прекрасните изпълнения на храмовия сбор (хор, жени), който изпълни църковни песни на старославянски език, под вещото диригентство на ръководителя на хора Мария Хавранкова. И отново общи хора се извиха.
.
Всички присъстващи отнасят със себе си неповторимата атмосфера на събора, на българския дух. Йордан Михалев, председател на Сдружението на българите в Мост, Устецка област, казва: „Идвам тук всяка година, вече 14 години“. И напълно го разбирам. Отличава се с постоянство и „знаменосецът“ Иво (Ивалин) Иванов, председател на Сдружението на българите в Прага.
.
Съборът на българите в Микулчице докосва най-съкровените струни на българската душа, на българската идентичност. Самата същност на празника – азбуката, словото, просветата, първоучителите Кирил и Методий, които ни дадоха светлината на познанието, ни изпълва с онзи импулс на вдъхновението, който блести в очите на събеседника, на човека отсреща, който познаваш отдавна или си се запознал тук, на събора. Химнът „Върви народе възродени“ ще ни връща към ученическите спомени и ще събужда онези искрици на българския дух, които ще носим, където и да се намираме по света.
Текст и снимки:
Мария Добрева,
Фондация „Вигория“
.