.
Учениците от български училища в САЩ се обединяват и съхраняват българските традиции под патронажа на Асоциацията на българските училища в Америка (АБСА)
В началото на 2023 г. асоциацията стартира мащабен проект, включващ пет пролетни празника. Тази инициатива последва успешно изпълнения в края на декември 2022 г. проект „Да запалим коледния дух заедно!“. Проектът се изразяваше в изработване и запалване на коледни фенери в осем български училища от осем щата (БУ „Патиланско царство“, Мъртъл Бийч, Южна Каролина; БУ „Деца като слънца“, Кънектикът; ПБУ „Елин Пелин“ – клон Остин, Тексас; БНУ „Константин – Кирил Философ“, Атланта, Джорджия; БУ „Роден Край“, Ню Джърси; Българско училище в Сиатъл, Вашингтон; БУ „Елин Пелин“, Рали, Северна Каролина, и БУ „Родина“, Сейнт Питърсбърг, Флорида).
.
.
Целта на проекта „Заедно на пролетните празници през 2023 г.“ е да съхрани българските традиции в учениците от български неделни училища в САЩ, като ги запали в надпревара за изработка на изделия, свързани с най-популярните български пролетни празници. Участниците в конкурса за всеки от празниците са разделени на три възрастови групи: 4-7 години, 8-11 години и 12-18 години. Като всяко от българските съботно-неделни училища, партньор на АБСА, може да участва с до 5 участника във всяка от възрастовите групи. Партньорството в асоциацията е абсолютно безплатно.
.
.
Първият празник, с който стартира проектът бе „Първи март – Баба Марта“, и разбира се съравнованието между училищата се изрази в изработването на най-красивата мартеничка. 33-ма участника от пет български неделни училища се включиха в надпреварата. Това бяха ученици от БУ „Деца като слънца“, Кънектикът; Първо българско училище „Елин Пелин“, Хюстън; БНУ „Климент Охридски“ към „Българска академия в Ричмънд“, Вирджиния; Първо българско училище „Елин Пелин“, клон Остин, и Българско училище в Сиатъл, Вашингтон.
.
.
Следващият конкурс, с който бе почетен Националният празник на Република България – Трети март, бе за рисунка на тема „Свободна България“. В асоциацията бяха получени 18 прекрасни картини от три български неделни училища: БУ „Деца като слънца“, Кънектикът; Първо българско училище „Елин Пелин“, Хюстън и Първо българско училище „Елин Пелин“, клон Остин.
.
.
Третият пролетен празник, който зае основно място в проекта, е най-големият християнски празник – Великден. 26 учениците от български неделни училища се бореха за победители за „Най-красивото великденско яйце“. За първите местя се състезаваха оригинално боядисаните яйца от възпитаниците на Българска академия в Ричмънд/БНУ „Климент Охридски“, Вирджиния; БУ „Деца като слънца“, Кънектикът; Първо българско училище „Елин Пелин“, клонове в Хюстън и Остин.
.
.
Не беше пропуснат и най-големият пролетен празник и ден на храбростта – 6 май: Гергьовден. Съревнованието този път беше за изработка на „Най-хубавото гергьовско агънце“ от различни материали, като в конкурса взеха участие 23 деца от три щата: Вирджиния с Българска академия в Ричмънд/БНУ „Климент Охридски“; Кънектикът с Българско училище „Деца като слънца“ и Тексас с Първо българско училище „Елин Пелин“, клон Остин.
.
.
Проектът ще завърши съвсем естествено с отбелязване на 24 май, Ден на българската азбука, просвета и култура, и конкурс за „Най-красивата саморъчно изработена картичка с ръкописно изписан поздрав за празника“. Срокът за изпращане на снимките на картичките на учениците от 46 български съботно-неделни училища – партньори на АБСА* е до 10:00 p.m. EST на 21 май 2023 г., на имейла на асоциацията: [email protected].
Оценителните комисии за различните празници са от представители на различни български институции като Варненски университет в България, сдружение “Бъдеще за децата ни” с ръководител д-р Маргарита Димитрова, учители и/или ученици от гр. Криводол, обл. Враца, СУ „Св. Софроний Врачански“ – гр. Пловдив, ОУ „Иван Вазов“- Видин, СУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Велинград.
.
Асоциацията на българските училища в Америка обяви и награден фонд, като дарява един брой ваучер в размер на $196 за изпита по български език АЛТА** (устен + писмен) на победителя и/ или на неговото училище, който ще бъде определен чрез жребий между всички класирани най-добри изделия, във всички възрастови групи за всички празници, в края на месец май.
Асоциацията на българските училища в Америка*** е организация с идеална цел, която работи усърдно, за да осигури възможността учениците, владеещи български език, да могат да получат сертификат за глобален печат за двуезичност (български език и английски език), носещ им кредити в повечето университети в САЩ. Освен това придобиването на езиковия сертифицикат за владеене на български език увеличава възможностите за по-добра реализация и преимущество при кандидадстване за работа на двуезичните младежи.
Подробна информация за проекта може да намерите на страницата на АБСА: https://www.absa-association.org/projects
Още снимки и информация за всички участници и класираните победители, може да видите в публичната Фейсбук група: THE ASSOCIATION OF BULGARIAN SCHOOLS IN AMERICA (ABSA)
.
Офелия Цицкова
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел. ред.:
* Изглежда конкурсът за 24 май (както и за другите конкурси по проекта „Заедно на пролетните празници“) е само за учениците от училища – партньори на АБCA. Но всяко българско неделно училище в САЩ може да стане партньор, като попълни формуляр за това.
** Оценяването на знания по български език за българските деца в САЩ може да става чрез тестовете на ДЕО-ИЧС към Софийския университет, пълноправен член на ALTЕ (Association of Language Testers in Europe), и чрез тестовете по български език на ALTA, американска организация за езиково планиране.
*** Асоциацията на българските училища в Америка е създадена през 2018 г. и е втора по рода си с това название в САЩ. Припомняме, че началото на обединението на български училища в САЩ се случва през 2006 г., когато в Чикаго, по време на Втората световна среща на българските медии, се обявява асоциирането на няколко български училища в САЩ: БУ „Св. София” – Чикаго; Българския образователен център „Св. Климент Охридски” във Вашингтон, с ръководител и съосновател д-р Боян Кулов; българското училище в Бостън с ръководител д-р Росен Димитров и българското онлайн училище „По жицата” с основател Валентин Ненков. Председател на асоциацията става д-р Боян Кулов, зам.-председател – д-р Росен Димитров, секретар – Боянка Иванова. Асоциацията е регистрирана в щата Мериленд и приема свой устав и правилник. По това време броят на българските училища в САЩ не е голям. През 2007 г. д-р Боян Кулов и Боянка Иванова предлагат разширение на обхвата на асоциацията, отнасящ се до всички училища по света. Заедно със Снежина Мечева от Българското училище към Посолството ни в Лондон, д-р Ирина Ботева-Владикова от българско-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий” във Виена, Ваня Велкова от Българското училище в Хамбург, д-р Росен Димитров и Боряна Занева от БУ „Св. св. Кирил и Методий” в Бостън и Райна Манджукова се подготвя създаването на Асоциация на българските училища в чужбина – основана през лятото на 2007 г. в Пловдив. По този начин първата Асоциация на българските училища в Америка се разраства в Асоциация на българските училища в чужбина. Създаването на втора асоциация на българските училища в САЩ се случва 11 години по-късно и тя е отделна инициатива, не продължение на първата.
.
Участието в конкурсите, които са част от проекта „Заедно на пролетните празници, 2023г., е само за българските съботно-неделни училища в САЩ-партньори на АБСА, които към настоящия момент са 43 на брой: https://www.absa-association.org/locate .
Партньорството е абсолютно безплатно за всяко българско съботно-неделно училище в Америка. Достатъчно е само училището да попълни фотмуляра на страницата на АБСА: https://www.absa-association.org/partners , за да стане партньор и може да участва във всички проекти на асоциацията.