.
Институтът за етнография и фолклористика при Българската академия на науките и Културно-информационният център на българското национално малцинство „Босилеград“ организират фотодокументална изложба на тема „Погромът в Босилеградско – 15-16 май 1917 г.“.
Изложбата ще бъде открита в София на 21 май т.г., неделя, от 17 часа местно време, във фоайето на ул. „Московска“ 6А (северен вход на Княжеския дворец).
На 15 май т.г. се навършват 106 години от погрома в Босилеградско по време на Първата световна война, когато сръбска паравоенна формация нахлува в този край, на територията на Царство България, избива 34 невинни цивилни граждани и опожарява Босилеград и околните села.
Какво е известно, след края на тази война и Ньойския договор, този и други западни краища на България, т.нар. Западни покрайнини, които са били населени само с българи, са дадени на Кралство Югославия, по-късно стават част СФР Югославия, а след това Босилеградският и Царибродският краища стават част от територията на Сърбия. А Струмишкият край, който също е бил откъснат от България след Първата световна война, е част от територията на днешната РС Македония.
.