.
По повод некоалиционната култура, да припомним някои неща, „ситни, дребни като камилчета“.
Решение за прекратяване на концесията на пристанище Росенец ИМА! То е от януари 2023 г., взе го предишния парламент – 48 НС (сегашният е 49-и), по предложение на ДПС!
Всъщност, имаше три различни проекта за връщане контрола на държавата върху рафинерията на „Лукойл“, като прекратяване на концесията на пристанището фигурираше и в предложението на ДБ, но в крайна сметка залата гласува текста на ДПС. Третото предложение – на ГЕРБ, беше толкова нелепо, че остана в историята като „Левчето на Делян Фактурата“. Некоалицията произведе Делян в шеф на Комисията по енергетика…
Още тогава се появиха съмнения, че текстът на ДПС (който привидно повтаря европейския регламент за санкциите и дерогациите, свързани с войната в Украйна) е писан в услуга на друг играч на петролния пазар у нас – ИНСА Ойл на Георги Самуилов, за когото всички подозират, че е само фиктивен собственик, а реален е санкционираният по Магнитски Делян Пеевски.
По ред причини, включително тази, законопроектът не беше одобрен от Комисията по бюджет и финаси, но беше предложен в зала от депутата от ДПС Петър Чобанов, гласуван и приет на второ четене през друг закон – този на ДПС за контрол за прилагане на дерогацията за купуването, вноса или трансфера на суров нефт, превозван по море, и на нефтопродукти с произход от Русия или изнесени от Русия.
Да, същият Чобанов, когото некоалицията произведе в подуправител на БНБ. Хаирлия да е…
„За“ този закон гласуваха ГЕРБ, ДПС, ДБ и БВ, против бяха „Възраждане“, а ПП и БСП се въздържаха.
След това решение „Росенец“ трябваше да се стопанисва от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, а „Лукойл“ да плаща пристанищни такси като клиент.
Това ВСЕ ОЩЕ не се случва, поради фактическия отказ на Гълъбарника да задейства процедурата. Защо, обаче, още един парламент трябва да повтаря взетото вече решение е интересна „камилчеста“ подробност…
Да върнем лентата към сутрешния кекс между некоалиционните партньори – ПП-ДБ обявяват, че ще искат държавата да прекрати концесията, а Борисов изревнува, че те още вчера взели това решение в ТРОЙНАТА некоалиция, заедно с ДПС. И младите още се учели на некоалиционна култура, затова подрипнали сутринта да си припишат заслугите…?! Млади, млади, колко пък млад политик да е Атанас Атанасов?
Нейсе, обичат се – съвкупляват се сутрешно, няма лошо. Но фактът, че точно ДПС е реален двигател на процеса, връща разговора за това, кой се гласи да поеме първо управлението на рафинерията, а после и собствеността върху нея? Евентуално.
Аз залагам на Пеевски, през някаква сложна, уж непроследима схема от офшорки и местни сламени човечета, в дискретен орталък с Борисов и Валентин Златев, по примера на дългогодишното им партньорство в „Булгартабак“.
А Вие?
PS: Личното ми мнение е, че „Нефтохим“ и Росенец отдавна трябваше да бъдат отнети от „Лукойл“ и поставени под контрола на държавата, при крайно ясни и прозрачни правила, които да не предизвикат дела за милиони, в който арбитражен съд се сетите. И никога не е твърде рано това да се случи.
PPS: Когато избирателите на ДБ питат „Какво стана с Росенец?“, те имат предвид далеч не само пристанището (в оградената с жълто зона), а по-скоро десанта в резиденцията на Доган (в червения кръг)! До нея се стига по общински път (в синьо), който заобикаля руския анклав, но за „свои“ хора можело и по късата отсечка (в пунктир)… Т.е., въпросът по-скоро е „Отказахте ли се да търсите отговорност на ДС и Доган за това, че предадоха националната сигурност на България?“…
.
19 юли 2023 г.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Заглавието е на редакцията.
.