.
Известният с голямата си ангажираност в защита на българските гори и природни ресурси Александър Дунчев е изпратил до Комисията по околната среда и водите и Комисията по земеделието, храните и горите на Народното събрание становище относно Закоконпроект за изменение и допълнение на Закона за водите. В становището се казва:
„Научните проучвания (Раев, 1989; Недялков & Раев, 1980) показват, че най-добрата защита срещу безводие и наводнения са добре запазените вековни гори, който задържат дъждовните води по-добре от всяка друга екосистема. В същото време, промишленият дърводобив и мащабните сечи водят до задълбочаване на тези проблеми… Ето защо от първостепенен обществен интерес е в условията на климатична криза достъпът до чиста питейна вода и защитата от наводнения за българските граждани да бъде осигурен по най-добрия начин – чрез максимална защита на горите във вододайните зони.“
Следва целият текст на становишето.
.
До КОСВ ([email protected])
До КЗХГ ([email protected])
Становище относно ЗИД на Закона за водите (https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/164900)
Уважаеми народни представители,
Като жител на София Ви призовавам да подкрепите законопроекта за ограничаване до 5% на сечите във вододайни зони, с цел по-добра защита на водоохранните функции на горите в тези зони. Считам, че законопроектът максимално защитава и намира баланс между всички обществени, икономически, екологични и политически интереси.
1. Обществени интереси
Все повече населени места и наши сънародници остават без вода заради засушаването на климата или биват наводнявани след проливни дъждове. Подобна е съдбата и на милиони хора по целия свят, особено в държави, където климатичната криза е най-изявена. Научните проучвания (Раев, 1989; Недялков & Раев, 1980) показват, че най-добрата защита срещу безводие и наводнения са добре запазените вековни гори, който задържат дъждовните води по-добре от всяка друга екосистема. В същото време, промишленият дърводобив и мащабните сечи водят до задълбочаване на тези проблеми (един пример от Севлиево: https://forthenature.org/gallery/463). Ето защо от първостепенен обществен интерес е в условията на климатична криза достъпът до чиста питейна вода и защитата от наводнения за българските граждани да бъде осигурен по най-добрия начин – чрез максимална защита на горите във вододайните зони.
2. Икономически интереси
Изключенията за „санитарни“ сечи и „отгледни“ сечи до 5% дават възможност на горските стопани да възпитават младите гори, докато станат вековни гори, както и да защитават горите при сериозни заплахи за тях. Но, за да имат икономическия интерес да се грижат и да защитават от бракониерство тези гори, съм съгласен горските стопани да получават като обезщетение поне по 1 ст./литър от цената на водата, която плащам. За дърводобивния бизнес също е от голямо значение да има предвидимост: в кои гори ще има строги ограничения за дърводобив и в кои не (т.е. останалите 90%), доколкото Европейската Зелена Сделка изисква строга защита на 10% от всички природни екосистеми (основно вековните гори), но за България все още не е ясно кои гори ще попадат под тази защита. Със закона горите във вододайните зони стават приоритетни за защита поради ограничената икономическа рентабилност на дърводобива в тях.
3. Екологични интереси
Със законопроекта държавата и горските стопани ще бъдат стимулирани да приложат изискването по Европейската Зелена Сделка за 10% строга защита на всички гори и природни екосистеми ПРЕДИМНО във вододайните зони. Така едновременно ще бъдат защитени и водата на хората, и биоразнообразието (основната цел на Европа), което е най-голямо и най-ценно във вековните гори, и климата, доколкото вековните гори задържат най-много въглерод. През миналия век близо 2% от българските гори бяха защитени като резервати и национални паркове, където попадат голям брой вододайни зони. Други 3% от българските гори (над 30% от тях във вододайни зони) бяха защитени с министерска заповед на Десислава Танева (ГЕРБ) от 2016 г. А в още 5% от българските гори, представляващи гори над 100 г., е спрян временно дърводобивът със заповед на служебния министър проф. Христо Бозуков от 2021 г. Тези 5% обаче не са фиксирани като насаждения и за това законопроектът дава възможност тези 5% на Бозуков да бъдат строго защитени именно във вододайните зони, с което ще бъде постигната европейската цел от 10%.
4. Политически интереси
Законопроектът дава възможност на всички български депутати да изпълнят предизборните си обещания по възможно най-балансирания начин и в интерес на всички заинтересовани страни, ако сред тези обещания са били някои от следните:
– Да защитават интереса на всички българи;
– Да осигурят чиста питейна вода и вода за земеделието на всички нуждаещи се;
Да гарантират предвидимост и сигурност за бизнеса и инвестициите в страната;
– Да осигурят опазване на българската природа, в частност на най-ценните екосистеми, каквито представляват вековните гори;
– Да работят за прилагането в България на европейските политики, приети от Европейския парламент, по отношение защитата на климата, горите и биоразнообразието.
Александър Дунчев,
30.06.2023 г.
.