.
Българско обединение на шофьорите (БОШ) изпрати вчера до редица български медии становище относно законовите промени в Наказателния кодекс на Р България, свързани с конфискацията на моторни превозни средства. Следва текстът на становището.
.
СТАНОВИЩЕ
ОТНОСНО ЗАКОНОВИТЕ ИЗМЕНЕНИЯ, СВЪРЗАНИ С КОНФИСКАЦИЯ НА МПС
Уважаеми госпожи и господа, представители на четвъртата власт,
В началото на месец август влязоха в сила законови промени в НК, даващи право на българския съд да отнема в полза на държавата МПС на водачи, управляващи същото МПС под въздействието на алкохол, наркотични вещества или техните аналози.
Първо, ние от Българско обединение на шофьорите искаме да заявим, че сме категорично против пияни или дрогирани хора да управляват МПС по пътищата на страната. Причините за това са много и то не само факта, че това действие противоречи на закона. Една от основните причини е, че на годишна база над 55% от загиналите по пътищата са шофьори. Имайки предвид, че вината за причинените тежки ПТП, над 95%, се приписва на водачите на МПС, то се оказва, че ние сутрин, когато се качим на автомобила, сме потенциални жертви или затворници. Поради тези и други причини, ние категорично не желаем по пътищата да има водачи в неадекватно състояние, които може да ни убият или трайно инвалидизират.
Преди да Ви обърнем внимание на недомислиците в тези законови промени, искаме да Ви обърнем внимание на статистиката.
За цялата 2022г. загиналите при ПТП на територията на България са 531.
Поради употреба на алкохол от виновно причинилия ПТП водач, загинали са 7.
Поради употреба на наркотични вещества или техните аналози от виновно причинилия ПТП водач, жертвите са 2.
Поради превишаване на максимално разрешената скорост от виновни причинилия водач ПТП, жертвите са 5.
Това са официалните данни получени от МВР. При това положение, се оказва, че законодателят предприема драконови мерки за предотвратяването на ПТП, които водят до по-малко от 3% от общата смъртност по пътищата. За същия период на време, загиналите в ПТП служители на МВР, които са изпълнявали служебните си задължения, са 1% от общо загиналите, а именно 5 човека. Интересно е, че уж за да се намали смъртността на пътя и да се „спасят” 3% от общо загиналите, се предприемат толкова сериозни мерки, а за друг 1% не се прави нищо.
Продължаваме със статистиката. До ден днешен, 16.08.2023 г., загиналите при ПТП са със 7 (седем) по-малко, спрямо загиналите до същия ден през 2022 г. От този факт следва, че аварийността по пътищата не се е променила, въпреки високата репресия на органите на МВР спрямо нас, шофьорите. Тук трябва да отбележим думите на главния секретар на МВР, според когото само за първите 4 месеца на тази година има издадени над 960 000 електронни фиша за управление на МПС със скорост над максимално разрешената, при издадени такива санкции за цялата 2022 г. – 1 111 525 бр. Видно от тези данни е, че въпреки големите санкции, това не променя броя на загиналите.
Дойде време да Ви обърнем внимание и на комичните ситуации, които би могло да доведе тази не добре обмислена, а според нас – и чисто популистка законова промяна. Много ни е интересно, как би се процедирало, според последните законови промени, а именно конфискация на ППС, ако се установи, че шофьор в градския транспорт управлява автобус, след употреба на забранени вещества. Също ни интересува за подобен сценарий случил се с ватман, машинист, а за случаите с пилот на самолет и капитан на кораб, даже не искаме да попитаме. Ще спестим и логичния въпрос, при нарушение на закона от ватман и машинист, ще се изгражда ли релсов път пред РПУ-то, на територията на което е заловен нарушителят.
Друг тревожен факт е, действията на служителите на МВР, спрямо товарни ППС, които са управлявани от водачи под влиянието на алкохол или наркотици. До нас достигна информация за задържане на товарните автомобили – нещо, което е абсолютно недопустимо, поради факта, че превозното средство не е собственост на водача, който е нарушил закона, и така се създава възможност да бъда ощетен собственикът на този „работен” автомобил.
Видно е, че освен популизъм, в тези промени не се вижда нищо реално, което да промени аварийността на пътя, но има предпоставки за рязко увеличение на делата срещу държавата и в частност срещу МВР. Дела, по които обезщетения ще плащаме всички ние, честните данъкоплатци. Също така, въпросните промени в НК най-вероятно ще генерират висока корупция на пътя – нещо, с което официално властите се борят. Интересен е и фактът, свързан с този казус, че някои лица, титулуващи се за експерти по безопасност на движението, много шумно подкрепят тези ненужни и отежняващи положението на пътя, законови промени. Но популизмът явно навлиза сериозно в нашето общество.
Поради всички изложени факти, ние от Българско обединение на шофьорите апелираме служителите на МВР да не превишават правата си и да не задържат ППС, преди да се е произнесъл по случая българският съд. Също така да се вземе под внимание, че на същите ППС, в повечето случаи, се свалят регистрационните номера. Апелираме и към народните представители, да отменят тези си законови промени, до момента, в който не ги формират така, че да са работещи по отношение на безопасността на движението по пътищата.
С уважение:
Христо Радков, председател на УС на БОШ
.