.
Николай Близнаков, ръководител на изследователски екип на проект „АЗ РЕШАВАМ – ефективно гражданско участие чрез пилотен механизъм за устойчиво партньорство с гражданството на областно ниво“ е представил наскоро в Пловдив, на заключителна конференция, същността и получените резултати от експериментирането на модел, наречен ГРАЖДАНСКО ЖУРИ – ЖРЕБИЙНА И ДЕЛИБЕРАТИВНА ДЕМОКРАЦИЯ. За това съобщава местното издание Рlovdivskinovini.bg. Този модел е бил приложен през месеците юни, юли и август сред 100 избрани чрез жребий граждани от различни селища на Пловдивска област.
Моделът включва 5 стъпки:
– Определяне на темата, по които ще се търси становището на гражданите;
– Изготвяне на представителна извадка на гражданството от областта и уведомяване/поканване за включване в т.нар. Гражданско жури;
– Предоставяне на необходимата обстойна информация на включените в Гражданското жури участници;
– Осъществяване на процес на обсъждане/делиберация с помощта на опитни модератори и с участието на поканени експерти – в две фази, като се използва за виртуална платформа, а за участниците без компютърна грамотност или от едно населено място – в две подходящи зали с осигурена съответната техника.
– Гласуване и предоставяне на резултатите на Областна администрация.
Проведеният експеримент е следвал модела на жребийно подбраната извадка за изготвяне Конституцията на Ирландия, в която има 66 граждани и 33 политици/експерти. При експеримента по споменатия проект съотношението е било още повече в полза на гражданите, почти 80 : 20 (при реално участващи в гласуванията 96 човека, съотношението е 76 граждани : 20 експерта) – съобщава още Рlovdivskinovini.bg
Гостуващите изследователи и експерти – д-р на социологическите наука Вяра Ганчева от Инситута по социология към БАН, доц. д-р Иво Инджов от ВТУ и украинският социолог Алексей Горбачи са дали висока оценка на проведените социологически изследвания и най-вече на експеримента с новия модел за гражданско участие.
Още информация по темата – в материала на Рlovdivskinovini.bg
.