.
Македонската патриотична организация проведе от 1 до 3 септември в Кълъмбъс, Охайо, 101-ият си конгрес.
.
Организацията, създадена през 1922 г. във Форт Уейн, Индиана, едва ли се нуждае от представяне. На 101-ия й конгрес присъстваха членове от различни клонове на МПО в САЩ и Канада, от различни градове и щати. В хотел „Хилтън“ в Кълъмбъс се събраха над 400 потомци на емигранти в Северна Америка от Вардарска, Егейска, Пиринска Македония, събраха се различни поколения емитранти – второ, трето, четвърто, потомци на видни членове на МПО, представители на съвременната емиграция.
.
Сред представените клонове на МПО, освен домакините от клуба на МПО в Кълъмбъс в лицето на Грегъри Чачов – потомък на македонски българи и президент на МПО “Свобода”; Ник Стефанов от Торонто; членове на МПО „Пирин“ – Чикаго, които са първо поколение емигранти и са много активни в дейността си. На събитието присъства и българският генерален консул в Чикаго.
На Конгреса бе избран нов президент на МПО – Матю Стефанов (Matthew Stefanoff) от Торонто, Канада, който е син на Ник Стефанов. От години това е най-младият президент на организацията. Бе избран и нов Централен комитет на МПО. Имаше и лекция за личността и делото на свети Климент Охридски.
.
На 101-вия конгрес бяха обсъдени няколко важни решения:
– Да се създаде комисия, която да одобри текст на резолюция, на основа на внесената проекторезолюция от МПО „Пирин“ – Чикаго, относно нарушаването на човешките права на българите в Република Северна Македония. В тази комисия влизат Ник Стефанов, Боян Лазаревски, Иван Динев Иванов, Красимир Костов и др. (Възможно е приемането на такава резолюция на МПО да отнеме време, но се направи първата стъпка за нея.)
– Бе даден мандат на МПО „Пирин“ – Чикаго и на неговия председател Красимир Костов за проучване на възможностите за дигитализация на архива на МПО от Музея на организацията, който се намира във Форт Уейн, Индиана. Там е и архивът на в. „Македонска трибуна“. Дигилитазията трябва да стане на високо технологично ниво. Проучването се отнася и за финансовата рамка за извършване на дигитализацията.
.
– Във в. „Македонска трибуна“, който е излизал дълго време на български език, преди да започне да излиза на английски, да се публикуват по важни поводи и материали на български език.
– Обсъдени бяха промени в устава на МПО със следното съдържание: ”През 1922 година македонски българи създадоха организацията МПО“.
Официална информаия за решенията ще бъде публикувана на сайта на МПО и във в. „Македонска трибуна“.
За да отрази 101-ия конгрес на БТА, бе дошъл от България екип на Агенция БГНЕС. Както и Георги Станков от македоно-българската медия „Коридор 8“.
.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Репортаж за Конгреса на МПО на „Коридор 8“:
.
.
Видеоматериали за Конгреса на МПО на Агенция БГНЕС:
.
.
.