.
Това, което представям чрез рисунките си, е историята на автомобилната компания „Лаурин и Клемент“ (Laurin & Klement), която е известна сега като „Шкода“ (Škoda). Заедно с рисуването започнах да чета за историята на компанията. Оказа се, че „Шкода“ имат дълга история, динамична и изключително интересна. С натрупването на знания интересът ми ставаше все по-голям.
.
.
„Лаурин и Клемент“ e една от пионерите на автомобилопроизводството в света. Фирмата е основана през 1895 като малка работилница за велосипеди. През 1899 г. създава първия си мотоциклет, а първият й автомобил е от 1905 г.
.
Автомобилът веднага печели вниманието на клиентите с вида си, качеството и интересни опции като четири различни цвята, а при допълнително заплащане клиентът е можел да получи автомобил с бял цвят. За сравнение, в САЩ широката цветова гама при автомобилите стартира в началото на 20-те години на ХХ век.
.
.
„Лаурин и Клемент“ разширяват моделната гама с по-големи, луксозни, пътнически, спортни автомобили. През 1907-ма представят модела FF, който е първият 8-цилиндров, редови мотор в Централна Европа. Спортният модел FC поставя компанията на европейската автомобилна сцена. Произведени са 19 автомобила от този модел, с двигатели с различна мощ.
.
На състезанието Збраслав-Йиловище печелят 6 първи, 5 втори и 1 първо място. В Риес до Гратц печелят двойна победа. Печелят и надпреварата по 686 км трасе от Санкт Петербург до Москва, състезанието на принц Хенрих в Германия, което е било 2200 км и е изминато за 9 дни. Следват модели като FCS и FCR, с които се поставя рекорд за скорост от близо 119 км/ч в Англия и 140 км/ч в Зимеринг.
.
.
Една трета от производството на „Лаурин и Клемент“ е било за Русия. Това е първата компания, която изнася автомобили за Японската империя. Кметът на Токио е имал „Лаурин и Клемент“.
.
.
През 1912-ра Българското военно министерство поръчва 20 линейки „Лаурин и Клемент“ LoKB. Това няма да го прочетете никъде в учебниците.
.
.
Първата световна война променя всичко. „Лаурин и Клемент“, както и останалите европейски компании, започват производство на военна техника, линейки, камиони и др. Компанията губи всичките си пазари извън Австро-Унгария. Преди войната нейни автомобили са имали победи над „Ролс-Ройс“ дори. Сравнявани са били с „Бенц“, „Минерва“, „Панхард“ и „Левасор“, „Лорейн-Дитрих“, „Пуч“ и др. След войната „Лаурин и Клемент“ започва бавно да се възстановява, но губи позиции пред „Татра“ и „Прага“.
.
.
През 1924-та се разразява голям пожар, който унищожава продукция, материали, пари, документи, архиви и др. Тогава на помощ идва индустриалният гигант „Шкода“ от Пилзен. Граф Александър Коловрат Краковски е посредник между компаниите и основен акционер и състезател в „Лаурин и Клемент“. „Шкода“ купува „Лаурин и Клемент“ през 1925 г., а автомобилите носят имената на двете компании „Лаурин и Клемент – Шкода“.
.
.
В периода 1925-1929 г. постепенно логото се променя на „Шкода“, появава се познатата крилата стрела на капачката на радиатора, а надписът „Лаурин и Клемент“ се запазва за радиаторната решетка. В края на 20-те „Лаурин и Клемент“ изчезва от автомобилния свят.
.
Текст и рисунки:
Стефан Иванов
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Авторът е на 36 години, от гр. Дряново. На 14 години два пъти става национален шампион по лека атлетика, бил е и спортист номер 1 на Дряново за 2001 г. От 6-годишен се занимава с различни видове спорт. През 2005 г. е ранен тежко при катастрофа с мотоциклет. 14 дни е в кома, с черепно-мозъчни травми, фрактури на черепа, на шийни и поясни прешлени, частична загуба на памет, загуба на вкус и обоняние. Възстановяването му след изписването от болницата е доста трудно. Но лека-полека започва да прави леки упражнения, както и да рисува, макар че ръцете му са треперели. Прави първата си рисунка през лятото на 2006 г. и оттогава не е спирал да рисува.
През настоящата година е имал две изложби – в частен музей за класически автомобили – „Златен Рожен“ и в Националния политехнически музей в София. Има покана за откриване на изложба в Чехия. Публикации за него и неговите рисунки са излизали в различни държави, вкл. и в САЩ. Със своето творчество иска да популяризира историята на „Лаурин и Клемент“ по света. Има разговор за подобни събития в музеи в Сан Диего и в Лас Вегас. Има и идея автомобилната история да стане част от образователната система в България и да се създаде автомобилен институт, както е в Центална и Западна Европа, САЩ, Япония, ОАЕ и др. Писал е до различни български министри на културата, без отговор досега. Търси си спонсори, хора и компании, които да го подкрепят в това, на което се е посветил.
.