.
На 8 септември т.г. от този свят си е отишъл Ив Моро (Yves Moreau), известен български фолклорен специалист, посланик на българското фолклорно изкуство по света, познавач на фолклорните танци и на други балкански народи, и на френско-канадския танцувален фолклор.
.
Ив Моро е роден в Квебек, Канада. Живял е в Монреал. Признат е за един от най-изявените представители на български танци и фолклор в Северна Америка. Пътува до България почти всяка година между 1966 и 1986 г., за да изследва танца и да записва музика във всички региони на страната. Той също така е изнасял лекции и провеждал семинари в цяла Северна Америка, както и многократно в Белгия, Франция, Обединеното кралство, Италия, Швейцария, Германия, Австрия, Холандия, Швеция, Норвегия, Мексико, Бразилия, Израел, Япония, Словения, Унгария, Тайван, Хонг Конг, Тайланд, Сингапур, Нова Зеландия и Австралия.
От 1972 г. до 1988 г. той ръководи Les Gens de Mon Pays, базиран в Монреал любителски фолклорен ансамбъл, специализиран в български и френско-канадски фолклор, който прави голямо турне в Северна Америка и представя Канада на няколко международни фолклорни фестивала в САЩ, Франция, Гърция, Италия и България. Ив също е хореограф на няколко сценични сюити от български и френско-канадски материал за различни професионални и любителски изпълнителски групи в Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия.
От 1975 до 1985 г. Ив е координатор на специални проекти в Канадския съвет за народни изкуства и също така работи с Folklore Canada International – частна организация, която координира програми за културен обмен и продуцира няколко международни фолклорни фестивала в Канада. От 1986 г. до 2000 г. той е координатор на годишния фолклорен семинар на Heritage International на FCI в Лачин (Квебек) и Корнуол (Онтарио).
.
Ив, който говори български, е бил редовен сътрудник на различни програми за народна музика и фолклор за канадското радио и телевизия. Ръководил е записи на българска народна музика на лейбълите Balkanton, Worldtone, XOPO, Gega и BMA и е изнасял доклади на различни конференции по етномузикология и фолклор в Америка, Азия и България. През 1980 г. България го награждава с орден „Кирил и Методий“ I степен, за дейността му за популяризиране на българската народна култура в Северна Америка.
Ив преподава предимно нехореографски селски материал, който е събрал по време на многобройните си пътувания. Неговият метод на преподаване е ясен и задълбочен, но спокоен. Специален акцент е поставен върху регионалните стилове и основната информация. Преди всичко Ив иска да сподели любовта си към българския фолклор и да предаде удоволствието от танците. Ив също така въвежда и преподава народни танци от други балкански страни, както и танци от Бретан (Франция) и родния му Квебек.
Ив е продуцирал няколко DVD-та и съответстващи аудио компактдискове със своя репертоар и също така е издал компактдискове с някои от неговите записи от българско село (1966-1972) на лейбъла на BMA. Той също така продуцира през 2003 г. 2-CD колекция от мелодии на легендарния български акордеонист Борис Карлов (1924-1964), а през 2015 г. издава компактдиск компилация, посветена на известния тракийски кларинетист Георги Коев. Ив е женен за Франс Бурке-Моро – международно признат специалист по детски фолклорни танци и музика. Двамата имат три деца.
От 1998 г. до 2001 г. Ив е в борда на директорите на Източноевропейския фолклорен център (EEFC), който организира годишните балкански музикални и танцови лагери в САЩ. През 2006 г. Ив става носител на Наградата на фестивала за народни танци на колежа Сан Антонио (Тексас), а през 2007 г. – на наградата „Запазване на нашето наследство“, присъдена му от Националната фолклорна организация на САЩ (NFO), за цял живот работа и постижения в областта на народните танци и фолклорните изкуства.
Източник и повече информация за неговия принос в областта на фолклора ТУК.
.
Ето какво бише за Ив Моро и неговата кончина един друг изследовател на фолклора – нашата сънародничка Даниела Иванова Найберг, която живее в САЩ:
„С натъжено сърце споделям новината за смъртта на Ив Моро. Това е голяма загуба за международната общност за народни танци по света. Той донесе много радост на много животи. И ще бъде запомнен не само като специалист по народни танци, но и като прекрасен, мил човек с детска усмивка. Нека почива в мир.
Ето негова снимка от програмата на ансамбъл „Коледа“ от 60-те години на миналия век.“
.
А това е превод на официалното съобщение за неговата кончина, написано от неговото семейство:
„С дълбока тъга обявяваме кончината на Ив Моро на 8 септември 2023 г. Той почина мирно, заобиколен от семейството си и любящата си съпруга Франс.
Сърцата ни тежат и празнотата ще бъде огромна, но се утешаваме, като знаем, че вече не го боли и сега може да си почива. Ценим и всички прекрасни моменти, които имахме шанса да споделим с него.
Ив живя толкова вълнуващ и богат живот, изпълнен с открития, пътешествия, необикновени приключения, но преди всичко дълбоки връзки, които той изкова в четирите кътчета на света, чрез любовта си към народните танци и музиката. Тези искрени приятелства и страстта, с която е общувал с толкова много хора, ще живят дълго след него.
Известен български фолклорен специалист, 60 години е работил за това културата на тази страна да бъде позната и обичана в целия свят. България загуби един от великите си посланици.
Ще продължим да живеем така, както той: като останем любопитни, да бъдем отворени към света и да се наслаждаваме на всичко, което животът може да предложи. Както самият той каза миналия юни, на 75-ия си рожден ден: „Важното е да си заобиколен от хората, които обичаш, и по възможност да продължаваш да танцуваш!“
Благодаря, че сте част от живота му и за Вашата подкрепа в този труден момент.
Франс, Франсис, Катрин и Мари-Елен“
.
Искрени съболезнования на семейството, приятелите и колегите на Ив Моро. Светла да е паметта му!
.