2024-11-15

2 thoughts on “Конференция във Вашингтон на българските професионалисти в Америка

  1. Уважаеми анонимни читателю, не е добре, когато български дипломатически представители зад граница стигнат до лични противопоставяния помежду си, нито е добре, ако български медии зад граница се въвлекат в тях. Ако български дипломатически представител е извършил някакво нарушение, това трябва да се разгледа разбира се в съответните институции. Но ако друг български дипломатически представител е огласил или е причина за огласяването на своя жалба в медиите, това също не е добре. Защото всички дипломатически представители са длъжни да мислят на първо място за авторитета на дипломатическата служба и на държавата, която представляват. Българските посланици, генерални консули, консули и пр. е добре да информират българските медии зад граница в съответната държава или консулски окръг за събития, организирани от съответните дипломатически представителска или пък провеждани с тяхно участие, да имат постоянна комуникация и контакт с всички тях, вместо примерно да се опитват те самите да играят ролята на медии чрез своите ФБ страници, изтъквайки себе си и своята роля в различни събития. Би било добре всички да мислят повече за общия национален интерес.

  2. A tova znaete li go?

    Съдят посланика ни във Вашингтон за дискриминация
    Според жалбата крещял и тормозел служители заради лоша оценка на любимата му чистачка в ПП към ООН

    От: Ясен Дараков
    16:00 | 11 октомври 2023 г.

    Посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е ответник по жалба в Комисията за защита от дискриминация, а искът е подаден от генералния ни консул в Чикаго Светослав Станков. Делото касае времето, когато двамата работят в Постоянното ни представителство (ПП) към ООН в Ню Йорк. В основата е чистачката в мисията ни и съмненията, че отношенията между нея и Панайотов са надхвърлили професионалното.

    За чистачката Габриела Мирчева имало докладна с предложение за нейното отстраняване, изготвена от нейния пряк ръководител. Чистачката се оказала и алергична към прах. Панайотов, който по това време е посланик към ООН, отказал да я отстрани. Вместо това влязъл в пререкания с всеки, който си позволил да намери недостатъци в работата й. А такива не липсвали. Заради постоянното й отсъствие от мисията, както и отказа й да върши каквото и да е, се завъдили мишки в ПП към ООН в Ню Йорк.

    Оплакванията срещу нея започнали още през 2020 година. Тогава в Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк постъпила докладна от Нина Георгиева-Беленозова – завеждащ финансово-административната служба. В докладната Беленозова предлага Мирчева да бъде отстранена от работа или по-скоро да бъдат прекратени трудовите й правоотношения и да й се заплаща само на час за извършена работа.

    „Самата аз се превърнах в чистачка, перачка и шивачка. Г-жа Мирчева е назначена на 8-часов работен ден, но трудно й се събират дори и 4 часа. Сигурно е много бърза и чевръста и за това не се задържа толкова време“, пише в докладната Беленозова. Тя казва, че

    мисията ни в Ню Йорк е завъдила мишки
    по това време. Всичко било потънало в прах, а прозорците за години не били измити нито веднъж. Заради гризачите мисията плащала по 135 долара всеки месец, за да бъдат изтребвани животните, които пълзели навсякъде. Стаите, които били за временно настаняване на служители, също били потънали в прах.

    В сигнала на Беленозова се описват още множество нарушения, сред които и непочистени асансьори, които дори са били пълни с хлебарки. Всичко това се случва по време на пандемичната обстановка от COVID-19.
    Посланик Георги Панайотов обаче не взима предвид подробно описаните нарушения. Вместо това брани Мирчева, все

    едно е повече от негова служителка
    Служители в ПП също забелязват тяхната близост.

    Това дава повод и за завеждане на дело пред Комисията за защита от дискриминация. Жалбата е подадена от Светослав Станков в началото на 2021 година. Станков сега е генерален консул на България в Чикаго. По време на конфликта му с Панайотов той е трети секретар в ПП към ООН в Ню Йорк.

    Станков разказва в жалбата си пред Комисията за защита от дискриминация, че е бил нападнат от Панайотов, и то след въпрос „Каква според теб е хигиената в сградата?“. Тогава Станков обяснил, че е под всякаква критика. Стълбищата са заринати в боклуци и прах, а чистачката рядко се появявала.

    При тези думи Панайотов нападнал Станков, започнал да го обижда, критикувал личните и професионалните му качества, дори го заплашвал. „Първо, крещейки, ми заяви, че нямам право да давам оценки, след като изрично сам потърси мнението ми. След което, отново крещейки, той ми каза, че съм „абсолютно некомпетентен и че си почивам откакто съм дошъл“. Обидните нападки по никакъв начин не кореспондираха с повода за разговора ни. Въпреки шока, който изпитах след това абсолютно недопустимото отношение спрямо мен, явно породено от факта, че съм изразил мнението си за изпълнение на служебните задължения на хигиениста, с нормален тон помолих г-н Панайотов да не ми крещи и да ме остави на мира, след като в крайна сметка той е потърсил становището ми по въпроса с хигиената. Крясъците продължиха и бях принуден да се отправя към колата, в която ме чакаха съпругата и детето ми“, пише в жалбата си Станков.

    Нападките продължили и в лична електронна кореспонденция в следващите седмици. „Всеки опит да изразя алтернативна позиция по служебни въпроси срещаше груби текстови съобщения или имейли от негова страна, които не ми даваха възможност да защитя позицията си“, пише още Станков и казва, че след инцидента пред блока двамата почти не комуникирали служебно. Той прилага още няколко примера за служебни конфликти, за които твърди, че
    Панайотов му крещял, а поводите били без основание.

    Малко преди края на мандата си Панайотов дава професионална оценка на чистачката Габриела Мирчева „Изпълнението надвишава изискванията“ – въпреки докладната на прекия й ръководител Нина Беленозова. В същото време и в нарушения на правилата на Външното министерство на две страници Панайотов дава негативна оценка на Станков. Панайотов „…твърди позорящи факти и обстоятелства по отношение на моята работа в ПП – Ню Йорк и предлага да ми бъде поставена втората най-ниска оценка за 2020 г., а именно: „Изпълнението отговаря не напълно на изискванията“, пише в жалбата си Станков. Според него целта е „да бъда опозорен и дискредитиран пред професионалната общност в МВнР и да попречи на по-нататъшното ми служебно развитие“. Именно тези факти накарали и Станков да подаде жалба до Комисията по дискриминация. Решението се очаква в следващите седмици.

    Светослав Станков отказа коментар по иска си с мотива, че описаните в него действия на посланик Панайотов говорят сами. От Външно министерство и г-н Панайотов не изпратиха отговор на въпросите на BG VOICE до редакционното приключване на броя. В случай че ги получим, по-късно ще ги добавим в онлайн версията на тази статия.

    Кой е Георги Панайотов?
    Георги Панайотов става посланик във Вашингтон с едно от последните решения на един от служебните кабинети на Румен Радев. Временният кабинет не оставя това важно назначение на идващото редовно правителство, а взима решението на последното си заседание на 10 декември 2021 г. Тогава Панайотов е втори мандат служебен министър на отбраната. Роденият в Поморие Панайотов е дипломат от кариерата, с 25-годишен стаж и е завършил Московския държавен институт по международни отношения. Не е ясно какви са връзките между дипломацията и военното дело, но можем да се досетим. Неговият кратък мандат като министър ще се запомни с два смъртни случая и скандали. Майор Валентин Терзиев от ВВС загина при трагичен инцидент по време на военно учение с боен самолет. Разследването на инцидента беше потулено. Военният полицай ст. л-т Тодор Манчев, на 31 г., се самоуби през юли 2021 г. в помещение на полигона в Ново село. Според БНТ тялото му е ексхумирано и разследването е тръгнало в нова посока – убийство, прикрито като самоубийство. Манчев е един от двамата наказани след като американски военни нахлуха в цех край пловдивското село Чешнегирово. Бащата на Манчев тогава разказа, че синът му е подложен на натиск и се страхува да не му посегнат. Президентът подписва указа за назначаването на 22 март т.г. и сегашният ни посланик в САЩ Тихомир Стойчев е отзован спешно. Той трябва да се прибере в България на 14 април. За сбогуване с вашингтонския политически елит са му отредени около две седмици, което е крайно недостатъчно и нарушава протокола, казват дипломати.

    Официалният мотив е изтичане на мандата, но всъщност той приключва през юни. Панайотов обаче прави всичко възможно в София да замине по-бързо за Вашингтон и президентът, в чието служебно правителство е министър, подписва указа при първа възможност (след като американската страна два месеца бави агремана на Панайотов).

    Междувременно, бъдещият посланик започва кампания във Външно министерство, за да уреди съпругата си Даниела Сиракова на пост в САЩ, т.е. той ще отговаря за нейната работа. Първоначалната идея е тя да бъде генерален консул в Ню Йорк. Това пропада след медийни запитвания по темата.

    До няколко седмици Сиракова се очаква да дойде като консул в мисията ни в Ню Йорк, както BG VOICE писа още през февруари. По стечение на обстоятелствата Сиракова ще трябва да живее в същата сграда в Манхатън, където отново живее и чистачката Габриела Мирчева, която отново е назначена в ПП към ООН в Ню Йорк.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *