.
Дойде време и за първи уволнения в правителството на акад. Денков. След страхотен гаф, трябва да си ходят зам.-министърът на земеделите и горите Мирослав Маринов и подчиненият му директор в Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) Стоян Тошев, които по най-нагъл начин се опитаха да окажат натиск върху независими учени от Софийския университет, да си променят становището относно ролята на сечите за наводнението в Царево.
В повечето случаи тази форма на натиск, използвана често в горите за чадър върху дървената мафия, е успешна. Мълчат и потърпевши, и горски, и бизнесът. Но този път удариха на камък, и то взривоопасен! Доц. д-р Стелиян Димитров от СУ „Св. Климент Охридски“ разобличи днес публично по БНР* арогантния подход на горските началници и им готви още изследвания (вж. тук).
И вероятно се чудите – за какво точно от Министерството на земеделите и горите/ Изпълнителната агенция по горите обвиняват доцент Димитров? Ето за какво…
1. Според ИАГ, обезлесяването чрез голи сечи на малки площи в Странджа не намалявало площта на вековните гори, а увеличавало площта на „младите гори“. Т.е., гората не изчезвала „уж“, както обаче показват самолетните снимки на Геолого-географския факултет. И нищо че на тези „млади гори“, които често са си поляни по 20-30 години, ще им трябават поне 100-150 години пак да станат вековни гори!
2. Надупчените от сечи гори не били „сечища“ – такива били само участъците с пънове. Т.е., засегната от сечи площ не била „уж“ толкова голяма, колкото изчислената от учените по горски отчети. Нищо че, според всички позволителни за сеч и съответните технологични планове на сайта на ИАГ, „сечища“ се водят именно целите горски насаждения с предвидена сеч. Да не говорим, че самите сечи променят драстично състоянието и на съседните гори!
3. Изсичането на 20-30% от вековните дървета в една гора било в рамките на устойчивото ползване на гората. Т.е., не било вярно, че сечите са потенциален проблем за водния режим в горите. Нищо че, според дългогодишните изследвания на Института по гората към БАН, всяка сеч води до влошаване на водозадържащите и водоохранните функции на горите, и че вековните гори защитават поне 5 пъти по-добре хората от безводие и наводнения, спрямо младите и изсечени гори.
От месеци алармираме, че горите отново се управляват от компрометирани хора, които брянат схемите в горите. И само ще припомня, че след съвместно разследване с Bivol.bg и bTV миналата година за нагласените търгове в горите, само една седмица след отправения призив тогавашният премиер Кирил Петков уволни ресорния и вечен зам.-министър по горите, известен в медиите като „Насо Мафията“.
Да видим сега дали акад. Николай Денков ще защити науката и своите колеги от Софийския университет, или ще отстъпи и той пред дървената мафия, държаща официално властта в горите.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Бел. ред.: Ето част от оповестеното от БНР: „Директор на държавна институция се опитва да цензурира становище на учени от Софийския университет и да им каже какво могат да публикуват. Преди дни в Националния университетски център „Геопространствени изследвания и технологии“ при СУ „Св. Климент Охридски“ е получено писмо-становище от инж. Стоян Тошев – директор на Изпълнителната агенция по горите, което изисква от учените да преразгледат позицията си, изразена в представеното проучване на причините за бедствието в Царево. „Не сме подчинени на Агенцията по горите и няма как със становище някой да ни накара да преразгледаме становище, под което сме сложили имената си“ – категоричен е доц. д-р Стелиян Димитров от Геолого-географския факултет на университета.“
Заглавието е на редакцията.
.