.
След няколкогодишно издирване, получих османските годишници на вилаетите Солунски, Битолски и Косовски. Това е официалната османска статистика на вилаетите, които обхващат цялата географска област Македония. В тези издания е отразено населението не само по административни единици, но и по отделни населени места. Отбелязана е и неговата народностна принадлежност.
.
.
Общо броят на българите в Македония по онова време (началото на ХХ в.) е над 700 хиляди. Излишно е да споменавам, че няма регистриран нито един „македонец“. По същото време власите (армъните, арумъните) са се борили да бъдат признати за народ и са вписани като такива от османските власти. Интересни са и данните за Призренския санджак, където също има българи, но няма сърби.
.
.
Взел съм годишника и за Янинския вилает, защото там се появяват около 20 000 българи.
Търся някого с добри познания на османо-турски, да помогне да извадим данните за българите по населени места. Не е трудно, защото те са обособени в отделна графа – булгарлар (българи). Само трябва да се разчетат имената на населените места. Това ще бъде от огромна полза при установяването на българския произход на техните наследници. Информация може да се изпраща периодично и на нашите евроатлантически партньори, във връзка с някои сърбо-македонистки твърдения, че в Македония е нямало българи.
.
Текст и снимки на документи:
Доц. Спас Ташев
.