Нужна е яснота по въпроса с опитите на сегашното правителство на „сглобката“ да затвори въглищните централи:
1. В читирите версии за „Национален план за въстановяване и устойчивост“ няма и думичка за затварянето им, но Кирил Петков през април 2022 г. въвежда в ПЕТА ВЕРСИЯ „Реформа 10 – Декарбонизация на енергийния сектор“, която включва затваряне на всички въглищни централи, поетапно и не покъсно от 2038 г., без да има конкретно изискване за това от Еврорегламента (РЕГЛАМЕНТ ЕС 2018/1999 от 11 декември 2018 г.). Единственото изискване е да се намалят емисиите на СО2 с 40% до 2030 г., но никъде не се казва КАК ИМЕННО да стане това намаляване – всяка държава сама си преценява. Кирил Петков и Асен Василев можеха, например, да предприемат засаждане на 10 млн. нови дървета, които щяха не само да компенсират емисиите, но и да освободят квоти, които България да продава на ЕС.
2. Много важен момент – точката за критерии за намаляване на емисиите е определена в РЕГЛАМЕНТА – 1990 г. – на страница 14, член 2, параграф 11, вж. линка , т.е. България се задължава да намали емисиите с 40% спрямо 1990 г.
Кирил Петков, обаче, за да покаже пред Урсула фон дер Лайен, че е „по-голям католик от папата“, решава да вземе за точка за сравнение 2019 г., тъй като през 1990 г. България имаше все още огромна индустрия и въглеродните емисии са били огромни, и по този начин да оправдае затварянето на въглищните централи.
Затова е нужна покрепа на протестите за незабавна отмяна на договорената реформа 10 – Декарбонизация или незабавна оставка.
Ето и линк към всички версии на Плановете за Възстановяване и устойчивост – озаглавени Работни версии на НПВУ.
.
Роман Кендеров
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Заглавието е на редакцията.
.