.
Героичното деяние на България, с което през 1943 г. тя предотврати изпращането на своите граждани от еврейски произход за унищожение в нацистките концлагери, е малко известно в латиноамериканската страна. Въпреки че там се намира най-голямата еврейска общност в Южна Америка, а в Буенос Айрес съществува Музей на Холокоста, разказващ за най-масовото в човешката история изтребление, за жертвите, техните палачи и за преживелите Холокоста.
Идеята на филма „Ние помним…“, представящ невероятния подвиг на България преди 80 години, е да се даде повече гласност в Аржентина за спасяването на българските евреи. Изготвен е от Гражданска асоциация „Българите в Аржентина“, с автори Аксиния Иванова и Иван Цанков. Озвучен е на испански и целта е чрез възможностите на електронните медии информацията за този безпрецедентен акт на нашата страна да се разпространи в целия испаноговорящ свят.
Киноразказът започва с въведение, поясняващо толерантността на българския народ към различните етнически и религиозни групи, заселили се в различни епохи по нашите земи. Акцентира върху еврейската общност и мястото й в българското общество. Чак до 30-те години на миналия век, когато в Германия набира сила антисемитизмът, а над света надвисва заплахата от глобална война. Подробно е разказано как след присъединяването на България към Тристранния пакт през 1941 г., а по-късно, при засиления натиск към правителството за изпращане на евреи за унищожение в Германия, в българското общество се заражда съпротива към замислената екстрадиция. Тя прераства в масов отпор с участието на депутати, опозиция, църковни лидери, различни организации, известни личности и обикновени граждани, и в крайна сметка това довежда до спасяването от смърт на близо 50 хиляди българи с еврейски произход.
Във филма са показани архивни материали за евреи с аржентинско гражданство, живели в България през онези години, както и такива от български произход, пребивавали в Аржентина. Могат да се видят запазени преписки между различни институции – Българската легация в Буенос Айрес и аржентинското Външно министерство, за изясняване и разрешаване на различни ситуации, свързани с такива поданици.
Особен интерес представляват включените пространни интервюта на двама изтъкнати представители на еврейската общност в Аржентина: Джонатан Карсенбаум, директор на Музея на Холокоста, и Клаудио Аврух, президент на Международния център за защита правата на човека, които достойно оценяват безпримерния жест на спасяването на българските евреи, правят паралел с еврейската общност в Аржентина през ония години, разказват за създадените в страната еврейски организации и мястото им в обществото, както и за борбата с антисемитизма в днешно време.
.
.
Премиерата на лентата се състоя в историческия Club del Progreso, най-старият в страната, създаден през 1852 г. Това е емблематичен клуб, членове на който през годините са били едни от най-известните аржентински президенти.
Прожекцията бе представена пред тесен кръг професионалисти и заинтересовани от темата, а впоследствие за широката публика предстои излъчване по българската телевизия в Аржентина, Los Búlgaros TV.
Сред присъстващите имаше представители на различни общности, ръководни членове на митичния клуб, а също така на писателската гилдия, адвокатската колегия, университета на Буенос Айрес, Музея на Холокоста и други институции. Българското посолство беше представено от консул София Стоева.
.
Аксиния Иванова
.