.
Историята на паметника на Христо Ботев в Кишинев започва на 2 юни 1977 г., когато той е открит. Скульпторът му е Валентин Кузнецов, а архитектът – Генадий Соломинов.
В началото на 2000-те години паметникът бе частично реставриран, обаче след време стана необходим капитален ремонт. С осъществяването на този проект се нае Научното дружество на българистите в Р Молдова. Проектът бе представен в Министерството на външните работи на Р България през юли 2021 г. и бе одобрен през ноември същата година.
.
.
Програмата, по която получихме финансиране (16 хил. евро), е „Българска помощ за развитие”.
Бюрократичните етапи, свързани с подготвянето на разрешителна документация, а и началото на войната в съседната Украйна, доведоха до удължаване срока на изпълнение на проекта. Тъй като идеята ни беше да възстановим първоначалния вид на паметника, наложи се гранитът (Оснъковский лабрадорит /Irina Blue/) да бъде доставен от околностите на село Оснъки, Житомирска област в съседната Украйна.
.
Официалните работи по реставрирането на паметника започнаха на 7 април тази година и завършиха преди няколко дни, на 30 октомври.
.
Трябва да отбележим, че в процеса на реставрацията бе получена важна консултантско-документационна поддръжка от Посолството на Р България в Р Молдова, Института за културно наследство към Министерството на култура на Р Молдова и от Кметството на Кишинев (в лицето на главен специалист Александру Бурлаку).
.
.
Самият баралеф на Ботев бе почистен от скулптора Вячеслав Жиглицки. Проектантът на реставрационните работи на стелата и граничещата територия е арх. Михаил Андриеш, а изпълнителят – Игор Кравцов (SRL „Granit Lux”).
.
В самото начало финансовата помощ, за да започнем подготовка на проектна документация, получихме от нашия родолюбец Георги Паскалов, работещ в Англия.
.
Всички строително-реставрационни работи минаха при непосредствено участие и под контрол на българина Константин Крачилов, член на Управителния съвет на Научното дружество на българистите, който, освен всичко друго, подпомогна с финансови средства, които, както често се случва, не достигнаха. Освен реставрацията на монумента, бе извършено облагородяване и на територията около него.
.
.
31 октомври 2023 г. се превърна наистина в исторически ден за българската общност в Кишинев. Молдовската столица с работна визита посети вицепрезидентът на Република България – г-жа Илияна Йотова. Много ни зарадва фактът, че тя ни удостои с честта не само да присъства, но и да открие обновения паметник на българския поет и революционер.
.
На тържественото събитие присъстваха представителите на делегацията на вицепрезидента – г-жа Мая Добрева – извънреден и пълномощен посланик на Р България в Р Молдова, г-жа Надя Младенова – началник на кабинета на вицепрезидента, г-н Николай Овчаров – професор по археология, г-н Младен Станев – председател на Асоциацията на българите по света.
.
От молдовската официална страна присъстваше г-н Ион Будеч – държавен секретар в Министерството на културата на Р Молдова.
.
Също така присъстваха представители на българските обществени и културни организации в Кишинев.
Официалните гости бяха посрещнати от д.и.н. Иван Думиника, председател на Научното дружество на българистите в Р Молдова – изпълнител на проекта за ремонт на паметника.
.
След кратка реч на д-р Думиника, който очерта основните етапи на реставрационните работи, под звуците на песента „Жив е той, жив е!” се състоя официално откриване на паметника чрез сваляне на покривалото от вицепрезидента на Република България и държавния секретар.
Бе свалено покривалото и от информационното пано, което разказва за пребиваването на Ботев в Кишинев.
.
След това вицепрезидентът Илияна Йотова положи българска пръст (донесена от различни краища на България и от гимназията „Христо Ботев” в гр. Русе) в капсула, инсталирана в паметника.
.
След официалния ритуал бяха изнесени тържествени изказвания.
.
Държавният секретар Йон Будеч благодари на България за поддръжка на проектите, които водят за запазване на паметниците с национално значение.
.
Вицепрезидентът Илияна Йотова се спря върху личността на Ботев и неговото родолюбиво дело. Г-жа Йотова особено подчерта, че паметникът в Кишинев в много голяма степен пресъздава духа на Христо Ботев.
.
Д-р Иван Думиника разказа за Бесарабския период от живота на Ботев и се спря подробно на пребиваването на поета-революционер в Кишинев.
.
Накрая се състоя церемония по полагане на венец от вицепрезидента на Р България, цветя от г-н Йон Будеч и от представителите на българската общност. Много е символично, че вицепрезидентът се съгласи заедно с присъстващите да направи една обща снимка до реставрирания паметник.
.
След заминаването на официалните гости, събитието до паметника на Ботев продължи с награждаване на всички, които взеха участие в реставрационния проект, с дипломи на Научното дружество на българистите.
.
Обаче и нашето Дружество получи Благодарствен плакет от Международната асоциация за приятелството и сътрудничество „Молдова−България” (начело с Валерий Заболотний).
.
Видеозаписи от събитието:
1 част – ТУК
2 част – ТУК
.
Пресслужба на Научното дружество на българистите в Р Молдова
Снимки: Андрей Ветев, Константин Крачилов, Николай Кирнев, БТА
Видеа и текстове под снимки: д-р Иван Думиника
Източник: ndb.md
.