Висш украински военен от разузнавателните служби на страната е изиграл централна роля във взривяване на тръбопроводите за природен газ „Северен поток“ миналата година, съобщиха съвместно Washington Post и Der Spiegel в събота.
.
Washington Post пише, че Роман Червински, 48-годишен полковник (на снимката горе), който е служил в силите за специални операции на Украйна, е бил „координаторът“ на операцията „Северен поток“, твърдят хора, запознати с ролята му. Той е управлявал логистиката и поддръжката на екип от шест души, наели платноходка под фалшива самоличност и използвали оборудване за дълбоководно гмуркане, за да поставят експлозивни заряди върху газопроводите.
На 26 септември 2022 г. три експлозии причиниха масивни течове по тръбопроводите „Северен поток“ 1 и 2, които минават на дъното на Балтийско море от Русия до Германия Атаката остави непокътната само една от четирите газови връзки.
Червински не е действал сам и не е планирал операцията, твърдят запознати с ролята му. Офицерът получавал заповеди от по-високопоставени украински служители, които в крайна сметка докладвали на генерал Валери Залужни.
Първоначално мистериозните експлозии от 2022 г. създадоха международно недоумение. Мнозина първоначално обвиниха Русия. През февруари разследващият репортер Сиймор Херш публикува доклад, в който се твърди, че САЩ стоят зад взривовете. Русия повтори това твърдение.
Но докладът на Post е последната появила се информация, която предполага, че Украйна е отговорна. Украйна спечели от спирането на „Северен поток“. Още преди войната нейните граждани бяха срещу тръбопроводите, които заобикаляха страната и струваха на Киев приходите, които преди това са получавали от транспортирането на руски газ към Западна Европа. Докато Русия се готви да нахлуе в Украйна през 2022 г., Германия, под натиска на САЩ, затвори тръбопровода. Но перспективата за възобновяване на дейността му, която щеше да донесе приходи на Москва, даде на Украйна мотив за взривяване на тръбите.
Washington Post пише: „Червински отрече да е участвал в саботажа. „Всички спекулации за моето участие в атаката срещу „Северен поток“ се разпространяват от руската пропаганда без никакво основание“, каза той в изявление пред медиите.
Говорителите на украинското правителство не отговориха на списък с въпроси относно участието на Червински.
Ролята на полковника илюстрира сложната динамика и вътрешните съперничества на правителството по време на войната в Киев, където разузнаването и военното ръководство на Украйна често са в напрежение с политическото ръководство.
Червински е задържан в киевски затвор по обвинения, че е злоупотребил с властта си при заговора за примамване на руски пилот да бяга в Украйна през юли 2022 г. Властите твърдят, че Червински, който беше арестуван през април, е действал без разрешение и че операцията е издала координатите на украинско летище, и с това е предизвикала руска ракетна атака, която уби войник и рани 17 други.
Червински заявява, че не е отговорен за руската атака, и че в опитите си да убеди пилота да лети за Украйна и да предаде своя самолет, той е действал по заповед. Той нарича ареста и наказателното преследване политическо възмездие за критиките му към украинския президент Володимир Зеленски и неговата администрация. Червински заяви публично, че подозира Андрий Йермак, един от най-близките съветници на Зеленски, в шпионаж в полза на Русия. Той също така обвини администрацията на Зеленски, че не е подготвила достатъчно отбраната на страната преди нахлуването на Русия.
„В операцията по вербуването на руския пилот са участвали части на СБУ, Военновъздушните сили и Силите за специални операции“, каза Червински в писменото си изявление за The Post и Der Spiegel. „Операцията е одобрена от главнокомандващия Валерий Залужни.
„Нищо подобно не е направено от Украйна. Никога не бих постъпил по този начин“, каза Зеленски за взрива на“ Северен поток“.
Но операцията с полковника е предназначена да държи Зеленски извън подозрение, казаха хора, запознати със случая.
Американски служители в определени моменти са критикували и наказвали украинското разузнаване и военни служители за предприемане на атаки, които рискуват да провокират Русия да ескалира войната си срещу Украйна. Но безпокойството на Вашингтон не винаги е разубеждавало Киев.
През юни 2022 г. холандската военна разузнавателна агенция MIVD получи информация, че Украйна може да планира да атакува Северен поток. Служители на ЦРУ са предали на Залужни чрез посредник, че Съединените щати са против подобна операция, твърдят хора, запознати с тези разговори.
Залужни предположи в свое интервю, че руските пропагандисти са се опитали да обвържат него и украинската армия с операцията.
Холандското военно разузнаване също съобщи на американците, че украинците планират нападение срещу друг тръбопровод – този в Черно море, наречен „Турски поток“. Не е ясно защо тази операция не е била извършена. През октомври 2022 г. руският президент Владимир Путин заяви, че службите за сигурност на страната му са предотвратили украинска атака срещу Турски поток. Но руските власти предоставиха малко подробности и не е известно да са обвинили някого в предполагаемия заговор.
Руската информационна агенция ТАСС съобщи: „Известно е, че атаката е била планирана от агент на Службата за сигурност на Украйна (СБУ) по заповед на украинските специални служби“.
Поддръжниците на Червински се явиха в съда, за да го защитят; няколко са носили тениска с емблема на лицето му и хаштаг #FREECHERVINSKY. За някои той е символ на готовността на украинската армия да се бори до край в битката за оцеляването на страната.
В изявлението си Червински каза: „Посветих целия си живот на защитата на Украйна“. Той нарече обвиненията срещу него, свързани с операцията на руския самолет, „безпочвени и пресилени, което определено ще докажа в съда“.
.
Автори на текста във Вашингтон пост са: Хуршудян от Киев, Souad Mekhennet от Вашингтон и Samuel Oakford от Ню Йорк.
.