.
Още една лъжа на Белград и марионетките му в Скопие е разобличена
Запознатите с македонския въпрос знаят за сръбско-македонисткото твърдение, че „българин“ в Османската империя не означава съвременен етнически българин, а било принадлежност към Българската екзархия. У нас някои „родолюбци“ също пригласят на тази сърбоманска пропаганда.
Отдавна в мен е залегнало убеждението, че ключът за опровергаването на тази белградска лъжа се крие в самите османски архиви. Нашата наука не им е обръщала необходимото внимание поради основната причина, че в нея българите гъркомани са представяни като гърци.
Имайки предвид, обаче, че в случая става въпрос за около 130 000 души, това не е съществен проблем. Именно поради тази причина се заех да издирвам оригиналните османски салнамета (статистически годишници), за да почерпя информация от извора.
Работата с османотурския език е изключително трудна и скъпа, поради което, докато все още водя разговори някой да се заеме с преводите, реших да потърся в чужди публикации информация за съдържанието на салнаметата.
Така вчера попаднах на руското издание от 1877 г. „Съвременно състояние на Османската империя. Статистика, управление, администрация, финанси, армия, немюсюлмански общини и др. според официалния годишник за 1875-76 г. (Салнаме на 1293 г. по хиджра) и други най-нови документи“.
Информацията в салнамето е разбиваща за сръбско-македонистката пропаганда!
Въпреки че Османската империя е теократична държава, основаваща се на исляма, оказа се, че дори за мюсюлманските общности, които по принцип в последващи периоди са представяни в обща група, има макар и напълни данни за различната им етническа принадлежност.
Важното в случая е, че османската статистика обособява всяка религиозна група отделно и когато това се засича с различна народностна принадлежност, се появяват интересни комбинации.
За нас, българите, има три важни групи:
1. Мюсюлмани българи;
2. Християни българи православни;
3. Християни българи католици.
Православните българи са наричани „булгар милет“ (български народ), а католическите българи са наричани „булгар католик милет“ (католически български народ).
За българите пише, че живеят между Дунав, Бургаския архипелаг, Солун и границата с Албания.
Тези данни категорично опровергават сръбско-македонисткото антибългарско твърдение, че по време на Османската империя „българин“ означавало екзархист. И тогава, и сега, българин означава българин, независимо от неговата религиозна принадлежност.
Когато се договоря за цена за преводите от османотурски на османските статистически документи, вероятно ще се обърна за съдействие да започне кампания за набиране на средства за заплащане на превода на български, за да имаме още едно мощно оръжие – официалната статистика на Османската империя за състава на нейното население – с което ще оборваме този елемент от сърбоманската антибългарска пропаганда.
По-долу публикувам няколко страници с важна преводна информация от салнамето от 1875-76 г.
.
.
Текст и снимки:
Доц. Спас Ташев
.