.
От 1972 г. насам Айова е първият щат, в който се провеждат изборни събрания за президентските избори в САЩ в края на годината. Резултатите в щата действат като лакмус за това как кандидатите ще се справят по-късно по време на кампанията.
Още преди да са завършили окончателните преброявания е ясно, че Доналд Тръмп печели категорично в Айова, затвърждавайки статута си на фаворит за номинацията на Републиканската партия за президент.
.
.
Тръмп се стреми да бъде първият бивш президент след Гроувър Кливланд през 1890 г., завърнал се на поста след загуба в изборите за втори пореден мандат, като окончателната разлика от днешната победа на Тръмп е рекордна и засенчи 13-те точки, с които сенатор Боб Доул спечели на събранията на републиканците през 1996 г.
По-напрегната бе битката за второто място между бившия посланик в ООН Ники Хейли и губернатора на Флорида Рон ДеСантис. Те трябва да докажат кой от двамата е по-вероятно да успее да попречи на Тръмп да спечели мнозинство.
.
.
Далеч назад с едноцифрено число проценти останаха биотехнологичният предприемач Вивек Рамасвами, бившият губернатор на Арканзас Аса Хътчинсън и пасторът от Тексас Райън Бинкли.
Ето каква е разликата между изборно събрание (каукус) и първични избори
Каукус (caucus) е любопитна американска дума с мистериозен произход, но определено е американски и обозначава среща на членове на политическа група или партия, за избиране на кандидати или обсъждане на политики, или за вземане на решения. Значението му е ясно, но историята на тази дума остава загадка. От Американската филологическа асоциация предполагат, че думата идва от „съвет“, cau´-cau-as´u. Може да произлиза и от cawaassough, което означава съветник, говорещ, оратор или от термин за група старейшини и лидери.
На първо място каукус / събранията не са първични избори. По време на срещата привържениците на политическа партия на щата се събират, за да изберат делегати, които да ги представляват на конгрес за номиниране на щатски президент. Тези лични срещи могат да продължат с часове и да включват интензивни преговори, докато хората се опитват да убедят един другиго в достойнствата на предпочитания от тях кандидат.
Представител от всяка кампания има право да изнесе кратка реч в подкрепа на своя кандидат, след което бюлетините се раздават на участниците в срещата, които гласуват тайно. След това бюлетините се събират и се преброяват на открито пред събранието. Представители на кампанията имат право да наблюдават преброяването, но не и представители на пресата. След като резултатите се представят в таблица, те се записват във формуляр от секретаря на групата и се обявяват от председателя на участъка, след което се изпращат по електронен път на Републиканската партия на Айова.
В противовес, предварителните избори се организират от щатите, а не от политическите партии. Вместо да изискват участниците да се събират на едно място по едно и също време, първичните избори са, както и президентските избори. В зависимост от щата, гласоподавателите или избират кандидатите си директно, или избират делегати, които ще представляват предпочитания от тях кандидат в общодържавна партийна конвенция – процес, известен като индиректни първични избори. И двата процеса разпределят делегатите въз основа на процента от гласовете, получени от кандидатите. На Националния партиен събор кандидатът с най-много делегати става номиниран от партията.
В ранната история на Съединените щати събранията са били норма, въпреки че изглеждат малко по-различно от днес. Започвайки от 40-те години на 19-и век, тези щатски събрания се превръщат в стандартен начин за номиниране на кандидатите за президент преди националната партийна конвенция.
Но събранията са имали и тъмна страна. Защото малка група от партийни хора обикновено са доминирали на тези срещи. Партийните шефове контролирали местните събрания, така че националните кандидати трябвало да формират коалиции от местни и щатски шефове, за да спечелят номинацията.
Започвайки през 1890 г., реформаторите от новата и прогресивна ера насърчават първичните избори като начин за демократизиране на процеса на номиниране на президент, като позволяват на обикновените американци да изразяват директно своите политически възгледи. До 1916 г. 25 щата са преминали към първични избори. Но въпреки реформата партийните босове все още са имали власт над националните конвенции, често пренебрегвайки първичните резултати и вземайки свои собствени решения за кандидатите. Най-ярък пример е случилото се в Чикаго през 1968 г.
.
.
Тогава изпълнената с насилие национална конвенция на Демократическата партия е довела до номинирането на Хюбърт Хъмфри, който не е участвал в първични избори. Демократическата партия създава комисията Макгавърн-Фрейзър, за да предложи нови правила за следващата конвенция на партията. Препоръките на комисията стимулират реформите и в двете партии – започвайки с изборите през 1972 г., повечето партии в Щатите приемат новата система.
В Айова, обаче, традиционната система на събранията е повод за гордост за гласоподавателите в щата, които твърдят, че събранията по своята същност са по-демократични от първичните избори. За разлика от предишните срещи при закрити врати, водени от партийни босове, съвременните избори събират обикновените граждани, за да изберат предпочитаните от тях кандидати. Тъй като Айова е първият щат в календара за номиниране на кандидати, заедно с първичните избори в Ню Хемпшир, бъдещите президенти трябва да спечелят тези избиратели, за да докажат своята жизнеспособност на националната сцена. От друга страна, резултатите обикновено принуждават по-слабите кандидати, които се представят зле, да се оттеглят от общата надпревара.
Но исторически спечелването на първо място в Айова не гарантира спечелването на партийната номинация, особено сред републиканците.
Въпреки цялото време и внимание, отделено на Айова, тъй като това е първото състезание, в понеделник вечерта се избират само 40 от общо над 2400 делегати. За да спечели номинацията, един републиканец се нуждае от 1215 делегати. Делегатите ще присъстват на Националния конгрес на републиканците това лято в Милуоки, където ще бъде избран официално кандидатът за президент от партията.
Айова има пропорционално повече бели и възрастни хора, отколкото много други щати, така че въпреки усилията, положени от екипите на кампанията, резултатът там все пак може да се окаже подвеждащ.
През 2020 г. изборното събрание на демократите в Айова беше скандално съсипано от технически проблеми, главно около ново приложение за гласуване, и не успя да излъчи ясен победител. Резултатът трябваше да бъде преразгледан и поредицата от гафове доведе до оставката на председателя на партия в щата Трой Прайс.
Ето защо тазгодишното събрание на Демократическата партия няма да включва гласуване на място. Това ще стане чрез гласуване по пощата, което ще започне на 12 януари и ще приключи на 5 март.
Джо Байдън до голяма степен се смята за безспорен фаворит, тъй като е далеч пред другите основни кандидати – Дийн Филипс и Мариан Уилямсън, в социологическите проучвания.
Бившият президент Доналд Тръмп води безпрецедентна кампания за Белия дом, тъй като е изправен пред 91 наказателни обвинения, прелитайки между митинги и изяви в съда. Както сам казва – той има повече обвинения, отколкото Ал Капоне. Но анкета на Mediacom Iowa Poll установява, че осъждането на Доналд Тръмп не би било от голямо значение за повечето членове на парламентарната партия.
Шестдесет и един процента казват, че потенциалната присъда „няма значение“ при определяне на подкрепата им за него на общите избори. Деветнадесет процента казват, че присъдата би ги направила по-склонни да подкрепят Тръмп, а 18% казват, че това би направило тяхната подкрепа по-малко вероятно. Два процента казват, че не са сигурни.
Доналд Тръмп получи одобрение и от бившия си съперник Марко Рубио, който преди време описа Тръмп като „измамник“. Сенаторът Рубио, един от кандидатите, които загубиха републиканската президентска надпревара през 2016 г. от Тръмп, каза в неделя, че харесва много от нещата, които бившият президент е направил на поста си. „Имахме президент, който не се поддаде на чужди интереси и не позволи на бюрократите да ни блокират“, каза Рубио в изявление, публикувано от кампанията „Тръмп 2024“.
Вижте какво показваше последното проучване преди днешните изборни събрания в Айова. Фаворит бе Доналд Тръмп с 48%, на второ място бе поставена, след огромно медийно внимание, Ники Хейли с 20%.
.
.
А ето и какви са резултатите малко преди края – при преброени над 95% от гласовете.
.
.