.
Придобиването на Школо-бг от Juniper Education, е безспорно признание и голям успех за български образователен и софтуерен продукт и неговите създатели. Поздравления на екипа!!
Обаче, искам да попитам част от моите стотици програмисти и собственици на фирми, учители и администратори в образованието, които са в моята листа тук (б.р.: авторът има предвид приятелите си във Фейсбук) да ми обяснят няколко неща, публикувани в кризисния PR, който прочетох днес на много места (вж. screenshot).
1. От новините разбираме, че „Джунипър Едюкейшън“ (Juniper Education) е придобил ЦЯЛАТА КОМПАНИЯ Школо ООД (Shkolo), а не само да са закупили софтуера й, за да го ползват (вж. screenshot).
Чета, че:
2. „Данните от дневниците (оценки, отсъствия, адреси, имена и т. н.) НЕ са собственост на Школо. Съответно те НЕ са обект на продажба. Собственик на тези данни са училищата. Школо е само обработващ орган.“
Това, че данните са собственост на училищата е така, но в момента, който някой придобие ЦЯЛАТА КОМПАНИЯ, обработваща тези данни, а не само софтуера, за да го ползва за свои нужди, той придобива достъп до тези данни (настоящи клиенти, а може и предишни клиенти). Базите данни са най-скъпия ресурс в днешно време и ненапразно специалистите по киберсигурност на върха на заплатите в ИТ. Често пъти софтуерът не струва толкова, колкото базата данни. В нормалния капиталистически свят (САЩ, Канада и пр.), често компаниите се купуват заради базата данни с клиенти (клиентите), а оборудването и сградите може да струват 10 пъти по-малко.
3. „Служители на Juniper НЯМАТ достъп до въпросната база данни. Повтарям – нито един служител на Juniper няма достъп до базата данни.“
?? Какво значи служители на Juniper нямат достъп до базата данни, ако довчерашните служители на Школо, слeд закупуването на ЦЯЛАТА КОМПАНИЯ, вече ще са служители/подчинени (директно или индиректно) на Juniper? Или аз не съм разбрал нещо – ще правят нова БГ компания, ще влизат в структурата на МОН… или? Ако това е така – си представям как шефовете на компанията няма да имат достъп до данните, щото българските им подчинени-инженери могат да им кажат: „Кой си ти бе? Я се махай оттук?“. 🙂 Сериозно?!!
4. „Британската компания НЯМА никакъв интерес към административните данни на българските ученици. Juniper купуват българския продукт с цел да го интегрират в Англия.“…
Потретвам – Juniper купуват цялата компания, а „Клиентите на Shkolo в България ще продължат да получават поддръжката, отношението и иновациите, с които са свикнали и очакват от екипа.“ – демек, българските училища ще си продължат да бъдат обслужвани, но от Juniper !??
А дали собствениците на Juniper, Jupiter, Saturn или Mars имат или не интерес към административните данни в собствената си компания – е доста абстрактен въпрос. Ще си си купи Пешо къща и няма да провери какво има в стаите и в двора? А и се сещам се за едни китайски телефонни компании дето също нямаха интерес към данните, пък им забраниха устройствата в половината свят.
Изобщо, ще ме прощавате, ама това как СОБСТВЕНИЦИ нямало да имат достъп до БАЗАТА ДАННИ НА СОБСТВЕНАТА СИ КОМПАНИЯ в капиталистическа държава… ми звучи… 🙂
Пак казвам – не се съмнявам ни най-малко в добрите намерения и на авторите на Shkolo и на Juniper, но обясненията за базите данни с българските ученици ми звучат несериозно.
Обяснете ми – може би пък аз съм функционално неграмотен.
.
.