Nuclear Transparency Watch призовава АЕЦ „Козлодуй“ да оттегли делото SLAPP срещу гражданката Наталия Станчева
Като най-голямата и уважавана неправителствена организация с основна цел осигуряване на прозрачност и безопасност в ядрената енергетика, с членове от 26 европейски държави, експертите на Nuclear Transparency Watch изразяват силната си загриженост относно делото SLAPP, заведено от българската АЕЦ „Козлодуй“ срещу гражданката Наталия Станчева. Огромният размер на иска на атомната централа от половин милион лева (251 300 евро) срещу гражданин, разкрил нарушения на централата чрез правно искане за информация, говори за типичен шамар.
Централата заведе иск за тази рекордна сума срещу гражданин, който чрез множество заявления за достъп до обществена информация разкри, че на територията на АЕЦ-а работи поликлиника в нарушение на закона. Наталия Станчева, която е бивша медицинска сестра в предприятието, подаде десетки заявления за достъп до обществена информация, в резултат на които стана ясно, че кабинетът по трудова медицина там е превърнат в нерегистриран Диагностично-консултативен медицински център и е предоставял такива услуги на служителите по нерегламентиран начин. За откровенията си Наталия Станчева получава наградата „Златен ключ” на Програма „Достъп до информация” през септември 2023 г., по повод Международния ден на правото да знам. Нарушението на Закона за лечебните заведения установиха от Регионалната здравна инспекция във Враца и незаконната поликлиника беше затворена.
АЕЦ „Козлодуй“ обвинява Станчева и майка й в злоупотреба с права по чл. 45 и чл. 56 от Конституцията на Република България. Твърденията на централата са смешни, тъй като нито конституцията, нито друг нормативен акт определят ограничения за броя на жалбите, предложенията и молбите, които един гражданин може да отправи.
Публично заявяваме, че завеждането от страна на Българската атомна електроцентрала на дело SLAPP* с толкова огромен иск за несъществуващи вреди срещу гражданин, който се е погрижил за сигурността на българските и европейските граждани и законността в бранша като цяло, е шамар на отговорността пред обществото и срам за ръководството на „АЕЦ Козлодуй” АД.
Контролираната от държавата компания е отговорна да произвежда електричество в полза на потребителите, а не да изразходва средства за покриване на съдебни разноски по такива дела, заведени от нея. Експертите на NTW настояват българският министър на енергетиката да вземе отношение в качеството си на осъществяващ контролни функции към „АЕЦ Козлодуй” ЕАД.
Настояваме** „АЕЦ Козлодуй” АД да оттегли в най-кратък срок иска си срещу Наталия Станчева и нейната майка от съда във Враца.
.
Управителен съвет на Nuclear Transparency Watch
Източник: Nuclear-transparency-watch.eu
* Дела означени с английския акроним SLAPP означават стратегически дела срещу публично участие – Strategic lawsuits against public participation. SLAPP делата са явно необосновани или силно преувеличени съдебни производства, чрез които политици, бизнесмени, корпорации, държавни органи се опитват да използват възможностите на съдебната система, за да наложат финансов и психологически натиск върху журналисти и граждански активисти. Миналата година Антикорупционният фонд (АКФ) представи анализ, озаглавен „Цената на свободното слово. Анализ на съдебни производства с характеристиките на SLAPP в България“. Можете да изтеглите доклада от тук. Докладът включва анализ и коментар на практиката на българските съдилища по 65 граждански, наказателни, административнонаказателни и дисциплинарни производства. Той се появи като следствие на друг доклад от 2022 г. на CASE (Коалицията срещу SLAPP в Европа) – обединение на над 100 организации в Европа, които се борят срещу заплахата, която SLAPP делата създават. В доклада на CASE се прави изводът, че делата шамари се увеличават, стават все по-зловещи, насочват се към все повече журналисти, като все още има и много случаи, които остават скрити, защото пострадалите се страхуват да направят историите си публични.
** На 15 януари, понеделник, от 8.30 часа местно време, пред сградата на Министерство на енергетиката в София се организира протест в защита на Наталия Станчева.
„Иск за 500 хиляди лв. са завели от АЕЦ „Козлодуй“ във Врачанския окръжен съд срещу гражданката Наталия Станчева, която използва Закона за достъп до обществена информация, за да разкрие и спре част от корупционните схеми на тази затворена структура. Огромният размер на иска на АЕЦ-а от половин милион лева срещу гражданин, разкрил нарушения на централата чрез правото си на искане за информация, говори за типично дело-шамар.
Да излезем в нейна подкрепа на 15 януари (понеделник) в 08:30 часа пред Министерство на енергетиката на ул. „Триадица“ 8, да подкрепим Наталия и да призовем самозабравилите се наглеци в АЕЦ-а незабавно да оттеглят безобразния си и срамен за България иск!
Настояваме министърът на енергетиката Радев да вземе отношение в качеството си на осъществяващ контролни функции към „АЕЦ Козлодуй” ЕАД.“ – се казва в текст на организатора на протеста д-р Петър Кърджилов, който е член на Управителния съвет на Nuclear Transparency Watch.
Събитието във Фейсбук – ТУК
.