.
Исках да видя дали в останалата част на света не са зациклили в света на киното и изгледах голям брой филми от фестивала „Менар“ (б.р.: Sofia MENAR Film Festival). И имаше някои неща, които май скоро няма да видим в по-цивилозованата страна на планетата.
В азерския филм „Сбогом, Шмид“ се разказва за един потомък на кавказки германци, преселени в Азербайджан през 19-и век, който настоява да си получи германско поданство. Забавното е, че консулът на Германия в Баку, на име Мехмет, отказва по ред причини да даде германско поданство на г-н Шмид… Жестока ирония, която в Европа щеше да доведе до канселация, най-вероятно.
Но най-хубавия филм, който гледах, бе иранския „Любов под носа“. Той е истинско преклонение пред киното от 50-те и 60-те с многото препратки, дори героинята досущ напомня Одри Хепбърн, а много от сцените сякаш връщат лентата назад и тя оживява в предреволюционен Иран, в иранско село, вместо в Рим (и „Римската ваканция“). В даден момент се вижда и кадър от филма „Кравата“ от 1969-а година, която, според легендата, разплакала аятолах Хомейни и именно заради това той отменя забраната на киното и филмите в Иран. Днес страната има наистина силно кино. Филмът символизира победата на изкуството над политиката и често е споменаван в произведения на иранци в чужбина. И както си върви жизнерадостно историята, за минути всичко се преобръща с главата надолу, разкрива се тежка и тъмна истина, която помрачава ярките техни колорни цветове на филма.
И последният, който ми направи впечатление, е „Амука“ – документален филм за ДР Конго. Една от най-богатите на ресурси страни, която държи в шах целия свят, с урана, тантала и кобалта, който притежава, но в същото време е една от най-бедните страни в света. Страна, която на хартия може да изхрани сама 3 милиарда души, а 13 милиона в страната гладуват и са на ръба. Филмът показва живота на няколко селяни, които се опитват да оцелеят в различни отрасли. В страна, в която почти всички са земеделци. Или политици.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Заглавието е на редакцията.
.