.
Д-р Петър Кърджилов,
Nuclear Transparency Watch
Петър Кърджилов е доктор по обществени комуникaции и информационни науки на Софийския университет, експерт по комуникация при рискове и кризи. Член е на управителния борд на международната НПО за прозрачност в ядрената енергетика Nuclear Transparency Watch, на британския институт с нестопанска цел Nuclear Consulting Group и на Съюза на учените в България. Страна е по няколко дела с адв. Александър Кашъмов (про боно), заедно с инж. Петър Пенчев и самостоятелно, свързани с искания за достъп до информация от АЕЦ „Козлодуй” и Агенцията за ядрено регулиране.
.
От началото на зимния сезон в сайта на АЕЦ „Козлодуй” наблюдаваме, че Блок 6 работи с около 50 MW по-ниска мощност от Блок 5, въпреки че при удължаването на срока на експлоатация в двата блока през 2017 и 2019 г. бяха извършени напълно идентични ремонти и те произвеждаха почти изравнено количество електроенергия. Ако днес отворите сайта на централата, ще видите същата значителна разлика в мощността.
Като представител на ПП „Зелено движение” и член на упрвителния борд на международната неправителствена организация за прозрачност в ядрената енергетика Nuclear Transparency Watch, на 1 февруари зададох въпрос до министъра на енергетиката Румен Радев според Закона за достъп до общестевна информация:
Въпросът според ЗДОИ
“Уважаеми министър Радев,
Забелязваме, че през последния месец Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй” работи с понижена мощност около 1030 MW, а по наблюдения на други експерти работата на Блок 6 с понижена мощност датира от началото на новия годишен цикъл, след годишния планов ремнот и презареждането на реактора при Блок 6 със свежо ядрено гориво. И към днешна дата Блок 6 работи с около 50 мегавата по-ниска мощност от Блок 5. Тази понижена мощност на блока, сега, в най-натовареното студено зимно време, предполага значителни пропуснати ползи за АЕЦ „Колзлодуй”, допълнително натоварване и замърсяване от ТЕЦ, внос на еклектроенергия от други страни. Най-тревожното обаче е, че намалената мощност на Блок 6 е сигнал за наличен технически проблем, свързан с безопасността на централата – който се прикрива от ръководството на АЕЦ „Козлодуй”, от министерството и от АЯР. Към днешна дата няма никакво публично направено обяснение нито от Вас, нито от изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй” ЕАД г-н Валентин Николов, нито от друго отговорно лице относно причината за понижената мощност на работа на Блок 6. (…) Каква е причината за ограничаването на брутния товар на Блок 6 до около 1030 MW? Молим да ни предоставите докладите на АЕЦ „Козлодуй” по този въпрос. В какъв размер са непроизведената енергия от Блок 6 и допуснатите финансови загуби в резултат от понижената му мощност?”
Отговор от Карина Ангелиева, началник на политическия кабнет на МЕ
„През месец ноември 2023 г. стартира 29-та кампания на Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй”. За периода 18.11.2023 до 01.02.2024 г. реакторната инсталация на блока работи на мощност 99-100% nom. и експлоатацията на енергоблока е в съответствие с изискванията на технологичните регламенти, есплоатационните инструкции и условията от лицензиите, издадени от Агенцията за ядрено регулиране.
От пуска на блока след Плановия годишен ремонт (14.11.2023) за месеците ноември и декември 2023 и месец януари 2024 е произведена съответно: 350 249 760 kWh, 767 496 384 kWh и 767 889 216 kWh електрическа енергия. Информацията е публично достъпна на интернет страницата на АЕЦ „Колзодуй” ЕАД на адрес: https://www.kznpp.org/bg/proizvodstvo/danni-za-elektroproizvodstvoto
Видно от интернет страницата на Агенцията за ядрено регулиране, секция „Ядрени съоръжения”, раздел „Събития в ядрени съоръжения” (https://bnra.bg/bg/yadreni-saorazheniya/sabitiya-v-yadreni-saorazheniya/), след приключването на Плановия годишен ремонт на Блок 6 на АЕЦ „Козлодуй” през 2023 г. не са регистрирани събития по скалата на INES.”
Защо отговора на МЕ крие информация за състоянието на Блок 6?
От цялостния отговор личи, че той не е по същество и отклонява вниманието от основния зададен въпрос: Защо Блок 6 работи с понижена мощност? Нека започнем отзад напред. Първо, в третата час на отговора се казва, че няма регистрирани събития по скалата на INES (International Nuclear Events Scale – Международна скала за ядрените събития). Седемстепенната скала засяга събития-инциденти, за каквито изобщо не става дума във въпроса ми до министъра. В изложението на въпроса си пиша, че: „намалената мощност на Блок 6 е сигнал за наличен технически проблем, свързан с безопасността на централата – който се прикрива от ръководството на АЕЦ „Козлодуй”, от министерството и от АЯР. Наличие на технически проблем не означава, че се е случил инцидент, а че съществува предпоставка за възникване на такъв. Значи министър Радев опитва да сложи някакъв пълнеж в отговора си.
Второ, във втората част на въпроса единствено се посочват количествата на произведената електрическа енергия за последните три изминали месеца (ноември и декември 2023 и януари 2024), без да се направи сравнение с произведената енергия през предишните три години за същите три месеца. Данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) показват, че двата блока на АЕЦ Козлодуй на 21 януари 2020 г. (денят с максимален товар) са работили с мощност 2161 MW, на 20 декември 2021 – също с 2161 MW (https://www.eso.bg/fileObj.php?oid=3178), а на 26 януари 2022 г. (денят с максимален товар) – 2169 MW (https://www.eso.bg/fileObj.php?oid=4528). Днес, 21 февруари, 17 ч. следобед, в момента на писането на този текст (вж. по-долу скрийншота от сайта на АЕЦ „Козлодуй”) този сбор е 2122 MW (Блок 5 – 1089 MW + Блок 6 – 1033 MW), като положението е подобно от началото на зимния сезон (вж. скрийншотове от 31 януари и 1 февруари).
.
.
Трето, от първата част на отгвора става съсем ясно, че се крие информация. Изтъква се следното: „За периода 18.11.2023 до 01.02.2024 г. реакторната инсталация на блока работи с номинална мощност 99-100% и експлоатацията на енергоблока е в съответствие с изискванията на технологичните регламенти, есплоатационните инструкции и условията от лицензиите, издадени от Агенцията за ядрено регулиране.” На два момента обръщаме внимание в това изречение. Първият: във въпроса си към министъра не питаме дали реакторната инсталация работи в съответствие с изисквания, регламенти и инструкции, ами питаме защо през цялата зима работи с понижена мощност от около 50 мегавата. Отговор няма. Втори момент: първата част от отговора започва с признанието, че за посочените дати Блок 6 работи с номинална мощност от 99-100%, когато след основен ремонт на паротурбинната установка и подновяването на лиценза на Блок 6 през 2019 г. мощността, на която той трябва да работи, е 104% от номиналната.
Поясненя за двата блока на АЕЦ „Козлодуй”
И двата блока, след основен ремонт са лицензирани да работят на топлинна мощност 104% от номиналната (3120 MW) – за Блок 5 това става през 2017 г., за Блок 6 2019 г. Това значи производствена мощност (произвеждане на електроенергия) около 1040 MW. И на двата блока са направени подобрения в паротурбинната установка, при което е подобрен нейният КПД и при 3120 топлинни мегавата се произвеждат около 1080 мегавата (зимата повече, лятото по-малко). Единствената причина сега Блок 6 да не произвежда над 1080 MW е, че е ограничена топлинната му мощност, което се прикрива. Прикриват се и причините, заради което това става, а те могат да са само ограничения поради достигнати лимити за безопасността на работата, или опасения да не се достигнат тези лимити.
Изводът от всичко по-горе е, че отговорът на Министерство на енергетиката може без съмнение да се характеризира като укриване на информация, която е важна за безопасността на Блок 6. Сега, при всичкият шум и противозаконното решение на Министерски съвет за строителство на нови два блока в АЕЦ „Козлодуй” (в нарушение на чл. 45, ал. 2 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия), да видим дали ще се намери български депутат, който да зададе в пармалента официално въпрос на министъра на енергетиката относно състоянието на Блок 6.
.