.
Винаги съм искал напиша нещо за солта, така че всеки път като грабнете солницата и почнете да ръсите върху манджата, цялата история на човечеството да потече пред очите.
Солта открай време ме впечатлява, само погледнете структурата й (т.нар. кристална решетка) – натриев хлорид, в който хлорните йони оформят куб, в центъра на който е разположен натриев йон. От своя страна натриевите йони също оформят куб, а в центъра им има хлорен йон. Истинска красота.
В тялото ни солта помага на работата на невронната мрежа и мускулите, защото прави възможно провеждането на ток в тях.
Първите признаци на серийно производство и търговия, на промишленост, са солниците – покрай добива на сол са правили и други продукти – като сиренето. Цялата ни цивилизация е тръгнала от солта – благодарение на нея храната се е консервирала за дълго. Дори думата „заплата“ в повечето европейски езици („salary“ на английски) произлоза от думата за сол, тъй като още по римско време войниците са получавали скъпоценната сол като част от надниците им.
След което са се появили и първите големи пътища, които следвали точно линиите на „солната“ търговия. Венеция се превърнал в един от най-богатите градове, защото жителите му осъзнали, че могат да печелят много повече не от производството на сол, а от контролирането на търговията с нея. Нещо, което всички следващи империи ще вземат за пример.
Още по-назад във времето, по-точно преди 2600 години, китайците написали цял труд „Гуандзъ“, където се обяснява как държавата печели от контрола и данъците върху солта. Над 90% от приходите на държавата се дължали на солта.
Френската революция избухнала най-вече заради данъка габел (Gabelle) или т.нар. солен данък, който де факто е прототипът на данъчната система, който познаваме днес с енергийните данъци. Хиляди хора били вкарани в затворите тогава за неплатени солни данъци, което било и основен мотив за избухването на прословутата революция.
В Индия пък британците направо сложили ръка върху местното производство, за да установят държавен монопол и да обявят за незаконно производството и търговията на сол от частни лица.
Иначе днес британците се тупат в гърдите за капитализма, обаче когато им изнася, са налагали чист комунизъм и диктат. Нещо подобно правят днес американци и англичани с Арамко и петрола в Саудитска Арабия, но там уж се управлява от „местните“. Пак чрез монопол. Хитър трик, защото историята с Индия и солта завършва с фиаско. Махатма Ганди атакувал точно таксата върху солта и оттам е историческия му поход, Пътят на солта, с който се запалва и движението за независимост.
С една специална сол – калиев нитрат – или, както е известен с латинското „селитра“, пък правим барут, чрез който сме се изпотрепали в минало и настояще. Солта и до днес е жизнено важна във всички сфери на промишлеността.
Със солта започва всичко. Търговията, серийното производство, данъците, войните за контрол, геополитиката, животът. Затова казваме солта на живота. Солта на земята. Хляб и сол.
Е, надявам се, че сега всеки път като си ръсите сол и през вас ще преминава цялата история на човечеството 🙂 .
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Заглавието е на редакцията.
.