.
Представяме Ви Вивиан Майер, “Жената без сянка“. От 50-те години на миналия век, преди да умре мизерстваща на 83-годишна възраст през 2009 г., скромната американка прави около 150 000 фотографии, запечатвайки уличния живот. На своите фотографии тя играе със сенки и често се появява на тях или като силует, или в полусянка. Майер работи по-голямата част от живота си като бавачка, но все пак намира време да направи снимките, които са открити едва след смъртта й, непоказвани преди това на никого. Макар и неизвестна и непубликувана през живота си, Вивиан Майер се превръща посмъртно в международно признат фотограф, известен най-вече със отразените автентични улични сцени и персонажи в Чикаго и Ню Йорк.
.
.
Сега тя дели място в историята на фотографията заедно с Даян Арбъс, Робърт Франк, Лий Фридлендер, Лизет Модел, Гари Уиногранд и други колоси на американската улица. Вижте нейните ярки фотографии, които можеше да продължат да тънат в неизвестност, ако не беше се случила една случайна придобивка на колекционера от Чикаго Джон Малуф. Той придобива някои от фотографиите на Майер през 2007 г., докато други двама колекционери от Чикаго, Рон Слатъри и Ранди Проу, също откриват, приблизително по същото време, някои от отпечатъците и негативите на Майер в нейните кутии и куфари. Фотографиите на Майер са публикувани за първи път в интернет от Slattery през юли 2008 г. , но тогава получават малък отзвук.
.
.
През октомври 2009 г. Малуф свърза блога си със селекция от фотографии на Майер в уебсайта за споделяне на изображения Flickr и резултатите са „вирусни“, хиляди хора изразяват интерес. Работата на Майер впоследствие привлича одобрението на критиката и оттогава нейните фотографии започват да се показват по цял свят. 107 от нейните фотографии са представени през май-юни 2019 г. и в Софийска градска художествена галерия. Изложбата е организирана със съдействието на Посолството на САЩ в София.
.
.
Причините, за да остане Вивиан неизвестна до смъртта си, са банални – скромност и безпаричие. Финансовият стрес и липсата на стабилност й пречат да промива много от лентите си. В първите години на новото хилядолетие Вивиан оставя на съхраняване фотоапарата и вещите си на склад, докато се опитва да се задържи на повърхността. Със свободен дух, но и с горда душа, Вивиан обеднява и в крайна сметка е спасена от три от децата, на които е била бавачка по-рано през живота си. Спомняйки си с нежност Майер като втора майка, те се обединяват, за да платят вноската за малък апартамент. Без да знаят, едно от шкафчетата за съхранение на Вивиан е продадено на търг, поради просрочени плащания.
.
.
Поради оскъдни средства, фотографиите и лентите в хранилището са се превърнали в изгубени спомени. В шкафчето за съхранение лежи огромното съкровище от негативи, които Майер тайно е влагала през целия си живот. Те са били разпродадени поради неплащане на наема през 2007 г., на търг от компанията за съхранение. Купувачът RPN Sales пък разделя кутиите на много по-голям търг на няколко купувача, сред които е и Джон Малуф.
.
.
Семейството й е излязло напълно извън картината на живота й много рано, което я е принудило да бъде самотна, каквато ще остане до края на живота си. Тя никога не се е женила, не е имала деца, нито много близки приятели, които биха могли да кажат, че я „познават“ на лично ниво.
.
.
Снимките на Майер също издават афинитет към бедните, може би поради емоционалната близост, която е изпитвала към онези, които се борят за оцеляване. Жаждата й към културата я води към пътешествия по света. Досега е известно за нейни пътувания до Канада през 1951 и 1955 г., през 1957 г. до Южна Америка, през 1959 г. до Европа, Близкия изток и Азия, през 1960 г. до Флорида, през 1965 г. тя е щяла да пътува до Карибските острови. Трябва да се отбележи, че тя е пътувала сама и творческият й интерес е гравитирал към по-малко щастливите в обществото.
.
.
Понастоящем произведенията на Вивиан Майер се архивират и каталогизират, за да останат като достояние за съвременниците и за бъдещите поколения. Джон Малуф е в основата на този проект, след като реконструира по-голямата част от архива й, който преди това е бил разпръснат сред различните купувачи, присъстващи на споменатия търг. Вече приблизително 90% от нейния архив е реконструиран и работата на Вивиан е част от ренесанса на интереса към изкуството на уличната фотография.
.
.
Изображения: © Vivian Maier / Maloof Collection
уебсайт: https://www.vivianmaier.com/
.
.