.
С 300 млн. лв. са се увеличили приходите на държавните горски предприятия за последните две години! Годишен ръст от средно 25 % спрямо 2021 г., при годишна инфлация за 2022-2023 г. от средно 10% (https://balans.bg/spravochnitsi/inflation). С други думи, близо 200 млн. лв. от тези 300 млн. лв. са дошли не от увеличение на цените, а от нещо друго…
Това „нещо друго“ е реформата в държавните гори, която се направи през 2022 г., след репортажа на bTV Репортерите “Горски игри“ (излязъл точно преди 2 години) и няколко публикации в Биволъ, Телеграф, Уикенд и Economic.bg на тема „Фирми на ГЕРБ и ДПС източват по 100 млн. лв. годишно от държавните гори“. И вероятно всички са си казали – медиите само търсят скандали с гръмки заглавия… Но ето, че сега виждаме как тези 100 млн. годишно изведнъж са започнали да влизат в държавата! И как?
Много просто: продажба на дървесина чрез 100 % електронни търгове, а не хартиени; високи начални тръжни цени; ограничаване на дългосрочните договори и големите пакети; продажбата на добита, а не стояща дървесина. Тези мерки, за които настояваха и всички малки фирми в горите, бяха първоначално спрени от всички партии в Народното събрание, но Министерството на земеделието и храните, под управлението на Иван Иванов (БСП) / Иван Христанов (ПП) и по-късно Явор Гечев (РР) ги възприеха, до голяма степен заради медийните публикации, като чак последните 9 месеца започна някакво отстъпление.
Малко хора знаят, но всичко започна още 2016-2017 г., когато лидер във внедряването на електронните търгове беше ЮЗДП – Благоевград и директорът му Дамян Дамянов, което бързо докара няколко протеста на монополни фирми и електронните търгове бяха дори временно спрени. Спрени, защото не позволяват лесно договорки и сплашвания между фирмите, т.е. в полза на едрите предприемачи с политически протекции. През 2021 г. в Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) започнахме разследване на тези схеми, за което съобщи тогава и mediapool.bg, последва сигнал на 30 родопски фирми до МЗХ и ИАГ, който доведе до медийните публикации от 2022 г. и до уволнението на зам.-министър на ДПС, покривал схемите години наред.
И сега остават два въпроса:
1. Защо тази елементарна икономическа реформа не се хареса на последното правителство, че дори се направи опит и за нова реформа – за фалирането на тези горски предприятия чрез ЕАД-та?
2. Как си обяснявате, че 10 журналисти са по-ефективни от 240 депутата и куп разследващи институции?
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Заглавието е на редакцията.
.